کاربران خبرآنلاین درباره یک دیدار تاریخی نظر دادند

اولین رئیس جمهور آمریکا در ماهی که گذشت پا در خاک کره شمالی گذاشت و جهان را حیرت زده کرد. کاربران خبرآنلاین دراینباره نظر داده اند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در اقدامی غیر منتظره در تاریخ 30 جون(9تیرماه)  در منطقه مرزی(منطقه غیرنظامی حائل میان دو کره)  با رهبر کره شمالی دیدار کرد و به عنوان اولین رئیس جمهور آمریکا پا در خاک کره شمالی گذاشت.

با وجود سه دیدار میان سران دو کشور از زمان ریاست جمهوری ترامپ در عمل پیشرفت محسوسی در تغییر شرایط کره شمالی به وجود نیامده است. مقام‌های کره شمالی هر چند مذاکراتی با ترامپ داشته‌اند و عکس یادگاری هم با او گرفته‌اند اما طی ماههای اخیر مذاکرات خود با آمریکا را تقریبا بی‌نتیجه دیده‌اند. ظاهرا علت ناکام ماندن این مذاکرات اصرار آمریکا بر برچیدن تاسیسات اتمی کره شمالی به عنوان پیش شرط لغو تحریم‌ها و خواست کره شمالی برای لغو تدریجی تحریم‌ها در قبال برچیدن گام به گام تاسیسات اتمی خود بود.

به گفته ریچارد هاس رئیس اندیشکده «شورای روابط خارجی» آمریکا و دیپلمات پیشین این  کشور«صرف انجام یک دیدار در منطقه غیرنظامی (بین دو کره) به خودی خود اهمیتی ندارد.

وی می افزاید: »انجام این دیدار در صورتی که به کاهش تهدید کره شمالی منجر شود، در آن صورت شایسته خواهد بود. البته اگر ایالات متحده در ازای توهم پیشرفت (در قبال کره شمالی) تحریم‌هایش را کاهش دهد و اتحاد ایالات متحده- کره جنوبی را تضعیف کند، به این دیدار به عنوان کاری بدتر از هیچ نگاه خواهد ش».

در همین راستا خبرگزاری خبرآنلاین در تاریخ 9 تیرماه از کاربرانش خواسته بود تا نظراتشان را درباره این دیدار برای ما ارسال کنند. از همین رو برخی مخاطبین این دیدار را مثبت و عده ای دیگر آن را بی اثر ارزیابی کردند که بخشی از آن را از نظر می گذرانید:

کاربری به نام ایرانمهر در تحلیل دیدار سران آمریکا و کره شمالی نوشت: به نظر من باید از این فرصت ها استفاده کرد. مگر نه اینکه رفتیم مذاکره کردیم و نهایت به تفاهم هم رسیدیم که بدون شک برای ما در آن برهه از زمان خیلی خوب بود و خیلی از مشکلات لاینحل خودمان را با آن به اصطلاح تفاهم نامه حل کردیدم. توجه کنید ما با 6 کشور به تفاهم رسیدم(راه حل مشترک) نه اینکه توافقنامه امضا کردیدم. بنابراین به فضل خدای مهربان ما دیگر در مذاکرات مثل سابق ضعیف و دست و پا بسته نیستیم که بخواهند هر چی دلشان بخواهند برایمان دیکته کنند. ما هم در مذاکره قوی هستیم و هم در بسیاری از زمینه های دیگر. و از طرفی همه می دانیم که نهایتا همه مشکلات و درگیری ها و ....باید سر میز مذاکره فیصله پیدا کنه. کما اینکه این موضوع از زمانهای بسیار دور هم چنین بوده. پس چه کاریه که مذاکره نکنیم و روی آمریکا رو دوباره کم نکنیم و حقمان را بگیریم!

کاربر دیگری نیز نوشت: کره شمالی امتیاز خاصی به آمریکا نداد فقط زمان خرید البته از زیر تیغ تحریم های شدیدتر هم فرار کرد.

کاربری دیگری این دیدار را یک شوی تلویزیونی برای تاثیرگذاری بر انتخابات امریکا عنوان کرد و در ادامه نوشت: اینگونه اعمال چنانچه یک برنامه راهبردی پشت سر خود نداشته باشند کارهایی عبث هستند و به نفع مردم هیچ یک از کشورها نیست.

ناصر جوام نیز نظرش را این گونه بیان کرد: ترامپ نه تاجر موفقی است و نه سیاستمدار خوبی چون نمیداند در عرصه سیاست و تجارت باید امتیاز داد تا امتیاز گرفت. امروزه به وضوح در تعاملات سیاسی و تبادلات تجاری امریکا و سایر قدرت ها مشاهده می کنید که ترامپ باعث شده سطح تجارت سنتی با قطب های اقتصادی جهان به مرز بحران برسه و با تعیین تعرفه های گمرکی غیرمعقول علیه صادرکنندگان به آمریکا، سطح "اختلافات" سیاسی گذشته با قدرت های جهانی از جمله چین و روسیه رو به "بحران" کشونده. هرچند ترامپ در ظاهر خودش رو اهل مذاکره نشون میده و امثال این اقدامات تبلیغاتی رو هم انجام داده تا در ظاهر، سطح تعامل بالا با طرف مقابل رو نشون بده اما در نهایت هر دو طرف اذعان می کنند که هیچ پیشرفتی در حل و فصل اختلافات فیمابین صورت نگرفته است. از نگاه دیگر هم با توجه به نزدیک شدن زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، قطعا اینگونه شوهای تبلیغاتی برای ترامپ مصرف تبلیغاتی داخلی دارد و مورد حمایت طرفداران صلح و میانه روهای مجلس سنا و کنگره است. در واقع اختلاف کشورهایی مثل ایران، کره شمالی، ونزوئلا و امثالهم با امریکا، اختلافات بنیادین و در مخالفت با باج خواهی است نه مشکل تعامل.

کاربری دیگر نیز نوشت: ژست توخالی تبلیغاتی انتخاباتی ترامپ جهت وانمود نمودن تنش زدایی و مذاکره بی نتیجه جلوی دوربین های خبری ! تا موقعی که آمریکا تحریمهای کره شمالی را لغو نکند و مشوق های اقتصادی به این کشور اعطا نکند خبری از برچیده شدن تأسیسات اتمی و کارخانجات تولید کننده موشکهای بالستیک قاره پیما نخواهد بود .

مخاطبی به نام امیر نیز نوشت:  به نظر بنده نه مذاکره ایران با امریکا و نه کره ی شمالی به نتیجه ای نخواهد رسید علت ان هم یه مساله ساده است : امریکا در خاورمیانه به وسیله ی ایران هراسی سود سرشاری میبرد از جمله فروش ادوات نظامی در مورد شرق اسیا هم دقیقا همین حالت است با این تفاوت که انجا به دلیل وجود کشور چین ممکن است کمی متفاوت باشد

محمد نیز نوشت: این قدم‌ها بیشتر قدم گذاشتن در راه مذاکره و صلح است تا جنگ و امیدوارم واقعاً اولین قدم‌ها در این راه محکم برداشته بشه تا شاید برای جاهای دیگه ای از دنیا هم خوش قدم باشه

این نظرخواهی با استقبال گسترده کابران سایت خبرآنلاین مواجه شد برای خواندن نظرات به این لینک مراجعه کنید.

310311

کد خبر 1282046

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =