کشورهایی که یک متر مربع زمین بایر ندارند / ابرقدرت‌های کشاورزی در دنیا کدامند؟

با افزایش جمعیت کره زمین روز به روز اهمیت حوزه کشاورزی بیش از پیش حس شود و در آینده‌ای نه چندان دور این صنعت کشاورزی است که سیاست دولتمردان را هدایت می کند.

نگارعلی: بعد از آب آشامیدنی این غذا است که دومین نگرانی بشریت است و همین اتفاق صنایع کشاورزی را به یکی از پر اهمیت‌ترین صنایع بر روی کره زمین تبدیل می کند. تولید در این حوزه نه تنها در حوزه درآمدی حائز اهمیت است بلکه در حوزه سلامت و توسعه نیز نقش مهمی ایفا می کند.

با این تفاسیر می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم که کدام کشورها بیشترین تولیدات و صادرات را در حوزه کشاورزی دارند و کشورهای دیگر برای افزایش تولیدات و تقویت محصولات کشاورزی چه اقدامی انجام می دهند؟

برترین تولیدکنندگان

با توجه به آمار تولیدات غلات و محصولات غذایی آمریکا، چین، هند و روسیه بزرگترین تولید کنندگان محصولات کشاورزی در دنیا هستند و جای تعجب ندارد که چین بزرگترین تولیدکننده برنج در جهان باشد،اما چین بعد از برنج بزرگترین تولیدکننده گندم و ذرت و پیاز نیز می باشد و آمریکا نیز پا به پای چین در تولید ذرت و سویا در حرکت است. محصولات زراعی دیگری نیز در این کشورها تولید می شوند ولی ما در اینجا به پر اهمیت‌ترین آنها می پردازیم.

ارزن یکی از مهم‌ترین محصولات کشاورزی است که در کشورهای آفریقایی، آسیایی، هند و نیجریه در حجم انبوه تولید می شود. به همین ترتیب جو و لوبیا از دیگر محصولات پر اهمیت در صنعت کشاورزی است که بیشترین حجم آن توسط آمریکا تولید می شود.

برترین صادرکنندگان

عجیب نیست که چین و هند بزرگترین تولیدکنندگان محصولات کشاورزی باشند چراکه با توجه به جمعیت انبوه آن ها و همچنین موقعیت اقلیمی و آب و هوایی سرزمینشان، باید تولید بیشتری در حوزه کشاورزی انجام بگیرد.

جدول زیر گوشه ای از آمارهای تولید و صادرات محصولات کشاورزی را نشان می دهد.

صادرات در میلیارد دلار

کشور صادرکننده

۱۱۸.۳

ایالت متحده امریکا

۷۹

هلند

۷۰.۸

آلمان

۶۸

فرانسه

۵۵.۴

برزیل

در اینجا تفاوت صادرات و تولیدات به وضوح پیدا است هلند کشور کوچک و کم جمعیتی است ولی از مزارع سرسبز برخوردار است و با تولیدات متوسط توانسته است به فهرست بزرگترین صادرکنندگان محصولات کشاورزی راه پیدا کند.

هلند یکی از بزرگترین صادرکنندگان محصولاتی مانند:( برنج، ذرت، گندم، لوبیا، عدس و خوراک دام ها ) به بزرگترین مصرف کنندگان (آمریکا، کانادا، آلمان، برزیل و تایلند) است.

در جدول زیر بیشترین صادرات بزرگترین صادرکنندگان را خواهیم دید:

ارزش صادرات به میلیارد دلار

کشور صادرکننده

محصول صادر شده

۹.۱

آمریکا

ذرت

۶.۶

چین

ماهی

۱۰.۴

اندونزی

روغن پالم

۶

تایلند

برنج

۱۶.۵

آمریکا

سویا

۵.۴

آمریکا

گندم

راه کار کشورها برای این حجم از تولید چیست؟

در کشورهایی مثل آمریکا، کانادا و اروپای غربی بخش های بسیار کمی از زمین ها بلااستفاده مانده  و از آنها در صنعت کشاورزی استفاده نشده است. این قسمت ها شامل جاده ها و بزرگراه ها و... هستند و به همین ترتیب آبیاری در حجم وسیع و استفاده از کودها برای تولید محصولات کشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار است.

خیلی از کشاورزان به طور خودکار از بذرهای اصلاح شده استفاده می کنند تا منابع آبی و خاکی آن‌ها هدر نرود و مجبور به پرداخت هزینه بیشتر نشوند.

شرایط کشاورزی در آسیا و آفریقا کاملا متفاوت است و کشورها در این نقاط از آب کافی برای مزارع خود برخوردار نیستند و تجهیزات کشاورزی آنها نیز بسیار پیش پا افتاده است.

توجه بیشتر دولتمردان در این کشورها بر روی ساخت جاده ها است در حالی که باید به حوزه کشاورزی به عنوان یکی از فاکتورهای مهم توسعه توجه فراوان شود.

۲۲۶۲۲۷

کد خبر 1281916

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =