انصراف یک‌باره یکی از حقوقدان‌های پیشنهادی شورای نگهبان/ ۴ کاندیدای باقی‌مانده رقابت خواهند کرد

علی غلامی از کاندیداهای معرفی شده قوه قضائیه برای عضویت در میان اعضای حقوقدان شورای نگهبان از حضور در رقابت انصراف داد.

به گزارش خبرآنلاین، انتخاب سه نفر به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان از بین افراد معرفی شده از سوی رئیس قوه قضاییه در دستور کار امروز مجلس شورای اسلامی قرار دارد. در جریان این نشست علی غلامی یکی از کاندیداهای معرفی شده از سوی رئیس قوه قضائیه از ادامه رقابت انصراف داد.  

علی غلامی یکی از حقوقدانان برجسته کشور و دانشیار و رئیس دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق (ع) است. او دانش‌آموخته‌ی دوره کارشناسی ارشد پیوسته‌ی و دوره دکتری دانشگاه امام صادق (علیه‌السلام) و دارنده مقاله برتر دوره دکتری رشته‌ی حقوق جزا و جرم‌شناسی در سال ۱۳۸۶ است. استاد پژوهشگر برتر دانشکده‌ی معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق در سال ۱۳۹۲، تحصیلات حوزوی در حد سطح دو فقه و اصول و آشنایی به زبان‌های عربی و فرانسه از جمله سوابق علمی اوست.

عضویت در هیئت علمی از سال ۱۳۸۱ و انتقال به هیأت علمی دانشکده‌ی معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق علیه السلام از سال ۱۳۸۵، تدریس دروس حقوق جزای عمومی، حقوق جزای اختصاصی، سمینار، اندیشه‌ی اسلامی و تدبر و تفسیر قرآن کریم در دانشگاه‌های امام صادق (علیه‌السلام)، تهران، شهید بهشتی (ره)، الزهرا، علوم و تحقیقات و مدرسه عالی شهید مطهری از سال ۱۳۸۱، تدریس مباحث حقوق و جنبش زنان در اسلام و غرب، سیر مطالعاتی آثار شهید مطهری (ره) و مباحث حکومت اسلامی و ولایت فقیه در دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و دوره‌های مختلف علمی و آموزشی از سال ۱۳۸۱ تاکنون و استادیاری حقوق جزا و جرم‌شناسی سوابق آموزشی وی محسوب می‌شود.

رئیس اداره خدمات آموزشی دانشگاه امام صادق (ع) از ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴، معاون آموزشی دانشکده معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق (ع) از ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲، عضویت در کمیته علوم انسانی بنیاد ملی نخبگان از سال ۱۳۹۱ تاکنون و رئیس دانشکده معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق (ع) از ۱۳۹۲ تاکنون، سوابق اجرایی غلامی هستند.
او همچنین دارای سوابق پژوهشی متعدد شامل تألیف کتب مختلف از جمله کتاب مسئله حجاب در غرب، عوامل مانع مسئولیت کیفری و حقوق جوانان در جمهوری اسلامی ایران است.

لازم به ذکر است، شورای نگهبان شش عضو حقوقدان دارد که این اعضا با معرفی رئیس قوه قضائیه و با رأی نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتخاب می‌شوند. طبق اصل نود و دوم قانون اساسی، اعضای شورای نگهبان برای مدت شش سال انتخاب می‌شوند ولی در نخستین دوره پس از گذشت سه سال، نیمی از اعضای هر گروه به قید قرعه تغییر می‌کند و اعضای جدیدی به جای آنها انتخاب می‌شوند.

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه هادی طحان نظیف،محمدحسن صادقی مقدم، محمد دهقان،علی غلامی و عبدالحمید مرتضوی بریجانی را به عنوان ۵ گزینه پیشنهادی برای سه کرسی شورای نگهبان به مجلس معرفی کرده و انتخاب این سه نفر از میان پنج گزینه را بر عهده مجلس شورای اسلامی گذاشته است.

۲۷۲۱۶

کد خبر 1280137

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =