اعلام آخرین وضعیت تامین کالاهای اساسی

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهادکشاورزی گفت: براساس اعلام مرکز آمار، سهم اشتغال روستایی در سال ۹۷ از ۵.۵ درصد به ۲۳درصد رسید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، عبدالمهدی بخشنده، معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهادکشاورزی در نشست با کارگروه رسانه‌های اقتصادی افزود: استمرار تولید و تامین امنیت غذایی از ماموریت‌های وزارت جهاد کشاورزی در شرایط تشدید تحریم‌هاست.

وی افزود: سالانه ۱۲۲ میلیون تن محصولات کشاورزی در کشور تولید می‌شود و ۳ میلیون و ۶۵۰ هزار نفر بهره‌بردار در بخش کشاورزی اشتغال دارند که با احتساب خانوارهای آنان، نزدیک به ۲۰ میلیون نفر از جمعیت کشور از بخش کشاورزی ارتزاق می‌کنند.

معاون وزیر جهادکشاوری تصریح کرد: از آغاز فصل برداشت گندم تاکنون، ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم به ارزش ۸۸۰۰ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری و ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بهای آن به گندمکاران پرداخت شده است.

بخشنده عنوان کرد: تاکنون ۳۵۰ هزار تن دانه روغنی کلزا به ارزش یک‌هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری و نزدیک به یک‌هزار میلیارد تومان بهای آن به کلزاکاران پرداخت شده است.

وی متذکر شد: تراز تجاری بخش کشاورزی و غذا از منفی ۸.۱ میلیارد دلار در سال ۹۲ نزدیک به ۳.۸ میلیارد دلار بهبود یافته و به منفی ۴.۳ میلیارد دلار رسیده است.

معاون وزیر جهادکشاورزی ادامه داد: تاکنون مبلغ ۸ هزار میلیارد تومان از محل قانون توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری برای اجرای ۳۶ هزار طرح تولیدی در زمینه‌های گلخانه، گیاهان دارویی، شیلات و آبزیان، صنایع تبدیلی و تکمیلی و... تخصیص و برای ۸۰ هزار نفر شغل پایدار ایجاد شده است.

بخشنده یادآور شد: براساس اعلام مرکز آمار، سهم اشتغال روستایی در سال ۹۷ از ۵.۵ درصد به ۲۳درصد رسید.

وی افزود: در یک‌سال گذشته ۳۶ هزار طرح تولیدی روستایی در بخش کشاورزی در سراسر کشور اجرا شده که ۸۰ هزار نفر اشتغال ثابت و پایدار ایجاد کرده که ۷۱.۵ درصد این افراد بیمه شده‌اند.

بخشنده متذکر شد: ۴۰ درصد این افراد را بانوان تشکیل می‌دهند و وزارت جهادکشاورزی پیگیر تخصیص ۲۵۰میلیون دلار باقی‌مانده اعتبارات طرح اشتغال روستایی، برای تبدیل به ریال و قراردادن آن در اختیار بانک‌های عامل برای اجرای ۴هزار طرح مصوب دیگر در روستاهای کشور است.

علی‌اکبر مهرفرد، معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در نشست با کارگروه رسانه‌های اقتصادی نیز گفت: تامین کالاهای اساسی تا تاریخ ۲۱ تیرماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۸.۵ درصد افزایش یافته است.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1281087

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =