آخرین خبرها درباره مواجهه با استخراج کنندگان ارز دیجیتال

ایرنا نوشت:درحالی که رئیس سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق، حضور استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال در بخش برق را به دلیل مصرف مداوم مثبت ارزیابی می‌کند سخنگوی صنعت برق میزان مصرف برق توسط آنها را نامتعارف می‌داند.

داستان استخراج ارزهای دیجیتال با توجه به مصرف برق این روزها در کشورمان به کلاف سردرگمی تبدیل شده است از یک طرف وزارت نیرو حضور این فعالیت جدید را به این دلیل که برق زیادی مصرف می‌کنند نکوهش می‌کند و از طرف دیگر هم فعالان این صنعت و هم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وجود آنها را هم برای بخش برق کشور و هم برای استفاده از فرصت‌های آن خوب ارزیابی می‌کنند.

از طرف دیگر در بخش برق نیز این دوگانگی به چشم می‌خورد و درحالی که سخنگوی صنعت برق دید مثبتی به استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال ندارد سندیکای شرکت‌های تولید کننده برق وجود آنها را برای بخش برق مثبت می‌داند.

«محمود رضا حقی فام» معاون وقت هماهنگی توزیع شرکت توانیر ۲۸ فروردین امسال در پاسخ به ایرنا به فعالیت تولیدکنندگان بین المللی ارزهای مجازی در کشور اشاره کرد و گفت: پایین بودن تعرفه برق در ایران، موجب استقبال این تولیدکنندگان شده است.

وی با اشاره به به یارانه‌دار بودن برق در کشور که عامل افزایش فعالیت این تولیدکنندگان ارز مجازی شده است، گفت: اکنون نگرانی ما حضور بیشتر تولیدکنندگان ارز مجازی بین المللی با توجه به نرخ پایین برق و استفاده بیش از حد از برق است.

«همایون حائری» چندی پیش در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: برق ارزان، استخراج کنندگان ارز مجازی را به کشورمان کشانده است که افزایش بیش از حد آنها می‌تواند به ضرر صنعت برق باشد.

معاون برق و انرژی وزیر نیرو با بیان اینکه برای تولید هر واحد ارز مجازی «بیت کوین» نیاز به مصرف ۷۲ هزار کیلووات برق است، گفت: برای تولید هر واحد از این نوع ارز مجازی، به اندازه مصرف ۲۸ مشترک، برق استفاده می‌شود که ادامه چنین روندی خطرناک است.

وی افزود: اگر روند این استخراج ارزهای دیجیتال به همین نحو ادامه یابد پیش بینی می‌شود مصرف آنها به بیش از ۲ هزار مگاوات برسد.

مدیرعامل شرکت توانیر هم در هفته‌های اخیر در جمع فعالان محیط زیست گفته بود هدف آن است که برق یارانه دار به استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال داده نشود.

این موضع گیری بخش برق درحالی است که محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هیجدهم تیرماه با اعلام اینکه قانون‌گذاری در حوزه ماینینگ باید توسط وزارت نیرو انجام گیرد، گفت: استخراج رمز ارزها اگر بر اساس قانون و ضوابط پیش برود، می‌تواند به صنعت برق کشور کمک کند.

مدیرعامل انجمن بلاک چین ایران هم در روزهای اخیر با انتقاد از اعلام آمار اغراق آمیز درباره میزان مصرف برق استخراج بیت کوین در کشور، گفت: فعالان این صنعت تنها کمی کمتر از یک درصد برق مصرف می‌کنند.

محمد شرقی افزود: صنعت استخراج ارز دیجیتال، برقی که مصرف می‌کند در حدی نیست که موجب خاموشی سایر بخش‌ها شود.
وی در عین حال از همکاری فعالان این صنعت با بخش برق خبر داد و خاطرنشان کرد: فعالان این صنعت در زمان اوج مصرف دستگاه‌های خود را خاموش می‌کنند.

این روند ادامه داشت تا آنکه رئیس هیأت‌مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق گفت: صنعت استخراج ارزهای مجازی از نظر فنی به دلیل تداوم در مصرف، جزء مصرف‌کنندگان خوب برق محسوب می‌شوند و قانونی شدن و تعیین تکلیف فعالان این عرصه به نفع صنعت برق کشور است.

محمدعلی وحدتی افزود: از نظر فنی مصرف‌کننده‌ای که در طول سال و در شبانه روز مصرف مداوم داشته باشد از بهترین نوع مصرف‌کنندگان محسوب می‌شوند که در جهان نیز برای این نوع مصرف‌کنندگان هیچ تعرفه بالایی اختصاص داده نمی‌شود.

وی ادامه داد: از نظر تولیدکنندگان برق، مصارفی که در یک بازه زمانی خاص و با شدت بالا مصرف کنند برای صنعت برق جزء مصرف‌کنندگان سخت به حساب می‌آیند.

اکنون این دوگانگی در برخورد با استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال یادآور ضرب المثلی است که می‌گوید یک بام و دو هوا از یک طرف، مضر برای صنعت برق از طرف دیگر مفید به نظر می رسد که می‌توان از آن به نفع کشور استفاده کرد یا به قول مدیرعامل انجمن بلاک‌چین موجب فرار سرمایه‌ها از کشور شود و یا به قول رئیس سندیکای شرکت‌های تولید کننده برق بازیرزمینی شدن آن کشور بیشتر متضرر شود.

۲۲۳۲۲۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1281270

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
    0 0
    اول برق مردم عادی را تامین کنید تا توی گرما نمونن و اضافی آن را به صنعت بدهید. اینهم یک صنعت است اما باید هزینه تولید کالای خود را با ارز آزاد بپردازند. مثل بقیه