آبه:تمام تلاشم را برای کاهش تنش‌ میان ایران و آمریکا می‌کنم/ژاپن درباره پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا تصمیم نگرفته است

ایرنا نوشت: نخست وزیر ژاپن با بیان اینکه توکیو هنوز درباره طرح آمریکا بر تشکیل ائتلاف بین المللی در تنگه هرمز تصمیمی نگرفته، بر روابط دوستانه کشورش با ایران تاکید کرد.

«آبه شینزو» عصر یکشنبه در سخنرانی زنده در تلویزیون ملی این کشور گفت که توکیو هنوز تصمیم درباره درخواست احتمالی آمریکا در راستای پیوستن به طرح واشنگتن برای تشکیل ائتلاف بین المللی در تضمین امنیت تنگه هرمز نگرفته است.

آبه با بیان اینکه توکیو فعلاً ملاحظات آمریکا در این باره را می شنود، تاکید کرد که به تلاش های دیپلماتیک برای برقراری ثبات در منطقه (خلیج فارس) ادامه می دهد.

همچنین رسانه‌های ژاپنی گزارش داده‌اند که در جریان سفر جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا به توکیو ارائه پیشنهاد واشنگتن برای تقویت نظارت بر کشتیرانی و حمل نفت در آب‌های اطراف ایران و یمن در دستور کار قرار خواهد داشت.

نخست وزیر ژاپن تصریح کرد که پیش از تصمیم‌گیری برای پیوستن به آمریکا خواهان آن است که "نقش ویژه" خود را برای کاهش تنش ایفا کند.

آبه افزود: ما دوستی قدیمی و تاریخی با ایران داریم و من بارها با رئیس جمهور و دیگر سران این کشور دیدار کرده‌ام. توکیو قبل از هرگونه تصمیم‌گیری درباره کاری که باید انجام دهد می‌خواهد برای کاهش تنش‌ها تلاش کند.

نخست وزیر ژاپن همچنین اظهار داشت که قصد دارد با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران گفت وگو کند.
 

لازم به ذکر است که نخست وزیر ژاپن خردادماه امسال در سفری سه روزه به تهران با رهبر و رئیس جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت وگو کرد؛ سفر او به تهران، نخستین سفر یک نخست وزیر ژاپن به ایران در ۴۱ سال گذشته بود.

همچنین پیشتر روزنامه ژاپن تایمز به نقل از مقام های دولتی توکیو گزارش داد که آبه قصد دارد در ماه سپتامبر (شهریور ۱۳۹۸) امسال و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد بار دیگر با روحانی دیدار و گفت وگو کند.

310311

کد خبر 1281933

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =