واکنش دنباله‌دار به توقیف نفتکش انگلیس و ادعای ترامپ درباره پهپاد ایرانی/ قلدری‌کنند، توسری خواهند خورد/ انگلیسی‌ها به دام افتادند

اقدام ایران در توقیف نفتکش انگلیسی توسط سپاه پاسداران با واکنش هایی در فضای سیاسی کشور همراه شد.

حشمت‌الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با اشاره به اقدام سپاه در توقیف نفتکش انگلیسی گفت: انگلیسی‌ها تنها کشوری بودند که در دام آمریکا افتادند که این هم بعید بود، چون انگلیسی‌ها به لحاظ تاریخی خود را استاد سیاست قلمداد می‌کنند. اما امروز گرفتار دامی شدند که آمریکا برای آنها طراحی کرده بود .

وی که با ایسنا گفتگو کرده، افزود:‌ اکنون هم انگلیسی‌ها تنها در شرایطی می‌توانند از این دام بیرون آیند که نفتکش ایرانی را با حفظ عزت و منافع جمهوری اسلامی آزاد کرده و دیگر بر اساس سیاست آمریکا اقدامی را علیه ایران پیش نبرند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با این توضیح که آمریکا سه مرحله اقدام را علیه ایران انجام داد گفت: آمریکا در گام اول تثبیت تحریم‌ها را دنبال کرد که این آخرین ابزار آنها بود گام دوم تهدید نظامی بود که با سقوط پهپاد آمریکا عملا نوعی ناکارآمدی آمریکا را اثبات کرد و نشان داد که آنها از جنگ پیروزی به دست نخواهند آورد. گام سوم هم تحریک کشورها علیه ایران با  ناامن سازی آبراه‌های بین‌المللی بود که انگلیس همراه و گرفتار این دام شد.

فلاحت پیشه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با اغماض امنیت خلیج فارس را حفظ می‌کرد خاطر نشان کرد:‌ انگلیسی‌ها نقش اصلی را در قاچاق نفت دارند . آنها خیلی از موازین بین‌المللی را در خلیج فارس رعایت نمی‌کنند. لذا ایران می‌تواند در قالب مقررات بین‌المللی نفتکش انگلیسی‌ها را در سواحل خود زمین گیر کند.

وی تاکید کرد: ایران از ادله حقوقی لازم برخوردار بوده و می‌تواند دلیل اقدامش را در محاکم حقوقی و بین‌المللی نسبت به انگلیس اثبات کند. با توجه به این شرایط تنها راهی که انگلیس می‌تواند از وضعیت فعلی خارج شود آن است که از دام آمریکا خارج شده و در بازی آمریکا بازی نکند.

وی یاد آور شد: جالب آن است که بعد از سقوط پهپاد آمریکایی و به خصوص در مقاطع اخیر بازیگران منطقه مثل عربستان و امارات بیش از گذشته به ایران چراغ سبز می‌دهند و خواستار تنش زدایی با ایران هستند. مجموع شرایط نشان می‌دهد که آمریکا برای نجات از سردرگمی خود نسبت به ایران دست به هراقدامی می‌زند که در برهه اخیر انگلیسی‌ها در دام آمریکا افتادند.

توقیف نفتکش انگلیسی مبتنی بر مقررات بین‌المللی است

هم چنین علاء‌الدین بروجردی ، با اشاره به توقیف نفتکش انگلیسی توسط سپاه گفت: اقدام نیروی دریایی سپاه دقیقا مبتنی بر مقررات بین‌المللی و قوانین حاکم بر رفت و آمد کشتی‌ها انجام شد. کشتی انگلیسی در جهت مخالف حرکت می‌کرد همچون خودرویی که در یک جاده بر خلاف حرکت ماشین‌ها می‌رود.

به گفته‌ وی نفتکش انگلیسی اشکالات زیست محیطی ایجاد کرده بود، با توجه به این که در تقسیم بندی نیروهای مسلح مسئولیت امنیت خلیج فارس با سپاه است، لذا برخورد با این تخلف طبیعی بود. این کار بر اساس مقررات بین‌المللی کشتیرانی انجام شده است که حتما در ادامه راه پروسه قانونی و قضایی آن هم برای تصمیم گیری طی و لحاظ می‌شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه به اقدامات رئیس جمهور آمریکا و ادعای اخیرش درباره‌ سقوط پهپاد ایرانی اشاره و اظهار کرد: ترامپ رئیس جمهور ناهنجاری‌ها است. کارنامه ترامپ در دوران ریاست جمهوری‌اش پر است از خروج از معاهدات بین‌المللی و نقض قوانین. لذا می‌خواهد با این فضا سازی‌ها آبروی از دست رفته‌اش را برگرداند.

وی یادآور شد: بعد از تجاوز پهپاد آمریکایی به حریم هوایی کشورمان و به دنبال آن انهدامش آن هم بر اساس مقررات بین‌المللی آمریکایی‌ها می‌خواستند که به گونه‌ای آبروی از دست رفته‌شان را برگرداند لذا خبر دروغ انهدام پهپاد ایرانی را منتشر کردند تا با این دروغ پراکنی‌ها مقداری از آبروریزی‌هایشان کم شود. اما ترامپ با این اقدامش بار دیگر نشان داد که سخنانش قابل اعتماد نیست چون اساسا مستنداتی برای عرضه حرف‌هایش هم ندارد.

آمریکا با ادعای ساقط کردن پهپاد ایرانی به دنبال اعاده حیثیت خود است

محمد جواد جمالی نوبندگانی نماینده مردم فسا در مجلس، نیز با اشاره به ادعای کذب آمریکا در هدف قرار دادن پهپاد خیالی ایرانی بیان کرد: من فکر می کنم به دنبال خروج ترامپ از برجام آمریکایی‌ها استراتژی را برای فشار همه جانبه بر جمهوری اسلامی تعریف کردند و به سمت فشارهای تحریمی همه جانبه و هوشمندانه و جنگ روانی علیه جمهوری اسلامی رفتند تا مقدمه ای برای درگیری نظامی با ایران باشد.

وی که با ایسنا گفتگو کرده، در ادامه اظهار کرد: بنده قبلا نیز تاکید کردم که هدف قرار دادن پهپاد فوق پیشرفته آمریکایی توسط جمهوری اسلامی یکی از اقداماتی بود که آنها فهمیدند ایران هم در اراده و هم در تجهیزات قوی است و اجازه تجاوز به خاک‌هایمان را به هیچ کس نخواهیم داد.

نماینده مردم فسا در مجلس تصریح کرد: بعد از این حادثه آمریکایی‌ها چندین بار پیغام دادند که به ما اجازه دهید برای حفظ آبرو و وجهه خود چند جای کشور را بزنیم و شما پاسخی ندهید و جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد حتی اگر کویر لوت ما مورد اصابت قرار گیرد ما پاسخ قاطعانه خواهیم داد. آنها هم چنان تحت فشار قرار گرفتند و اکنون به دنبال اعاده حیثیت از دست رفته خود و نشان دادن قدرتشان به نوکران منطقه ایشان هستند.

وی در ادامه تاکید کرد: این اظهارات عجیب و غریب و کذب آمریکا صرفا مصرف داخلی برای آنان و متعهدان منطقه‌ای آنان دارد. پس از  ساقط شدن پهپاد آمریکایی توسط سپاه پاسداران و حضور قدرتمندانه ایران دیدیم که کشورهایی نظیر امارات پیغام‌های زیادی دادند که ما به دنبال تنش نیستیم و از مواضع قبلی خود کوتاه آمدند و اکنون اختلاف نظری در بین کشورهای منطقه برای همراهی آمریکا ایجاد شده است.

جمالی در ادامه با اشاره به ساقط کردن پهپاد فوق پیشرفته آمریکایی توسط سپاه پاسداران بیان کرد: بعد از این ماجرا کشورهای خریدار سلاح و تجهیزات از آمریکا به این فکر فرو رفتند که ادعاهای نظامی آمریکا به کجا می‌رسد و دیدیم که ترکیه که از اعضای اصلی ناتو است سلاح اس-۴۰۰ روسی می‌خرد و حاضر است تحریم‌ها را به جان بخرد.

وی در پایان گفت: جمهوری اسلامی با ساقط کردن پهپاد فوق پیشرفته آمریکایی یک چالش جدید برای آمریکا ایجاد کرد و آنها اکنون با این ادعاها به دنبال اعاده حیثیت خود هستند و هر چقدر هم به این موضوع دامن زنند موجب بی آبرویی بیشتر آنان خواهد شد.

انگلیسی ها اگر بخواهند قلدرمآبی داشته باشند، حتما « تو سری» خواهند خورد

هم چنین تسنیم نوشت؛

حسین شیخ الاسلام کارشناس مسائل بین الملل، درباره ادعای ترامپ در سرنگون کردن پهپاد کشورمان و تکذیب این خبر توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و  انتشار فیلم پرواز این پهپاد، گفت: ترامپ در این‌باره بولتون را شاهد خود قرار داده است؛ «به روباه گفتند شاهدت کیه گفت دُمم».

وی همچنین افزود: آمریکایی‌ها خیلی دست‌پاچه هستند تا آبرویشان را در هدف قرارگفتنِ پهپاد قبلی‌شان طوری ترمیم کنند. «الغریق یتشبث بکل حشیش» این مثال عربی یعنی کسی که در حال عرق شدن است به هر چوب‌پاره و هر چیز بی‌ارزشی در دریا دست می‌اندازد تا نجات یابد و این حکایت آقای ترامپ است؛ وضع او آنقدر در قضیه سرنگونی پهپادشان ذلیلانه است که به هر چیزی متوسل می‌شود تا آبروی خود را بازیابد. بولتون در این‌باره خبری به او داده و او هم بدون اینکه ارزیابی کند، استفاده کرده و مانند باقی کارهاشان مشخص شده که درست نیست و بی‌حساب است.

این کارشناس مسائل بین الملل درباره توقیف نفتکش انگیسی در خلیج فارس نیز گفت: این نفتکش بر خلاف قوانین بین المللی رفتار کرده که باید این کار انجام می‌شد. انگلیسی‌ها خیلی اشتباه بزرگی در توقیف زورمدارانه نفتکشی که نفت ایران را طبق قوانین شناخته‌شده بین المللی حمل می‌کرد مرتکب شدند، ولی انگلیسی‌ها مثل بقیه کارهایشان عقل به خرج نمی‌دهند و بیشتر از جلوی دماغ‌شان را نمی‌توانند ببینند و آینده‌نگر نیستند و باید بفهمند که نیاز ایران به جبل‌الطارق بسیار کمتر از نیاز آنها به خلیج فارس است؛ اگر بخواهند قلدرمآبی داشته باشند، حتما « تو سری» خواهند خورد.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1281573

برچسب‌ها