توهین دومینویی سعودی‌ها به کویت ادامه دارد/ عکس

ایسنا نوشت: پس از اهانت مجری عربستانی شبکه العربیه به کشور کویت، بار دیگر یک رسانه عربستانی به این کشور و امیر آن اهانت کرده و کمی بعد عذرخواهی کرد.

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، در حالی که هنوز مردم و دولت کویت از اظهارات تمسخرآمیز مجری شبکه خبری العربیه خشمگین هستند، جنجال‌ها با توهین روزنامه "الاقتصادیه" عربستان دوباره بالا گرفته است.

این روزنامه در شماره روز دوشنبه خود کاریکاتوری در اهانت به کشور و امیر کویت منتشر کرده و کمی بعد، آن را از سایت خود حذف کرد.

الاقتصادیه در ادامه با انتشار توییتی از کویت عذرخواهی و تاکید کرد، کشور دوست کویت با رهبری، ملت، تاریخ و رویکردهای شناخته شده‌اش بزرگ باقی خواهد ماند و مزدوران و انسان‌های حقیر هرگز به آن آسیبی وارد نخواهند کرد.

این روزنامه با واکنش شدید کاربران کویتی و عرب مواجه شد و آنها این اقدام الاقتصادیه را به منزلی انحطاطی در موضعگیری‌های این روزنامه دانستند. این روزنامه از سوی "گروه پژوهش و بازاریابی عربستانی" منتشر می‌شود که همانند العربیه مستقیماً به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان مرتبط است. این گروه همچنین روزنامه الشرق الاوسط و دیگر مطبوعات را منتشر می‌کند.

وزارت رسانه کویت روز یکشنبه در واکنش به اظهارات مجری العربیه، مخالفت خود را با اینکه کویت را به مسائلی وارد کنند که دخلی به آن ندارد، اعلام کرد و رفتار مجری العربیه را اهانت بزرگ و غیرقابل قبولی علیه کویت و مردم آن دانست.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای تاکید کرد کویت همواره برای برقراری اتحاد میان کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و از بین بردن اختلافات تلاش کرده و به فعالیت‌های خود در این زمینه ادامه خواهد داد. کویت همواره توقف جنگ‌های رسانه‌ای را خواستار بوده که به روابط برادرانه مردم کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس آسیب می‌زند و تاثیر منفی مستقیمی بر این روابط بر جای می‌گذارد.

وزارت رسانه کویت در ادامه به تلاش این کشور برای دور کردن خود از چنین جنجال‌های رسانه‌ای اشاره و تاکید کرد، کویت اقدامات داخلی معمول خود جهت تماس با مسئولان العربیه و دفتر آن در کویت را انجام داد و از آنها خواست اشتباه خود را فوراً اصلاح و جبران کنند.

وزارتخانه یاد شده تاکید کرد، کویت به اصل آزادی بیان و فعالیت رسانه‌ای حرفه‌ای به ویژه تلاش‌ها برای نزدیک‌سازی رویکردها و برقراری اتحاد میان کشورهای عرب حوزه خلیج فارس احترام می‌گذارد.

خالد جارالله، معاون وزیر خارجه کویت از مسئولان شبکه العربیه خواست در این راستا اقدامی انجام داده و فوراً برای جبران اشتباه خود عذرخواهی کنند، چراکه کویت همواره برای از بین بردن اختلافات میان کشورهای عرب حوزه خلیج فارس تلاش کرده و به تلاش‌های خود در این زمینه ادامه خواهد داد، اما اتفاقی که افتاده اشتباهی بزرگ بوده که باید بابت آن عذرخواهی شود.

شبکه‌های اجتماعی در کویت ابزار بیان خشم گسترده مردم از ساره دندراوی، مجری عربستانی العربیه شده‌اند.

عربستان، امارات، بحرین و مصر از پنجم ژوئن ۲۰۱۷ قطر را به ادعای حمایت این کشور از تروریسم تحریم کردند و تلاش می‌کنند قیمومیت خود را به این کشور تحمیل کنند، دوحه نیز همواره اتهامات وارده را تکذیب کرده است.

کویت میانجی‌گری میان این کشورها را برای پایان دادن به این بحران در منطقه خلیج فارس بر عهده گرفته است، اما فعالیت‌های این کشور برای میانجیگری چند ماه است که متوقف شده‌ است.

310 310

کد خبر 1280551

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =