معاون دفتر امور اکتشاف وزارت صنعت، معدن و تجارت:  ۷۰۰ محدوده امیدبخش معدنی در کشور شناسایی شد

معاون دفتر امور اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: حدود ۷۰۰ محدوده امیدبخش معدنی در کشور شناسایی و برای ۵۰ مورد از پهنه‌ها پروانه صادر شده که مهم‌ترین مشکل عدم صدور پروانه‌های اکتشاف پهنه‌ها، مخالفت ارگان‌های دولتی است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری به نقل از روابط عمومی صنعت، معدن وتجارت استان، عباس امیدی ۲۵ تیرماه در جلسه ارائه گزارش پی‌جویی و شناسایی پهنه‌های چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: از سال ۹۱ تاکنون حدودا ۱۶۵ پهنه اکتشافی در کشور تعریف و ابلاغ دستورالعمل پهنه‌ها به کشور از ۹۳ آغاز شده است.
وی افزود: این پهنه‌ها، حدود ۶۰۰ هزار کیلومترمربع از کشور را در برگرفته است که حدود ۸۰ پهنه در کشور تعیین تکلیف و آزاد شده‌اند.
امیدی گفت: حدود ۷۰۰ محدوده امیدبخش معدنی در کشور شناسایی و برای ۵۰ مورد از پهنه‌ها پروانه صادر شده که مهم‌ترین مشکل عدم صدور پروانه‌های اکتشاف پهنه‌ها، مخالفت ارگان‌های دولتی است.
وی بیان کرد: برنامه دولت تا پایان سال این است که بخش عمده‌ای از پهنه‌ها را آزادسازی و تعیین تکلیف کند.
معاون دفتر امور اکتشافات وزارت صمت با اشاره به اینکه کشور در زمینه اکتشافات فلزی همچون مس، آهن، سرب و روی دارای رتبه‌های مطلوب در دنیا است، اضافه کرد: هدف از پهنه‌های اکتشافی، شناسایی تمامی مواد معدنی موجود در کشور و مخصوصا تمرکز بر روی پهنه‌های اکتشافی فلزی است.
وی افزود: با توجه به اینکه بیشتر اکتشافات کشور سطحی بوده، هدف از تعریف پهنه، اکتشاف سیستماتیک فنی و اصولی در کشور است که دولت تصمیم گرفت اشخاصی که توانایی فنی و مالی را دارند در این زمینه ورود کنند.
امیدی خاطرنشان کرد: دو شرکت خارجی در زمینه پهنه‌های اکتشافی ورود کرده‌ و محدودیتی برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی در این زمینه وجود ندارد.
در ادامه مسئول اجرایی طرح‌های اکتشافی ایمیدرو، محمود هدایتی‌روشن گفت: بناست، فعالیت‌هایی از سوی ایمیدرو در استان‌های محروم کشور صورت گیرد تا توسعه حاصل شود، گرچه شرایط در نقاط مختلف متفاوت است.
وی بیان کرد: چهارمحال و بختیاری تنها استانی بوده که به دنبال اکتشاف مواد معدنی در آن هستیم.
سه محدوده امیدبخش در شوراب و مارکده شناسایی شده که مقرر شد یکی از آن‌ها در اختیار سازمان ایمیدرو و دو مورد به بخش خصوصی واگذار شود

۴۶

کد خبر 1280331

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =