۰ نفر
۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۰
گوشت در سرازیری ارزانی

فارس نوشت: روند کاهشی قیمت گوشت از هفته‌های گذشته آغاز شده و تنها در یک هفته گذشته قیمت گوشت ۵ هزار تومان کاهش یافته است.

روند کاهشی قیمت گوشت از هفته‌های گذشته آغاز شده و تنها در یک هفته گذشته ۵ هزار تومان در هر کیلو کاهش یافته است.

قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله خالص که هفته گذشته ۸۸ هزار تومان به فروش می‌رفت امروز در بازار تهران به ۸۳ هزار تومان و گوشت مخلوط گوساله که ۸۵ هزار تومان بود امروز به ۸۰ هزار تومان افت کرده است.

قیمت گوشت سال گذشته از کیلویی حدود ۶۰هزار تومان به حدود ۱۰۰ هزار تومان و در برخی مناطق تا ۱۲۰ هزار تومان رشد کرده بود.

دولت سال گذشته ۴ هزار میلیارد تومان برای واردات گوشت با ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص داد اما نه تنها قیمت کاهش نیافت بلکه نزدیک به دو برابر هم شد.

پس از عید دولت ارز دولتی را تبدیل به ارز نیمایی کرد یعنی به جای دلار ۴۲۰۰ تومانی دلار حدود ۹ هزار تومانی برای واردات گوشت اختصاص داد و از همان زمان روند کاهشی قیمت گوشت آغاز شد.

البته در کنار این مسئله دلایل مختلفی هم برای کاهش قیمت گوشت وجود داشت از جمله اینکه تولید گوشت در کشور آنطور که معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی می‌گوید تا ۵ درصد افزایش می‌یابد که رقم ۵ درصد معادل ۴۵ هزار تن یعنی حدود نصف نیاز وارداتی کشور است. 

دلایلی مانند کاهش قیمت خوراک دام، افزایش تولید داخل، اختصاص ارز نیمایی به جای ارز دولتی و کاهش نرخ ارز در روزهای گذشته از مواردی است که در کاهش قیمت گوشت در بازار مؤثر بوده است.

رئیس جمهور در جلسه ستاد قاچاق کالا و ارز گفت: اخیرا از حجتی(وزیر جهاد کشاورزی) پرسیدم گوشت در بازار چقدر اضافه قیمت دارد، حجتی پاسخ داد حدود ۳۰ درصد قیمت گوشت بازار اضافه است.»

۲۲۶۲۳۱

کد خبر 1284296

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =