پاسخ نظامی در جنوب، قدرت دیپلماسی در غرب

برخی از رسانه های خبری غرب مدعی شده اند که وزیر خارجه کشورمان در چارچوب برجام «بند غروب» را مطرح کرده است. این اخبار از سوری مراجع ذی صلاح تایید و رد نشده است. ایران اما طی روزهای گذشته نشان داده هم در دیپلماسی و مذاکره آماده و پرقدرت است و هم در دفاع از منافع خود.

زهره نوروزپور: هفته گذشته محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان عازم نیویورک شد. او که برای شرکت در نشست اقتصادی سازمان ملل رفته بود نیت دیگری هم داشت، آنهم گفتگو با رسانه های خبری آمریکا، گفتگوهایی که تا کنون در سطح بین الملل، فضای مجازی و افکار عمومی بازتاب گسترده ای داشته است.

این روزها وزیر خارجه به نمایندگی از کشورمان کانون توجه جهان شده است گویی همه نگاه‌ها به او دوخته شده تا شاید بارقه نوری از امید را در بیسابقه ترین تنش چهل سال اخیر،  برای جامعه جهانی روشن کند.

چشم امید رهبران اروپایی تنها به ظریف و ایران است. 

آیا واقعا ایران باید کوتاه بیاید؟

همزمان با سفر ظریف به نیویورک که روز 22 تیر یکشنبه هفته گذشته انجام شد، ایران نیز در تنگه هرمز یک نفتکش را در مقابل توقیف نفتکش ایرانی در تنگه جبل الطارق توقیف کرد.

در هفته ای که گذشت دو بازوی دیپلماسی و نظامی ایران یکی در جنوب و دیگری در غرب مشغول دشمن زدایی به سبک و سیاق خود بودند. ظریف  با آرامش،قدرت دیپلماسی و لبخند همیشگی افکار عمومی دنیا را به نفع ایران اقناع می کرد و سپاه پاسدارن حساب دشمن را به زبان نظامی کف دستش می گذاشت.

پیام نظامی این بود که فکر کوتاه آمدن تهران را از سر دور کنید و پیام شاخه دیپلماسی صلح بود.  پیامی که به دنیا اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران در هردو امر متبحر است پس از موضع قدرت پاسخ داد.

در این میان که دو طرف مشغول به حل و فصل تنش میان ایران وغرب هستند و برخی نیز درداخل و خارج از کشور مشغول ماهیگیری. جان بولتون مشغول حقه زدن به بریتانیا است و برخی تندروهای داخلی مشغول شعله ور کردن جنگ! در حالی که راهبرد دیپلماسی و نظامی به کار خود مشغول و موفق است.

در بحبوحه اعتراضات به سفر ظریف، داد دلواپسان زمانی درآمد که اخباری منتشر شد مبنی بر دیدار ظریف با سناتورهای آمریکا. این درحالی است که هم وزیر خارجه هم رئیس جمهور آمریکا هردو اعلام کردند آنها نماینده دولت نیستند بلکه در جایگاه خودشان می خواهند با ظریف دیدارداشته باشند. این اظهار نظر زمانی مطرح شد که رند پال سناتور جمهوریخواه از ترامپ خواسته بود که با وزیر خارجه کشورمان دیدار کند که ترامپ در پاسخ گفته بود نه به عنوان نماینده من. این خبر را ظریف نیز تایید کرد و گفت دیدار با رند پال ارتباطی به دولت آمریکا ندارد.

در همین حال دو روزنامه آمریکایی و انگلیسی (نیویورک تایمز و گاردین) در گزارشی مدعی شدند که ظریف در دیدار با برخی از سناتور ها پیشنهادی را مطرح کرده است و در مقابل از کنگره خواسته است که اعمال ترامپ را کنترل کنند.

این دو روزنامه مدعی شده اند: ظریف در مصاحبه با چند خبرنگار غربی خبر داده که ایران پیشنهاد دارد که در مقابل رفع تحریم‌های آمریکا، درباره "بند غروب" توافق هسته‌ای مذاکره کند.

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز چنین پیشنهادی را "نسبتا جزئی" دانسته، اما روزنامه بریتانیایی گاردین آن را از قول ظریف «قابل توجه» توصیف کرده است.

"بندهای غروب" در توافق جامع هسته‌ای (برجام) مربوط به دوره‌ای هستند که برخی تعهدات ایران مطابق توافق به پایان می‌رسند. یکی از انتقادهایی که دونالد ترامپ و مقام‌های دولتش درباره برجام مطرح می‌کردند به همین بندها مربوط می‌شد.

وزیر خارجه آمریکا که برای شرکت در یک کنفرانس به آرژانتین سفر کرده مدعی شده: ایرانی ها باز هم می گویند که ما گفتگو خواهیم کرد، اما فقط به شرطی که ایالات متحده گام هایی بردارد. لازم است آنها به میز (مذاکره) بیایند. این راه صحیح حل این چالش هاست."

 نیویورک‌تایمز هم از قول ظریف مدعی شده است: پیشنهاد ایران آن است که با مصوبه کنگره آمریکا تحریم‌های بازگردانده‌شده علیه ایران دوباره برداشته شوند، تا اعمال دوباره آنها برای رئیس جمهور آمریکا دشوار شود.

در مقابل ایران حاضر خواهد شد تا روند تصویب و پیوستن به پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تسریع کند.

این در حالی است که روزنامه گاردین  گزارش داده  که این طرح نیز به مذاق ترامپ خوش نمی آید بلکه آنها تعلیق کامل غنی سازی را می خواهند! این روزنامه نوشته است: "بعید است که این پیشنهاد با استقبال گرم دولت ترامپ همراه شود

سناتور رند پال

اما مساله تنها پیشنهاد ظریف نیست چرا که این اخبار تا کنون از سوی مراجع ذی صلاح تایید نشده است. مساله اصلی دیدار ظریف با سناتور رند پال و  گزارش‌هایی درباره کنترل و مدیریت ترامپ است. این مسئله هم تایید نشده است. روز گذشته المانیتور به نقل از منابع آگاه خبر از دیدار این مقام را داد اما هنوز خبری موثق در دسترس نیست.

واقعیت این است که رند پال، سناتوری که زیر سایه امید به حل مشکل از راه دیپلماتیک، از سوی یکی از رسانه‌های آمریکایی "جان کری جدید" توصیف شده، یکی از مخالفان سرسخت جنگ با ایران است. علت این موضوع هم عقاید سیاسی ویژه آقای پال است.

رند پال یک جمهورخواه هوادار جنبش پوپولیستی "تی‌ پارتی" است که از کوچک شدن دولت حمایت می‌کند. او خود را یک "لیبرترین محافظه‌کار" توصیف می‌کند؛ طرفدار سرسخت آزادی‌های فردی، مخالف هرگونه مداخله حکومت در زندگی شهروندان و صد البته منتقد همیشگی هرگونه افزایش مالیات‌هایی که از جیب مردم عادی می‌رود.

آنچه که یک لیبرتین (اختیارگرا) آمریکایی را حسابی به خشم می‌آورد این است که حکومت از ملت مالیات بگیرد، یا از کشورهای دیگر پول قرض کند و بعد با این پول به جنگ کشوری برود که هزاران کیلومتر با آمریکا فاصله دارد. رند پال - همانند پدرش - با تمامی "مداخلات" پرهزینه آمریکا در بیرون مرزهایش مخالف بوده و پای ثابت هرگونه طرحی است که در آن، بودجه دولت کم شود یا راهی پیدا شود که مردم کمتر مالیات بدهند.

به همین دلیل، اینکه او از ارتباط دوستانه‌اش با ترامپ استفاده کرده تا با ظریف ملاقات کند و به شکلی بین دولت کشورش و ایران نقش میانجی را بازی کند، در عقاید سیاسی او برای جلوگیری از جنگ ریشه دارد. او اساسا یک انزواگرای دست راستی است که به دلیل همین عقاید سیاسی تاکنون بارها با کسانی مانند جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ یا مایک پومپئو، وزیر خارجه کشورش، رودرو شده.

پال به دلیل همین عقاید از جمله کسانی است که به رغم نزدیکی با دونالد ترامپ اصرار دارد اگر آمریکا بخواهد با ایران جنگی را آغاز کند، باید حتما از کنگره مجوز بگیرد. او امیدوار است که چنین طرحی اصولا جلوی جنگ را بگیرد.

حالا گویا پال به این نتیجه رسیده که تنها حرف زدن و طرح‌هایی از این دست در کنگره کافی نیست و در روزهایی که تنش فزاینده در خلیج فارس، به سرعت می‌تواند به وضعیتی غیرقابل کنترل برای طرفین تبدیل شود، آستین‌ها را بالازده تا با دور زدن چهره‌های جنگ‌طلبی مانند جان بولتون، بین ترامپ و ایران پل بزند.»

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این تحلیل ها و ملاقات ها در حالی انجام می شود که تنش ها در تنگه هرمز شدت گرفته است. آمریکا می گوید پهپاد ایران زده است و ایران  با انتشار اسنادی ادعای دروغین پنتاگو و ترامپ را برملا کرد. پس از آن با توقیف نتفکش بریتانیا ضرب شست نظامی را به غرب نشان داد.

وضعیت این روزهای جهان غیر قابل پیش‌بینی است. رسانه های خبری از تندروی غرب یا از جنگ می گویند یا در حال تحریک انگلیس و آمریکا علیه ایران هستند. کنگره نیز به دنبال دور کردن آمریکا از جنگ است. بریتانیا نفتی بر آتش شده است و جان بولتون نیز در این میان لندن را تحریک می کند. این وضعیت بلبشوی جهان کار دیپلماسی را سخت تر از آنچه که هست کرده است.

310 50

کد خبر 1281861

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • شمس تبریزی IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  9 14
  شما پیشنهاد ظریف را که نیویورک تایمز مطرح کرده مطرح نکردید در هیچ کجای گزارش شما این مطلب مطرح نشده. بازرسی از جاهایی که ایران به عنوان سایت هسته ای اعلام نکرده یعنی چه؟ برای چه باید چنین پیشنهادی مطرح شود؟ کاری ندارم که ترامپ این پیشنهاد را جدی میگیره یا نه اما اینکه بگید «داد دلواپسان زمانی درآمد که اخباری منتشر شد مبنی بر دیدار ظریف با سناتورهای آمریکا» خلاف واقع است. شما روی عبارت minor one تاکید کردید. این از نظر نیویورک تایمز minor است اما از نظر ما major است. به جای تشکیک درباره صحت حرف نیویورک تایمز از خود ظریف بپرسید. شما که قبلا باهاش مصاحبه کردید و شماره اش را بلدید
 • شمس تبریزی IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  7 8
  شما از قول ظریف نوشته اید «در مقابل ایران حاضر خواهد شد تا روند تصویب و پیوستن به پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تسریع کند». یکی از پیامدهای تصویب پروتکل الحاقی همانی است که نیویورک تایمز نوشته و من در کامنت قبلی توضیح دادم. خود نیویورک تایمز بحث پروتکل الحاقی را از ظریف نقل نکرده بلکه همان عبارتی را که برایتان نوشتم درج کرده. برای مردم توضیح دهید پروتکل الحاقی چی میگه. 5000 سانتریفیوژ قزمیت داریم و حالا پروتکل الحاقی را هم امروز تصویب کنیم که طرف میخواد فقط رفع تحریمهای هسته ای را در کنگره تصویب کنه؟ کاری ندارم که طرف مقابل به احتمال زیاد این را قبول نخواهد کرد اما نفس این پیشنهاد اشتباهه.
 • شمس تبریزی IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  5 7
  در ضمن این مطلب فقط در گاردین و نیویورک تایمز نیومده. فرضا واشنگتن اگزمینر هم آن را مطرح کرده. یعنی همه اینها دست به یکی کردن و دارن خلاف میگن؟ در اینجا مطرح شده که ترامپ گفته هر چند که پاول نماینده من نیست اما برای او احترام قایلم و به حرفهاش گوش میدم. بنابراین این احتمال هم هست که پیشنهاد ظریف باب مذاکره مجدد و امتیاز دهی مجدد را باز کنه. الان رند پاول و تاکر کارلسون بیشتر مورد توجه ترامپ هستن تا امثال پومپیو و بولتون.
 • محمد علی خواجه نوری IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  7 2
  THANK YOU VERY MUCH
 • NL ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  26 6
  هر دو شکست خورده است
  • IR ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
   0 3
   فکر کردن ظریف رو بفرستن اونجا سرشون رو گرم کنه و ادای مذاکره دربیاره میتونن هر کاری خواستن در منطقه بکنن این نقشه نهایتا دو یا سه هفته جواب میده بعدش چی
 • شمس تبریزی IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  14 12
  حرف حساب جواب نداشت جز اینکه مطلب سانسور بشه؟ شما که دو تاش را منتشر نکردید. این آخری را هم منتشر نمیکردید چون بدون آن دو تا نامفهومه .گمان میکردم برجام درسی بوده برای اینکه نوع اطلاع رسانی تصحیح بشه اما اشتباه میکردم. یا حق
 • IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  4 1
  کی تحریم شده ؟ ما یا آنها؟ چرا حرف بیخود می زنید؟
 • IR ۲۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  3 0
  واقعا دوران اولتیماطم و بیچارگی شاهان لیران گذشته دمشون گرم بچه های تنگه فوق شاهکار بود
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
  0 0
  پیروزو تندرست باشد،ای ظریف.مرحبا...