هند آزادی تعدادی از خدمه‌ نفتکش توسط ایران را تأیید کرد

ایسنا نوشت: مقام های رسمی هند اعلام کردند که تعدادی از شهروندان این کشور که هنگام توقیف نفت‌کش ریاح روی عرشه آن بودند، توسط ایران آزاد شده‌اند.

به گزارش مجله خبری ایندیا تودی، منابع رسمی روز پنج‌شنبه اعلام کردند که ایران ۹ نفر از ۱۲ شهروند هندی را که روی عرشه کشتی ام.تی. ریاح بودند را آزاد کرده است.

بر اساس این گزارش هنوز ۲۱ شهروند هندی در ایران در بازداشت هستند؛ ۳ تن از آن‌ها از کشتی ریاح و هجده تن از آن‌ها از نفت‌کش انگلیسی استنا ایمپرو که هفته پیش توسط سپاه پاسداران ایران در تنگه هرمز به دلیل تخطی از قوانین بین‌المللی دریانوردی، توقیف شد.

سفارت هند روز پنج‌شنبه به هجده نفری که روی عرشه استنا ایمپرو بودند دسترسی کنسولی پیدا کرد.

همچنین بیست‌وچهار نفر شهروند هندی که روی عرشه گریس ۱، کشتی حامل سوخت ایران بودند هنوز در حال بازداشت هستند. این کشتی توسط پلیس جبل‌الطارق توقیف شد.

وزارت امور خارجه هند گزارش داد که مقامات هندی با این گروه بیست‌وچهار نفره دیدار کرده و به آن‌ها اطمینان دادند که دولت این کشور اقدامات لازم را برای اطمینان حاصل کردن از آزادی و بازگشتشان به میهن انجام خواهد داد.

ورامولی مورالیدهاران، وزیر دولت هند در امور خارجی درباره بروزترین اطلاعات درباره هجده نفر روی عرشه کشتی استنا ایمپرو گفت که سفارت در تهران به این افراد دسترسی کنسولی پیدا کرده است.

این وزیر هند همچنین گفت که تمامی آن‌ها حالشان خوب است و هند به پافشاری برای آزادی سریع آن‌ها ادامه خواهد داد.

به گزارش ایسنا،این اظهارات وزارت امور خارجه هند در حالی مطرح می‌شوند که به دنبال توقیف نفتکش انگلیسی «استنا ایمپرو» در تاریخ ۲۸ تیرماه (۱۹ جولای) به‌ دلیل ارتکاب به تخلفات متعدد در نقض مقررات بین المللی دریانوردی و ایراد خسارت بر اموال شخصی و اتباع ایرانی، ظهر دیروز با تسهیلات ارائه شده و در چارچوب دسترسی کنسولی اتباع خارجی، نماینده ی سفارت و مسئولین سرکنسولگری هند در بندرعباس با خدمه هندی نفتکش انگلیسی دیدار کردند.

 کشتی نفتکش انگلیسی «استنا ایمپرو» در حال حاضر در بندرعباس توقیف و در حال طی مراحل قضایی و قانونی رسیدگی به تخلفات آن است.

310311

کد خبر 1283611

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =