محتوای نامه روحانی به مکرون از زبان واعظی/ در دولت دوتابعیتی نداریم

رئیس دفتر رئیس جمهوری از انتشار لیست دوتابعیتی ها توسط یکی از نمایندگان مجلس استقبال کرد.

به گزارش خبرآنلاین؛ محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور در پایان جلسه هئیت دولت با حضور در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال خبرنگار خبرآنلاین درباره اظهارات نماینده سعودی ها در سازمان ملل مبنی بر استقبال عربستان از مذاکره و گفتگو با ایران گفت: نتیجه‌ سیاست‌های عربستان منجر به انزوای آنها در جهان اسلام و منطقه شده است.

وی گفت: سعودی‌ها جنگی را شروع کردند و  تصور می‌کردند می‌توانند ظرف چند هفته آن را تمام کنند. جنگ یمن هم برای وجهه و هم برای اقتصاد آنها مضر بود. ما فکر می‌کنیم این روند را نمی‌توانند ادامه دهند.  آنچه سفیر این کشور در سازمان ملل گفته موضوعی است که ما بارها گفتیم، اینکه مشکلات منطقه باید توسط کشورهای همین منطقه حل و فصل شود.  

واعظی ادامه داد: از اینکه بتوانیم مسائل خود را با امارات و عربستان از طریق مسالمت‌آمیز حل کنیم، استقبال می‌کنیم چراکه به نفع همه کشورهای منطقه است.

سوال دوم خبرنگار خبرآنلاین از رئیس دفتر رییس جمهور درباره انتشار لیست دوتابعیتی ها بود، که واعظی در این باره گفت: آقای کریمی قدوسی ۲ یا ۳ سال بود که می‌گفتند لیست دو تابعیتی‌ها را در اختیار دارد و ما خوشحال شدیم که وی این لیست را منتشر کرد. مقابل اسم هر کدام از افراد «احتمالاً» نوشته شده است و بر اساس شواهد و قرائن این فرد دو تابعیتی است. یعنی بر اساس شواهد راجع به هر کسی در هر جای دنیا هر چیزی را می‌توانید مطرح کنید و این معلوم می‌شود که حرف آقایان هیچ پایه و اساسی ندارد.

وی گفت: نمی‌دانیم ریشه این افراد کجاست و از کجا آمده‌اند که این حرف‌ها را مطرح می‌کنند که کسی از آنها نپرسد شما از کجا آمده‌اید.

واعظی تصریح کرد: یکسری افراد معمولی از بخش خصوصی دو تابعیتی هستند و یکی دو نفری هم که از اعضای دولت مطرح شده اند که تکذیب می‌شود و ما هیچ دو تابعیتی در دولت نداریم و ادعاهای مطرح شده کذب است و مردم هم می‌فهمند.

بخش های دیگری از اظهارات واعظی در جمع خبرنگاران را در ادامه بخوانید؛

*{در پاسخ به سوال دیگری درباره حضور نخست وزیر عراق در ایران برای میانجیگری در ماجرای نفتکش‌ها }: روابط ایران و عراق بسیار گسترده است. مذاکرات بین طرف ایرانی و عراقی مستمر است و سفری که رئیس جمهور کشورمان به عراق داشتند و سفری که رئیس جمهور عراق و نخست وزیر عراق به ایران انجام دادند، مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بررسی قرار گرفت. نخست وزیر عراق در این سفر مأموریتی از جایی نداشت اما در مورد مسائل خلیج فارس، امنیت در خلیج فارس و کشتیرانی صحبت‌هایی انجام شد.

*{ در خصوص پیام رئیس جمهور به نخست وزیر فرانسه }: آقای مکرون در تماس‌های تلفنی که با آقای رئیس جمهور داشتند و همچنین در یک ماه گذشته دو بار فرستاده ویژه به تهران فرستادند و نامه مکتوب دادند و آقای عراقچی پاسخ مکتوب رئیس جمهور را به فرانسه بردند که موضوع این نامه مکتوب در خصوص برجام است.

*اروپا در حال تلاش است ما هم بر اساس سیاست‌هایی که در پیش گرفته ایم به دنبال تأمین منافع کشور هستیم.   

*{ در خصوص انتخاب بوریس جانسون به عنوان نخست وزیر جدید انگلیس }: زمانی که در یک کشور نخست وزیر تغییر می‌کند همه چیز شبیه گذشته نخواهد بود. وی زمانی وزیر امور خارجه انگلستان بودند نباید زود در مورد عملکرد او در جایگاه نخست وزیری قضاوت کرد.این خبر تکمیل می شود.

*از سوی دیگر، مهمترین مساله و بزرگترین مشکل وی هم «برگزیت» است. مساله‌ای که تمامی مسائل داخلی و خارجی انگلستان را تحت تاثیر قرار داده است و در پارلمان هم با آن مواجه هستند. به هر حال، باید منتظر ماند و دید جانسون چه سیاستی را در پیش خواهد گرفت.

*{ در خصوص نامه رئیس مجلس به روحانی مبنی بر تخلف دولت از قانون پرداخت حقوق کارکنان}: این نامه را ندیدهام. اما این دولت، دولتی قانون گراست. حتی قانونی را که به هر دلیلی در مجلس با آن مخالفت کرده و حتی قبول هم نداشته باشیم وقتی که مجلس آن را تصویب و شورای نگهبان آن را تایید کرد، دولت آن را اجرا خواهد کرد، مطمئن باشید آنچه که قانون باشد مجری آن هستیم.

*{در پاسخ به این سوال که آیا زمان حذف یارانه افراد پردرآمد مشخص شده است یا خیر}: ما به طور جدی در دولت در خصوص این موضوع هم عقیده هستیم و اعتقاد داریم عدالت هم این است. اگر ما این پول را به پردرآمدها ندهیم در جایی دیگری هم خرج نخواهیم کرد و حتماً آن را به کمیته امداد یا بهزیستی خواهیم داد. نمی توانیم این ردیفی را که گذاشته ایم در جای دیگری خرج کنیم. ولی حذف کردن آن بسیار سختی است.

*به خاطر دارم در دوره مسئولیت علی ربیعی در وزارت رفاه، وی در خصوص حذف یارانه افراد پردرآمد، بسیار تلاش کرد ولی همیشه می گفت، براساس این معیارهایی که گذاشته ایم، به طور مثال هر زمانی ۱۰ نفر را از گرفتن یارانه حذف می کنیم، ۶ نفر آنها به این موضوع شکایت می کنند که ما به فلان دلیل باید یارانه را دریافت کنیم.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1283007

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =