پاسخ وزیر ارتباطات به سوال نمایندگان درباره سیم‌کارت‌های مجهول و ساماندهی فیلترشکن‌ها

تسنیم نوشت: سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: نماینده مردم مشهد در جلسه امروز این کمیسیون از توضیحات وزیر ارتباطات درباره فیلترشکن‌ها قانع شد.

سیدحسین نقوی‌حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جزئیات جلسه عصر امروز(سه‌شنبه، اول مرداد) این کمیسیون،گفت: جلسه امروز با حضور آقای آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات و با هدف پاسخ به سؤال حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر نماینده مشهد برگزار شد.

وی افزود: در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی مجلس، سؤال نماینده مشهد درباره عدم انجام وظیفه وزارت ارتباطات در احراز هویت افراد در اینترنت، ساماندهی VPN و فیلترشکن‌ها و  نیز قطع سیم‌کارت‌های مجهول وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مورد بررسی قرار گرفت.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات توضیح داد که حاکمیت بر فضای مجازی باید بیشتر و فضای امن به‌وجود آید، آقای آذری‌جهرمی همچنین در پاسخ گفت که "ما هم اعتقاد به حاکمیت بر فضای مجازی داریم ولی قانون این وظایف را به عهده ما نگذاشته است. لذا وقتی سایتی بسته می‌شود، مردم به سراغ فیلترشکن می‌روند و یا به دلیل تحریم، برخی سایت‌ها به ما خدمات نمی‌دهند، خیلی‌ها هم به بسیاری از این سایت‌ها و وبلاگ ها نیاز دارند و حتما باید به این سایت‌ها و وبلاگ‌ها مرجعه کنند، پس باید تقاضاها را مدیریت کرد، نمی‌توان همه سایت‌ها را بست.

نقوی‌حسینی ادامه داد: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توضیح سوال دیگر نماینده گفت که "کسانی که فیلترشکن می‌فروشند و هیچ  اتفاقی هم برای آنها پیش نمی‌آید، از زیرساخت‌های همین کشور استفاده می‌کنند، اما چرا طبق قانون فروش فیلترشکن جرم محسوب نمی‌شود، این موضوعات باید در مرکز ملی فضای مجازی حل و فصل شود".

وی اضافه کرد: آذری‌جهرمی در ادامه توضیحات خود گفت که "قبلا سیم‌کارت‌های مجعول بسیار زیاد بود، ما 17 میلیون سیم‌کارت مجعول را قطع کردیم و فروش سیم‌کارت هم کاملا قانونی شد ولی وجود سیم‌کارت جعلی را رد نمی‌کنیم، یکی از عوامل آن هم خرید توسط اتباع خارجی است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس، خاطرنشان کرد: در نهایت آقای پژمانفر از پاسخ‌های وزیر ارتباطات قانع شد.

نماینده جایگزین «دهقان» مشخص شد

انتخاب نماینده ناظر برای حوزه انتخابیه چناران، طرقبه و شاندیز در دستورکار امروز (سه‌شنبه اول مرداد) هیئت رئیسه مجلس قرار داشت.

اعضای هیئت رئیسه حجت‌الاسلام حسن نوروزی نماینده رباط‌کریم و بهارستان را به عنوان نماینده ناظر حوزه انتخابیه چناران، طرقبه و شاندیز انتخاب کردند.

حجت الاسلام نوروزی پیش از نمایندگی مجلس امام جمعه طرقبه بوده است.

محمد دهقان نماینده سابق چناران، طرقبه و شاندیز از سوی حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی به عنوان حقوقدان شورای نگهبان به مجلس معرفی شده بود که وی در جلسه روز (سه‌شنبه 25 تیر) با اخذ 231 رأی از سوی وکلای‌ملت به عنوان حقوقدان شورای نگهبان انتخاب شد.

۲۷۲۱۲

کد خبر 1282794

برچسب‌ها