مقدسی، نماینده اراک تاکید کرد :عملکرد منسجم تیم اقتصادی دولت، لازمه حمایت از تولید

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی بر لزوم انسجام و هماهنگی در تصمیمات و عملکرد تیم اقتصادی دولت تاکید کرد.

به گزارش خبرآنلاین مرکزی؛ سید مهدی مقدسی عصر چهارشنبه در نشست مشترک کمیسیون صنعت و معدن و توسعه صادرات اتاق بازرگانی اراک با بیان مطلب فوق ادامه داد : متاسفانه به رغم تذکرات، در اتخاذ تصمیم و سیاست های مرتبط با فعالیت بخش تولید و صنعت، جزیره ای و بدون هماهنگی لازم عمل می شود.

وی در خصوص تسهیلات تبصره 18 لایحه بودجه برای تامین نقدینگی واحدهای صنعتی، با بیان اینکه منابع مربوط به این تبصره ابلاغ شده و هنوز تخصیص داده نشده که با توجه به مشکلات ایجاد شده در درآمدهای کشور ممکن است زمان بر باشد، افزود : در نشست مشترکی که کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اتاق ایران در ماه آتی خواهد داشت، تلاش می کنیم بحث افزایش و تسریع در تخصیص اعتبارات این تبصره که حدود 21 هزار میلیارد تومان است را به عنوان یک مطالبه مشترک مطرح و تاکید کنیم، چرا که تزریق این منابع به بخش تولید، قطعا اثرات مثبتی بر بهبود شرایط اقتصادی خواهد داشت.

مقدسی در ارتباط با مشکلاتی که برای ثبت سفارش و صادرات به دلیل بخشنامه بانک مرکزی در خصوص پیمان سپاری ارزی ایجاد شده، با تاکید بر غیرمنطقی بودن این انتظار دولت از فعالان اقتصادی و صادرکنندگان، بیان داشت : به منظور تعیین تکلیف و اتخاذ یک تصمیم منطقی، تلاش می کنیم تا در روزهای آتی نشست مشترک کمیسیون های صنایع و معادن و اقتصاد مجلس با حضور وزرا و مسئولان دولتی مربوطه تشکیل شود و به جمع بندی برای حل این مشکل دست یابیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس دهم در ادامه صحبت های خود به این نکته که نگاه و وابستگی دولت به اقتصاد، باعث آسیب های بسیاری به فعالیت بخش خصوصی شده، اضافه کرد : بدنه بزرگ و متورم دولت، باعث شده تا بخش عمده ای از درآمدهای کشور صرف هزینه های جاری و بلعیده شود و متاسفانه همچنان نیز دامنه حضور و نقش دولت در اقتصاد گسترش پیدا می کند.

وی با اشاره به تصویب دو فوریت طرح الزام بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی به حذف سود و جرایم مضاعف از بدهی تسهیلات گیرندگان در نشست روز گذشته مجلس بیان کرد : در حالی که باید بعضی بانک ها پشتوانه صنعتگر و تولیدکننده باشند و در مسیر رونق تولید اقدام کنند، عملکردشان به گونه ای است که تولیدکنندگان مستاصل می شوند و نباید واحدهایی که ناخواسته و به دلیل شرایط اقتصادی دچار مشکلات فعلی شده اند، مشمول این موضوع شوند.

نماینده اراک متذکر شد : تحریم و شرایط خاص و سخت اقتصادی، هرچند آسیب و مشکلات زیادی را به همراه داشته، اما از سویی هم می تواند به عنوان یک فرصت برای رهایی اقتصاد ایران از اتکا به درآمدهای نفتی و حمایت واقعی و موثر از بخش تولید باشد که امیدواریم از آن به درستی استفاده شود.

46

کد خبر 1280945

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =