منوچهر محمدی: در ایران با هیچ کس نمی‌توان شوخی کرد

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: بررسی و آسیب‌شناسی سینمای کمدی و طنز در چند دهه اخیر، موضوع شب گذشته (جمعه ۴ مرداد) برنامه «هفت» بود.

منوچهر محمدی، تهیه‌کننده سینما در این باره گفت: «برای جامعه امروز ما و با توجه به شرایط اجتماعی احتیاج به سینمای کمدی ضروری است. اگر سینمای طنز را با لودگی اشتباه بگیریم، اشتباه است. اگر سینمای طنز مبتنی بر دغدغه باشد و با زبان طنز مسائل را بیان کند، درست است. ما سطحی از طنزهای دغدغه‌مند را داشتیم؛ مثل «لیلی با من است»، «اجاره‌نشین‌ها» و ... که مخاطبان از آن استقبال می‌کردند و بهره می‌بردند. با این‌ها چه برخوردی شد؟ برخی فیلم‌ها را تا مرحله تکفیر پیش بردند و تازه بعد از چند سال این مسائل برطرف شد.»

جبار آذین منتقد سینما هم درباره لزوم بهره‌گیری از طنز و کمدی در سینما اظهار کرد: «مهمترین ژانر و گونه سینمایی که در دنیا امتحان پس داده گونه‌ کمدی است که باید از داستان، ابزار و موقعیت‌ها درست استفاده کند. اینکه در میانه به مقصد نمی‌رسد، باید بررسی شود. ما فیلم‌های کمدی داریم، ولی یک فیلم‌کمدی دارای یک تعریف است. کمدی‌سازی یک تخصص است؛ اما در کشور ما یک فیلمساز چند نوع فیلم می‌سازد. داشتن فیلمنامه‌های کمدی خیلی مهم است. در حال حاضر بیش از دو دهه است که از زمانی که سیاست و تجارت به جای فرهنگ آمد، فیلمسازی ما دگرگون شد. رهبری و هدایت سینمای کشور در دو دهه اخیر به کسانی سپرده شد که کمترین آشنایی را با سینما داشتند.»

سپس منوچهر محمدی گفت: «مهمترین چیز در این حوزه امنیت فکری است. در حال حاضر با هیج یک از افراد در جامعه نمی‌توان شوخی کرد. در حوزه فرهنگ باید به کسانی که خط شکن هستند، اختیار بدهیم. وقتی برای این جنس فیلمساز و کارگردان مانع ایجاد کنیم، این اتفاقات می‌افتد. ما متاسفانه به یک شکاف دو قطبی در فرهنگ رسیده‌ایم. اگر درباره خط قرمزها از حوزه سلایق خارج شویم، بهتر است. این جور و این سبک فیلمسازی‌ها مردم را زده می‌کند. این نوع فیلم‌ها هم دوره‌ای دارد. در سال ۹۸ صدر جدول فروش سینما برای فیلم‌های اجتماعی است. وقتی بستری را فراهم می‌کنید، ولی چاره اندیشی نمی‌کنید؛ همین موقعیت پیش می‌آید. سینماگر به دنبال برگشت سرمایه است و برخی برای همین وارد ژانر کمدی می‌شوند. حمایت دولت در دو دهه اخیر از سینما صفر شده است. یکی از فیلمنامه‌هایی که الان ساخته شده، دوسال پیش به دست من رسید که با آن موافقت نکردم.»

جبار آذین هم در پایان گفت: «زمانی که فرهنگ کنار می‌رود و سیاست وارد می‌شود، نداشتن سینمای کمدی معلول آن خواهد بود. بخشی از این اتفاقات به مدیران، هنرمندان و وضعیت اجتماعی مربوط می‌شود. کار به جایی رسیده که گفته می‌شود سینما در خدمت جناح‌ها قرار گرفته است. برخی از فیلم‌های کمدی که فروش خوب دارند، به علت نبود فیلم‌های کمدی خوب است.»

۵۷۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1283778

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
    0 0
    والا من در کتاب من جاسوس هستم با پلیس آگاهی و پرسنل آن و پزشک و بیمارستان شوخی کردم و در کتاب مصائب رستم با مدیریت دولت اما کسی هم با من کار نداشت چون بهشون توهین نکردم