ردپای جیسون رضاییان در صحن مجلس/ پایداری‌ها بازهم گلایه کردند/ یارانه پنهان به چه کسانی می‌رسد؟

صحن علنی امروز مجلس هم همچون جلسات گذشته با تذکراتی همراه بود. از تذکر در مورد استفاده از لفظ «پایداری» توسط نماینده اصلاح طلب، تا تذکر لاهوتی در مورد تجدید نظر در پرداخت یارانه‌ها.

به گزارش خبرآنلاین نصرالله پژمانفر عضو جبهه پایداری که تریبونش برای بیان تذکر در لحظات پایانی باز شده بود به استفاده از اصطلاح «پایداری» توسط نماینده اصلاح طلب تهران اعتراض کرد و گفت: پایداری یک جریان فکری انقلابی است. امروزه کسانی - که در داخل یا خارج کشور- سیلی از جریان انقلاب خورده‌اند، هر گاه می‌خواهند حمله‌ای کنند،‌ به جریان پایداری حمله می‌کنند. پایداری یک جریان تعریف شده است و مفاد و تشکل آن در وزارت کشور مشخص است. جناب رحیمی نام «پایداری» را آوردند. حال آنکه افرادی که بر سر مسئله‌ی بحث شده با ایشان درگیر بودند هیچ کدام از جبهه پایداری نیستند.

وی افزود: سوال من از آقای رحیمی این است که چرا از اقدامات سپاه ناراحت‌اند؟ سپاه پهپادی را زده است یا کشتی انگلیسی را توقیف کرده است. چرا آنها ناراحت‌اند؟ یا مثلا جریان انقلاب جیسون رضائیان را گرفته است. چرا ناراحت می‌شوند؟ این عزیزان مسائل فوق‌الذکر را به موضوع پایداری ربط می‌دهند. البته من آقای رحیمی را دوست دارم. ایشان انسانی جانباز است که  برای انقلاب زحمت کشیده‌ است. اما من توقع ندارم که بدون مطالعه و بدون دقت اظهار نظری کنند و سپاه را متهم کنند. خواهش من این است که اگر کسی می‌خواهد کسی دیگر را متهم کند، مخاطب خود را به درستی بنامد.

در پرداخت یارانه پنهان به ثروتمندان تجدید نظر شود

مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود هم در تذکری به بحث اصلاح ساختار بودجه اشاره کرد و گفت: اکنون حدود ۱۳۰۰ هزارمیلیارد تومان یارانه پرداخت می‌شود. حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه آشکار و حدود ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان به صورت پنهان پرداخت می‌شود. من نیز در خصوص مصارف دهک اول و دهک دهم مقایسه‌ای انجام دادم. در حوزه بنزین دهک دهم نسبت به دهک اول حدود ۲۶ برابر بیشتر مصرف می‌کند. در حوزه برق حدود ۳.۶ برابر اضافه‌تر، در حوزه گاز ۲.۵ برابر، در حوزه کالاهای اساسی حدود ۴.۷ برابر و در حوزه دارو حدود ۱۹.۵ برابر بیشتر مورد مصرف قرار می‌گیرد. ما در اصلاح ساختار و اصلاح روش فعلی باید هر چه سریع‌تر اقدام کنیم. یارانه پنهان را ثروتمندان به دهک‌های بالا استفاده می‌کنند.

آنگونه که ایسنا گزارش داده، نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ما در این مجلس نگران بحث اشتغال بودیم. در جمع ۱۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان در این حوزه مورد نظر قرار گرفت. در سطح جذب این مبلغ از سوی دولت ۱۳ هزار میلیارد تومان ابلاغ شد است اما ۱۰ هزار میلیارد تومان از آن ۱۸ هزار میلیارد تومان جذب نشده است. سال ۹۷ در بحث کشاورزان از محل صندوق از ۱۰ درصد سهم خود ۱۶ درصد و در بحث صنعت ۵ درصد استفاده شد که این فاجعه است.

لاهوتی تصریح کرد: دولت باید در حوزه مسکن کاری کند. در همه دولت‌ها در حوزه مسکن قدمی برداشته شد. در دولت آقای هاشمی توزیع زمین، در دولت آقای خاتمی موضوع اجاره به شرط تملیک و در دولت آقای احمدی‌نژاد بحث مسکن مهر مطرح شد. نمی‌گویم این موارد صحیح است یا ناصحیح ولی در این حوزه نسخه‌ای برای دهک‌های پایین جامعه پیچیده شد ولی در این دولت اقدامی صورت نگرفت. در صورت تصویب موضوع تفکیک وزارت بازرگانی فاتحه همین مقداری تولیدی که در کشور در بحث رقابت با کالاهای مشابه خارجی انجام می‌شود را باید خواند.

27212

کد خبر 1282678

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =