شکایت شجریان از صداوسیما روی میز قاضی مسعودی‌مقام

ایرنا نوشت: قاضی مسعودی مقام که این روزها نامش به واسطه رسیدگی به پرونده‌های اخلالگران اقتصادی بر سر زبان‌ها افتاده، دوم شهریور امسال به شکایت محمدرضا شجریان هنرمند سرشناس ایرانی از صداوسیما رسیدگی می‌کند.

محمدحسین آقاسی وکیل مدافع شجریان گفت: تیر ماه سال ۸۸ به خاطر پخش بدون رضایت آثار موکلم در صدا و سیما، شکایتی را مستند به ماده ۲۳ قانون حمایت از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان از این سازمان در دادسرای کارکنان دولت مطرح کردم زیرا در این ماده قانونی صراحتاً آمده که اگر آثار کسی را بدون اجازه انتشار، پخش یا نشر دهند، مجازاتش ۶ ماه تا دو سال حبس است.

وی افزود: بعد از مدت کوتاهی از طرح شکایت، بازپرس وقت شعبه دوم دادسرای کارکنان دولت، با این استدلال که صدا و سیما در پخش آثار موکل، سوء نیتی نداشته، شکایت را رد کرد. در آن زمان، نماینده دادستان یا دادیار اظهارنظر، با قرار صادر شده موافقت نکرد و دلیل عدم موافقت دادیار اظهارنظر این بود که مدیران صدا و سیما اطلاع داشتند که آثار پخش شده متعلق به شجریان است و بدون اجازه پخش کردند و فقدان سوء نیت، استدلال درستی نیست و پرونده را برای رسیدگی بیشتر به شعبه بازپرسی فرستاد.

آقاسی گفت: در این مدت، بازپرس شعبه دوم دادسرای کارکنان دولت تغییر کرد و بازپرس جدید به نام قاضی فضلعلی رسیدگی بسیار دقیقی انجام داد و در خلال این مدت هر دلیلی که لازم بود ارائه و اعلام کردیم از جمله اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تایید کرد «آثار پخش شده» و «شرکت دل آواز» متعلق به شجریان است. بعد از دو سال، بازپرس شعبه دوم دادسرای کارکنان دولت، یک قرار ۲۴ صفحه ای صادر و در ۲۲ صفحه با برشمردن تمام جریان پرونده، نهایتاً عنوان کرد که پخش آثار تا سال ۸۳، مشمول مرور زمان شده و صدا و سیما از سال ۸۳ تا ۸۸ نیز سوء نیت نداشته است و صدا و سیما را از اتهام انتسابی مبرا کرد.

وکیل مدافع شجریان ادامه داد: به قرار صادره، اعتراض کردیم و رسیدگی به اعتراض ما یکسال طول کشید و خرداد سال ۹۱ سرانجام شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کارکنان دولت که قاضی بسیار خوبی داشت، ما را برای اخذ توضیح در خصوص اعتراض به قرار احضار کرد. نهایتاً خرداد سال ۹۱ دادگاه قرار صادره را نقض کرد و صریحاً نوشت با توجه به اینکه صدا و سیما آگاه بوده که لازم است برای انتشار از صاحب اثر رضایت بگیرد، دلالت بر سوء نیت دارد. در نتیجه پرونده به دادسرا برگشت و شعبه بازپرسی، متهمان را احضار و تفهیم اتهام کرد و نهایتاً ۶ سال بعد یعنی در اردیبهشت سال گذشته (سال ۹۷)، پرونده برای رسیدگی، دوباره به شعبه ۱۰۶۰ که قاضی آن تغییر کرده است، ارسال شد و دادگاه ۱۱ شهریور سال ۹۷ به پرونده رسیدگی کرد.

آقاسی افزود: با توجه به اینکه موکل به دلیل بیماری امکان حضور در دادگاه را نداشت، من به عنوان وکیل پرونده در جلسه حضور یافتم و از صدا و سیما نیز وکیل، معاون مربوطه و یکی از مدیران آن در جلسه حضور یافتند و تفسیر قضایی، سلیقه و طرز تفکر قاضی این بود که صدا و سیما کار بدی نکرده و شاید پخش آثار به نفع موکل هم بوده است و هیچکدام از دلایل ما مورد توجه دادگاه قرار نگرفت و نهایتاً یک روز بعد یعنی ۱۲ شهریور)، شعبه دادگاه حکم خود مبنی بر رد شکایت را صادر و اعلام کرد پخش آثار موکل در صدا و سیما، موجب شهرت وی شده و به زیان او نبوده است.

این وکیل دادگستری گفت: با توجه به اینکه رأی صادره مغایر صریح قوانین است، به این حکم اعتراض کردیم که برای رسیدگی در مرحله تجدیدنظر به شعبه ۶۸ دادگاه تجدیدنظر به ریاست قاضی مسعودی مقام ارسال شد.

وی با بیان اینکه شعبه ۶۸ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، دوم شهریور امسال را برای رسیدگی به این پرونده تعیین کرده است اظهار داشت: بدون تردید اگر در مرحله تجدیدنظر دقت کافی صورت گیرد، این رأی باید نقض شود و گرنه پیام بدی برای هنرمندان دارد مبنی بر اینکه صدا و سیما دارد از این به بعد می‌تواند آثار هنرمندان را که وقت و هزینه صرف آثارشان می‌کنند، بدون موافقت صاحب اثر پخش کند.

به گزارش ایرنا، قاضی مسعودی مقام که از قضات خوشنام و باسابقه دستگاه قضایی است، در حال حاضر علاوه بر ریاست شعبه ۶۸ دادگاه تجدیدنظر، ریاست شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به پرونده اخلالگران اقتصادی را به عهده دارد.

او رسیدگی به پرونده‌های سعید مرتضوی، حمید بقایی، حسین هدایتی، علی بخشایش، پرویز کاظمی و محمدرضا توسلی (مدیران بانک سرمایه) سید محمدهادی رضوی، احسان دلاویز، پرونده ۶ هزار میلیارد تومانی پتروشیمی را در کارنامه کاری خود دارد.

2323

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1280123

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مهربان توسی GB ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  25 15
  هنوز هم عاشق صدای استاد شجریان هستم بخصوص ربنای ماندگار و سرود ایران ایشان
  • GB ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
   1 5
   کی دیگه شجریان گوش میده من نمیدونم چرا صدا و سیما اهنگاش را خش میکنه الان تتلو یک خواننده خوب و بین المللی برای ما تتلیتی ها هست صدا و سیما باید اهنگ های تتلو را پخش کنه
 • IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  29 26
  شکایت رد خواهد شد صداسیما میگه خیلی دلشونم بخواد کلی معروفش کردیم ...البته صدا سیما دگ مال قشر خاصی هست گاهی اخبارو دنبال میکنم حس میکنم داره ب شعورم توهین میشه یا دوتا گوش دراز دارم
 • IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  27 21
  قرار بر مجرمیت صدا و سیما نیست همان طور که قرار بر بررسی دلایل اقای خاتمی نبود
 • IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  14 19
  خدا هم آقای شجریان و هم آقای مسعودی مقام را حفظ کند. این ها، خصوصا آقای مسعودی مقام از سرمایه های واقعی یک کشورند.
 • م IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  11 15
  بنده خدا از سال 88 دویدی تو راهروهای دادگاه که مجازات کنند..معلومه کاری نمیکنند
 • IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  15 19
  یجایی این حرفارو بزن که واسه هنر ارزش قائل شن
 • DE ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  19 10
  یکم نسبت به بعضی از پرونده های دیگه، پیشرفتش "کُند" نیست؟
 • IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  38 20
  پخش میکنه شکایت می کنند. پخش نمی کنه گلایه می کنند. واقعا که اصلاح طلبی...
 • IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  15 13
  ...چرا یه پرونده باید 10سال طول بکشه... حالا اگه قضیه برعکس بود همون سال اول حکم قطعی میدادن علیه اون شخص ....
 • IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  8 5
  حالا زوده باشه یه وقته دیگه
 • IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  6 6
  برو حالا رسیدگی میکنیم خبرت میکنیم.فقط شمارتو بذار
 • IR ۰۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  1 0
  پیش بینی می شود که اگر قرار باشد رای بر برائت صدا و سیما صادر شود یعنی رای دادگاه بدوی عینا" تایید شود ، خود آقای مسعودی مقام رای را صادر نمی کند بلکه مستشاران آن شعبه دادگاه تجدیدنظر که ریاستش برعهده آقای مسعودی مقام است رای را صادر خواهند کرد.