قانون جنگل در نیویورک / آمریکا باید حق سخن گفتن به زبان انگلیسی را هم از ظریف بگیرد!

خراسان نوشت: به نظر می رسد ضربه ای که محمدجواد ظریف در سفر قبلی اش به فضای ضدایرانی رسانه های آمریکا زد و تفکیک تیم «ب» را ایجاد کرد، موثر بوده که دولت آمریکا نه تنها او بلکه دیگر دیپلمات های ایرانی و حتی خانواده های آن ها را به شدت مورد محدودیت قرار داده است.

در حالی که آمریکا مطابق دو سند «موافقت نامه سازمان ملل و آمریکا مصوب 1947 و کنوانسیون مصونیت‌های سازمان ملل مصوب 1946» مکلف به تأمین آزادی تردد دیپلمات های مختلف است، دولت این کشور از ترس رایزنی‌های دیپلمات های ایرانی و حضور در مجامع مختلف آمریکا، اجازه تردد آزادانه به وزیر خارجه ایران و دیپلمات های مقیم کشورمان در نیویورک را نمی دهد.

ظریف دو روز پیش در حالی که برای شرکت در «نشست سالانه شورای اقتصادی سازمان ملل» به آمریکا رفته بود، اعلام کرد به دلیل محدودیت های اعمال شده از سوی وزارت خارجه آمریکا تنها حق تردد به سه ساختمان دفتر سازمان ملل، دفتر نمایندگی ایران در این سازمان و اقامتگاه سفیر ایران را دارد. برایان هوک مسئول میز ایران در کاخ سفید اعلام کرده با پلیس دیپلماتیک همکاری می‌کنیم که محدودیت های تردد ظریف رعایت شود! سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد از محدودیت های غیرقانونی آمریکا بر دیپلمات های ایران ابراز نگرانی کرده است.

این اقدام انفعالی مایک پمپئو پس از آن انجام می شود که ظریف در سفر اردیبهشت ماه گذشته به نیویورک که برای یک نشست بین المللی انجام شده بود، در یک سناریوی رسانه ای موفق علیه برخی مقامات کاخ سفید، جان بولتون و مایک پمپئو هجمه رسانه ای سنگینی را ایجاد کرد. ظریف در آن سفر اصطلاح «تیم ب» را در توصیف همگرایی جان بولتون، بنیامین نتانیاهو، بن‌سلمان و بن زاید در رسانه های پرمخاطب آمریکایی به کار برد و توضیح داد که این افراد به دنبال افراطی گری در جهان هستند.
 

بازتاب محدودیت تردد دیپلمات های ایران
 اعمال محدودیت برای دیپلمات های ایرانی بازتاب گسترده ای در فضای مجازی داشته است. برخی آن را ناقض شعارهای انتخاباتی دکتر روحانی و عده ای آن را ناشی از اثرگذاری دیپلماسی ایران دانسته اند. ابوالفتح درباره این محدودیت ها نوشت: «پمپئو از آمادگی برای مصاحبه با تلویزیون ایران سخن می گوید اما حتی خبرنگار صداوسیما در نیویورک هم با محدودیت تردد همچون اعضای هیئت دیپلماتیک ایران مواجه شده، بقیه ایرانی ها هم که به دلیل ممنوعیت سفر، اجازه ورود به خاک آمریکا را ندارند. پمپئو با چه کسی می خواهد مصاحبه کند؟» یک کاربر ایرانی هم دراین باره نوشت: «فیلم مصاحبه های ظریف در آمریکا رو ببینید و به این کشور حق بدید که عصبانی باشه و برای تردد ظریف محدودیت وضع کنه!» کاربر دیگری هم با انتشار فیلم گفت و گوی اخیر ظریف با زینب بداوی در آمریکا نوشت: «به خاطر این مصاحبه آمریکا باید حق سخن گفتن به زبان انگلیسی رو هم از ظریف بگیره!»

2323

کد خبر 1280875

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =