۰ نفر
۲۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۷
درخواست چین از آمریکا درباره ایران

ایسنا نوشت: سخنگوی وزارت امورخارجه چین با اعلام اینکه اقدامات آمریکا دلیل اصلی وضعیت کنونی برجام است، تاکید کرد: اجرای کامل و موثر این توافق، تنها راه کاهش تنش‌ها و زیربنایی برای حل‌وفصل مسائل دیگر است.

 گنگ شوآنگ در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سوالی درباره توقیف یک نفتکش حامل نفت ایران توسط نیروهای انگلیس در جبل‌الطارق گفت: ما بر این باوریم که در روابط بین کشورها تمامی آنها باید از حقوق بین‌الملل و قوانین اولیه‌ای که روابط بین‌المللی را تعیین می‌کنند، پیروی کنند. ما امیدواریم که طرف‌های مربوطه اقدامات مناسبی برای جلوگیری از تنش انجام دهند و به‌طور مشترک از امنیت تامین انرژی در سطح بین‌المللی محافظت کنند. این نه تنها به نفع خاورمیانه، بلکه منفعت مشترک جامعه بین‌الملل است.

بنا بر گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امورخارجه چین، وی در پاسخ به سوالی درباره عبور ایران از برخی محدودیت‌های تعیین شده در برجام و ابراز نگرانی طرف‌های اروپایی توافق از این تصمیم ایران اظهار داشت: طرف‌های برجام، شامل کشورهای اروپایی در ارتباط با تنش‌های کنونی پیرامون اجرای این توافق تلاش‌هایی را برای برقراری آرامش و تسهیل مذاکرات انجام داده‌اند. چین به شدت نگران این وضعیت است. ما برای کاهش این تنش‌ها ارتباط نزدیک خود را با طرف‌های مربوطه حفظ کرده‌ایم و با آنها درتعامل هستیم.

وی افزود: باور اصولی ما این است که اجرای کامل وموثر برجام طبق الزامات قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل تنها راه منطقی و معتبر برای رفع تنش‌ها و حل موضوع هسته‌ای ایران است. این، همچنین به ایجاد شرایط حل‌وفصل مسائل دیگر از طریق مذاکرات برابر کمک خواهد کرد. در شرایط کنونی طرف‌ها باید خونسرد و خویشتن‌دار باشند و طبق چارچوب برجام از طریق گفت‌وگو عمل کنند. تمامی طرف ها همچنین باید مسئولیت خود را انجام دهند تا توازن حقوق و الزامات طرفین ذیل برجام تضمین و توافق موثر واقع شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین تصریح کرد: اجازه دهید این نکته را بگویم که استراتژی فشار حداکثری آمریکا بر ایران ریشه اتفاقات اخیر و به وجود آمدن شرایط کنونی پیرامون موضوع هسته‌ای ایران است. طبق یک ضرب‌المثل چینی " هیچ‌کس نمی‌تواند یک گره کور را باز کند جز آن کسی که گره را زده است". ما امیدواریم که واشنگتن دست از رفتار غلطش بردارد، به حقوق و منافع مشروع دیگر طرف‌ها احترام بگذارد، دست از تخریب برجام بردارد و برای یک راه‌حل دیپلماتیک و سیاسی تلاش کند.

310311

کد خبر 1280279

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =