اروپا یک نیروی دریایی جدید ایجاد می‌کند؟

افکارنیوز نوشت: «جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس با حضور در پارلمان این کشور به قرائت متن بیانیه دولت این کشور درباره واکنش به اقدام ایران در توقیف نفتکش انگلیس در خلیج فارس پرداخت.

«جرمی هانت»  وزیر امور خارجه انگلیس با حضور در پارلمان این کشور به قرائت متن بیانیه دولت این کشور درباره واکنش به اقدام ایران در توقیف نفتکش انگلیس در خلیج فارس پرداخت.وی با توصیف کردن اقدام ایران در توقیف نفتکش انگلیسی با عنوان «دزدی دریایی دولتی»گفت: «از ایران می‌خواهیم که فورا نفتکش انگلیسی و خدمه آن را آزاد کند و به دنبال تاسیس یک نیروی اروپایی برای حفاظت از کشتی‌ها هستیم.»

نیروی دریای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز جمعه به درخواست سازمان بنادر و کشتیرانی ایران یک نفتکش انگلیسی را در نزدیکی تنگه هرمز و به دلیل نقض قوانین و مقررات دریانوردی توقیف کرده بود.

وزیر امور خارجه انگلیس در ادامه قرائت بیانیه دولت این کشور با اشاره به ایجاد یک نیروی اروپایی برای حفاظت از کشتی‌ها گفت که سطح امنیتی کشتی‌های عبوری از تنگه هرمز را به 3 افزایش خواهیم داد.هانت با ذکر این موضوع که اسکورت همه کشتی‌های انگلیسی امکان پذیر نیست گفت: به همه کشتی‌های انگلیسی که می‌خواهند از تنگه هرمز عبور کنند می‌گوییم که به ما اطلاع دهند تا از آنها حفاظت کنیم.

وزیر امور خارجه انگلیس در ادامه مدعی شد: قصد داشتیم که تلاش‌ها برای حل مشکل نفتکش گریس 1 که تحریم‌های اروپا را نقض کرد افزایش دهیم.وی با اشاره به این موضوع که واشنگتن متحد نزدیک لندن است، اضافه کرد: «لندن توقیف گریس 1 را به خواست آمریکا انجام نداده بلکه به دلیل تحریم‌های سوریه این کار را انجام داده و به ایران گفته‌ایم اگر مطمئن شویم نفت گریس 1 به سوریه نمی‌رود، از آزادی آن حمایت می‌کنیم.»

هانت همچنین گفت: «20 درصد از نفت جهانی از تنگه هرمز عبور می‌کند و حمایت از عبور و مرور دریایی امری ضروری است.»وزیر امور خارجه انگلیس با تاکید بر این موضوع که به دنبال تقابل با ایران نیستیم افزود: «اما اگر ایران بخواهد تنش‌ها را افزایش دهد، باید هزینه حضور یک نیروی بزرگ غربی را در منطقه بپذیرد.»وی تاکید کرد که هیچگونه مماشاتی درباره آزادی دریانوردی در تنگه هرمز وجود نخواهد داشت و ایران باید این موضوع را درک کند.

هانت نخستین اقدام این کشور را اعزام کشتی جنگی «دانکن» به خلیج فارس در روز 29 جولای (6 تیرماه) اعلام کرد.وی اضافه کرد: رویکرد متفاوتی با دولت آمریکا درباره پرونده هسته‌ای ایران داریم اما مذاکراتی با واشنگتن درباره بهبود اقدامات امنیتی در منطقه انجام داده‌ایم.

وزیر امور خارجه انگلیس از پیشنهاد هسته‌ای جدید «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران به آمریکا که گاردین آن را ادعا کرده بود نیز استقبال کرد و گفت این نشان از امکان مذاکرات جدید هسته‌ای با آمریکا دارد.وی افزود که انگلیس همچنان از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کند و تهران را ترغیب خواهد کرد که همچنان به تعهداتش در این توافق پایبند باشد.

هانت در ادامه سخنانش در پارلمان انگلیس مدعی شد که ایران انتخاب کرده است که در مسیر صحیح گام برندارد.وی همچنین گفت که اگر ایران نفتکش توقیف شده و خدمه آن را آزاد کند و عبور و مرور دریایی آزاد را تضمین کند، پس از آن انگلیس درباره اقداماتی که درباره اعزام کشتی‌های جنگی به منطقه گرفته تجدید نظر خواهد کرد.

وزیر امور خارجه انگلیس با اعلام این موضوع که با وجود اختلاف‌ها با واشنگتن در مقابله با حزب‌الله همکاری خواهیم کرد.وی همچنین از قانونگذاران انگلیسی خواست خواست تا قانونی را به تصویب برسانند که بر اساس آن حزب‌الله سازمانی تروریستی توصیف شود.

2323

کد خبر 1282477

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۶:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  0 0
  خوبی دنیا اینه ک جشن ضعیفان هم داره برخورد بررگان و ترسشان از هم باعث می شه بقیه احساس آرامش و بزرگی کنن نبرد چین و امریکا ژاپن کره برتیش اگزیت واقعا ظالمین بهم مشغولند وگرنه فتنه گران می خواستن حزب الله را وارد جنگ کنن با انشاء سخنان سید حسن ولی وضعیت بغرنج جهانی و مشغولیت ظالمین بهم و ترس از سقوط تمدنی جدید باعث شد نتانیاهو را سگ واق واقو و بی خطر صدا کنن درست بر عکس جنگ با صدام دنیا بش ت متخد بود و الان بی نهایت متفرق امریکا دوست داره ملکه ببازه خوشحال بشه چین دوست داره امریکا ببازه آلمان از انگلیس بدش می آد اکراین و بهستان از روس متنفرند دنیای عجیبیه درست شبیه وضعیت صدر اسلام جنگ ابرقدرت ها و تضعیفشون و ابرقدرتی جدید اعراب مسلمان کسی فکرش را نمی کرد در دنیای آن روز ک اعراب ایران و روم شرقی را تصرف کنن
 • شمس تبریزی IR ۰۶:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  0 0
  «اگر مطمئن شویم نفت گریس 1 به سوریه نمی‌رود، از آزادی آن حمایت می‌کنیم». این یعنی اینکه انگلیس باید تعیین کند ما نفتمان را به کجا صادر کنیم و به کجا صادر نکنیم. هنوز میخواهند قیم باشند. باید قیمومت را برای مدعی آن پر هزینه کرد. یکی از موانع توسعه پایدار و زیر بنایی همینه که آزادی را بخواهند مقید به قیود خودشان کنند. با استبداد پهلوی که استبداد صغیر بود جنگیدیم و شکستش دادیم. با استبداد غرب هم که استبداد کبیر است خواهیم جنگید. میگویند راه پیشرفت سازش با اینهاست. با اینها یک روز سازش کردیم و به جای عدالتخانه برای ما فراموشخانه درست کردن. راه توسعه تاسیس فراموشخانه نیست. ما به فروغی های مفلس که با 4 ورق کتاب خواندن و اتصال به غرب میشوند ذکاء الملک مملکت نیازی نداریم.