بهزاد نبوی به شورای نگهبان: برای اصلاح‌طلبان فرش قرمز پهن کنید

بهزاد نبوی می‌گوید: شورای نگهبان این دوره باید فرش قرمز پهن کند، چون در این شرایط فعلی انتخابات پرشور، برای حفظ امنیت ملی ضروری است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری اخیر خود در واکنش به صحبت‌های یکی از وزرای دولت اصلاحات درباره ردصلاحیت‌های شورای نگهبان گفته بود  «ملاک شورای نگهبان اجرای مرّ قانون است و شورای نگهبان برای کسی فرش قرمز پهن نمی‌کند». 

صحبت‌های کدخدایی اما با واکنش‌های بعضی اصلاح‌طلبان مواجه شد. محمود میرلوحی در گفتگو با خبرآنلاین از این سخن کدخدایی ابراز تعجب کرد و گفت: کدخدایی آب پاکی را روی دست اصلاح‌طلبان ریخت و گفت ما منتظر کسی نیستیم، این حرف خیلی غیرمنتظره بود.

کدخدایی روز گذشته نیز تلویحا پیامی خطاب به اصلاح طلبان در توئیترش منتشر کرد و نوشت: تنها راهکار برای برگزاری انتخابات سالم و با مشارکت فراگیر، تبعیت از قانون است، نه فرافکنی و باج گیری با اتهام زدن به نهادهای قانون اساسی.

بهزاد نبوی چهره شاخص اصلاح‌طلب و نماینده مجلس ششم که خود در انتخابات مجلس هفتم زیر تیغ ردصلاحیت شورای نگهبان رفته است در بخشی از گفتگوی تفصیلی با خبرآنلاین که مشروح طی چند روز آینده منتشر خواهد شد، به اظهارات سخنگوی شورای نگهبان واکنش نشان داد.

وزیر صنایع دولت دوران جنگ گفت: «آقای کدخدایی اشتباه می‌کند، این دوره باید فرش قرمز پهن کند، چون در این دوره انتخابات پرشور، برای حفظ امنیت ملی ضروری است». 

او درباره اظهارات اخیر رئیس دولت اصلاحات هم معتقد است سخنان خاتمی ناظر به مشارکت مشروط در انتخابات پیش رو نیست.

بخشی از گفت‌وگوی بهزاد نبوی با خبرآنلاین را می‌خوانید: 

آقای نبوی! برداشت شما از اظهارات اخیر آقای خاتمی در مورد نحوه حضور اصلاح طلبان در انتخابات پیش رو، چیست؟ گفته بودند به هیچ وجه تحریم انتخابات را نمی‌پذیریم و تحریم انتخابات از جانب اصلاح طلب‌ها صورت نمی‌گیرد ولی تحت هر شرایطی هم اصلاح طلب‌ها در انتخابات شرکت نمی‌کنند، تحلیل شما چیست؟
در هیچ انتخاباتی نه تنها آقای خاتمی، بلکه اصلاح طلب‌ها هم انتخابات را تحریم نکرده‌اند، حتی در انتخابات مجلس هفتم. من از سخنان آقای خاتمی ایده مشارکت مشروط استنباط نمی‌کنم. من پیشتر گفته‌ام در هر شرایطی باید در انتخابات شرکت کنیم. منظورم شرایطی است که امکان حضور باشد. فی‌المثل اگر همه اصلاح‌طلبان را به زندان ببرند و یا اگر همه گروه‌های اصلاح طلب منحل و غیرقانونی اعلام شوند آن گاه دیگر امکان شرکت وجود ندارد.

اگر رد صلاحیت گسترده اتفاق بیفتد چطور؟
رد صلاحیت در تمام ادوار از دور چهارم به بعد کم و بیش وجود داشته است. ما نباید مبنای کارمان صرفا رد صلاحیت باشد.

بخش‌هایی از سخنان آقای خاتمی را برایتان می‌خوانم. قهر کردن با صندوق رأی انحلال مردم است. اصلاح طلبان نمی‌توانند به هر قیمتی وارد انتخابات شوند. ان شاالله فضا باز شود و صلاحیت‌ها تأیید گردد. اصلاح طلبان و مردم ناراضی باید فداکاری کنند و از خود گذشتگی نشان دهند و به خاطر ایران پای صندوق‌های رأی بیایند تا جلوی خطر اصلی گرفته شود...
در مجموع نظر آقای خاتمی را قبول دارم، ضمنا معتقدم شرط گذاشتن برای انتخابات به دو شکل است. یکی این که برای خودمان شرط می‌گذاریم. مثلا بعضی از دوستان می‌گویند که لیستی را ارائه می‌دهیم، اگر آنها رد صلاحیت شدند دیگر شرکت نمی‌کنیم. عده دیگری برای حاکمیت شرط می‌گذارند و فی‌المثل می‌گویند باید نظارت استصوابی لغو شود. در این مورد  معتقدم بعید است طرف مقابل به شرط‌های ما توجه کند.

آقای کدخدایی هم گفته بودند که ما فرش قرمز برای اصلاح طلبان پهن نمی‌کنیم.
بله، طرف مقابل از خدا می‌خواهد که ما در انتخابات شرکت نکنیم؛ حالا بگوییم که ما به این شرط در انتخابات شرکت می‌کنیم که چنین یا چنان شود، قطعا نمی‌پذیرد. البته به نظر من آقای کدخدایی اشتباه می‌کند، این دوره باید فرش قرمز پهن کنند، چون در این دوره انتخابات پرشور، برای حفظ امنیت ملی ضروری است. با این فشارهایی که از خارج وارد می‌شود، اگر انتخابات پرشور نداشته باشیم، فشار به نظام و مردم خیلی زیادتر می‌شود.

در جایی از من پرسیدند که اگر رد صلاحیت اتفاق بیفتد چه می‌شود؟ پاسخ دادم من به این موارد کاری ندارم و بعضی‌ها به این حرفم ایراد گرفتند. مسأله من بالاتر از این حرف‌ها است. می‌گویم اگر در کشور انتخابات پرشور برگزار نشود، امنیت ملی به خطر می‌افتد. البته برای این که انتخابات پرشور برگزار شود، بخش مهمی از کار بر عهده حاکمیت است. حاکمیت باید شرایطی فراهم کند، تا انتخابات پرشور داشته باشیم. آقای کدخدایی باید متوجه باشد که در این دوره برای حضور مردم در انتخابات لازم است فرش قرمز پهن کند. باید بداند که این یک تصمیم شخصی ایشان و یا حتی شورای نگهبان نیست، بلکه تصمیم حاکمیت برای حفظ نظام، کشور و امنیت ملی است.

مشروح گفت‌وگوی خبرآنلاین با بهزاد نبوی: 

راهکار بهزاد نبوی به اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸/ با نرخ ارز بازی می‌کنند

۲۱۷۲۱۷

کد خبر 1284335

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 38
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 14
 • IR ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  99 8
  يكي ايشان را از خواب بيدار كند ، فضايي كه ايشان از آن صحبت مي كند مدتهاست به تاريخ پيوسته است.
  • IR ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   28 5
   بنده اصلاح طلب نیستم ولی به نظرم قبل از اینکه اصلاحات به مردم و حکومت ببازه به خودش باخت
 • IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  103 6
  انتخاباتي را به ياد داريد كه ايشان و رقبايشان قبلش نگفته باشند اين بار فرق مي كند امنيت ملي در خطر است ، در برهه حساس كنوني هستيم ....!! بس است آقايان! بساط شعبده اي را جمع كنيد!
 • IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  77 4
  استراتژيست اطلاحات : فقط بايد برويم راي بدهيم!!
 • GB ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  96 3
  حتما شورای نگهبان برایتون فرش قرمز پهن کنه! حالا مثلا شورای نگهبان تاییدتون کرد خب میخواهید چکار کنید چی رو و کجا رو اصلاح کنید؟؟؟
  • IR ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   14 3
   این جماعت از اول انقلاب به جز هشت سال مجلس و دولت رو چنگ خودشون داشتن و تو این چهل سال هر کاری خواستن کردن. حالا با چه رویی حرف می زنن
 • تاجيك IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  72 2
  آقاي نبوي!ا با وجود همه فشارها و برخوردها ، اصلاح طلبان بيش از همه چيز به بد بازي كردن خودشان باختند و اكنون در وضعيتي قرار دارند كه نه حاكميت برايشان پشيزي ارزش قايل است و نه نزد اكثريت مردم اعتباري دارند.فرش قرمز پهن كردن شوراي نگهبان هم تاثيري در وضعيتشان ندارد.
 • IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  53 8
  انتخاب کم شور ضررش کمتر از انتخابی چون شما اصلاح طلبان است
 • IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  67 6
  اصلاح طلب مرد
 • IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  45 4
  متاسفم برات
 • حمید IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  52 8
  با سلام آقای نبوی از قبل که بگذریم 6سال است بی تدبیریها و ناتوانیهای اصلاح طلبان چه هزینه های هنگفتی به کشور ومردم وارد نموده است. گرانی کمرشکن، رکود اقتصادی،بی ارزش شدن پول ملی،بیکاری سرسام آور جوانان،تورم خانمان سوز،تعطیلی کارخانجات و شرکتهای تولیدی،حقوقهای نجومی،زندگیهای اشرافی،اختلاف طبقاتی،عدم توجه به توان داخلی و توجه به بیگانگان،گرانی سرسام آور مسکن ،عدم تمایل جوانان به ازدواج،بی توجهی به فرهنگ وآموزش و تعلیم و تربیت،و... در رابطه با کارهایتان چه بیلان کاری می خواهید ارائه کنید.
 • شمس تبریزی IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  47 28
  خاتمی گفت «اصلاح طلبان و مردم ناراضی باید فداکاری کنند و از خود گذشتگی نشان دهند و به خاطر ایران پای صندوق‌های رأی بیایند تا جلوی خطر اصلی گرفته شود». آقای خاتمی محض رضای خدا بیا یه بار لطف کن و به خاطر ایران هم که شده از این فداکاری ها نکن. خطر واقعی شما و رفقایتان هستید جناب خاتمی. غرب از طریق شما ما را چاپیده.
  • IR ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   22 16
   احمدی نژاد و خاتمی و موسوی و بقیه رو شورای نگهبان شما تایید کرده...برید از اونا بپرسید
 • IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  83 0
  بعد از 40 سال هیچ کدومتون نفهمیدید که باید برای مردم فرش قرمز پهن کنید هیچ وقت درس نگرفتین و نخواهید گرفت
 • IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  97 14
  رای نمی دهیم
  • IR ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   12 51
   شاید شما اصلاح طلب های تهرانی رای ندهید ولی ما شهرستانی ها برای اینکه شهرمون پیشرفتی داشته باشه باید فرد شایسته ای رو انتخاب کنیم
 • ناشناس IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  98 9
  شركت در انتخابات سودي براي مردم ندارد
 • شمس تبریزی IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  14 28
  بهزاد نبوی گفت «آقای کدخدایی اشتباه می‌کند، این دوره باید فرش قرمز پهن کند، چون در این دوره انتخابات پرشور، برای حفظ امنیت ملی ضروری است». راست میگه بنده خدا.
 • IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  91 9
  تمومه ماجرا
 • IR ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  44 3
  شب و روز اصلاحات در انتخاباته از این انتخابات تا انتخابات دیگه
 • رویا IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  6 20
  درست گفته
 • IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  26 4
  چقدر متوقع
 • NL ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  40 4
  باشه فرش قرمز پهن میکنن... منتها در حیاط پشتی خونه شون تا اصلاح طلب ها روش بنشینند و با هم خاله بازی کنند و مامان شون هم براشون شربت آلبالو بیاره
 • ناامید IT ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  4 17
  جالب بود
 • ابوالحسن IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  64 5
  سلام و ادب خدمت آقای نبوی . . مردم خرفت نیستند می دانند چکار کنند دیگه کسی به حرف امثال شما و خاتمی نیست.
 • IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  12 6
  این احراز صلاحیت شده هایی که هر روز یک پرونده از آنها رو می شود نشان دهنده این است که یا کدخدایی نمی داند مر قانون چیست یا اینکه سلیقه و منافع خودش را عین قانون می داند.نمی خوایم کدخدایی برامون فرش قرمز پهن کنه و به هیچ فرش قرمزی نیاز نداریم و فقط می خوایم شورای نگهبان بیطرفی خودش را حفظ کنه
 • IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  36 2
  با سلام جناب آقای نبوی اگر انتخابات پر شور میخواهید یک چهره مردمی و حافظ منافع مردم را در انتخابات معرفی کنید لابد باید بدانید که دیگر حنای اصولگرا و اصلاح طلب دیگر رنگی ندارند
 • IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  65 7
  تحت هر شرایطی نباید در انتخابات شرکت کنیم
 • رضا FR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  84 8
  خود میرحسین موسوی هم از حصر خارج شه تایید صلاحیت شه هم کسی نمیره بهش رای بده دیگه بسمونه
 • IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  51 4
  امنیت ملی ای که شماها سنگش را به سینه میزنید ما نمیخواهیم.
 • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  26 5
  رییستون که این باشه حال بیستون معلومه. مااااا به اطلاح طلب ها رای نمیدیممممممممم.
 • IR ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  11 70
  اگر در انتخابات شرکت نکنید، امثال قالیباف و احمدی نژاد و تندر رو ها وارد مجلس میشوند. شرکت در انتخابات تنها راه گذار مسالمت آمیز به دموکراسی است
  • محسن AE ۲۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   21 5
   حاصل اعتدالگرایی هم دیدم!حاصل تعامل هم دیدیم! 100 بار بدتر از احمدی نژاد شد!
 • DE ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  36 3
  آقا خجالت بکش !!
 • IR ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  53 3
  راستش برای اکثر مردم اصولگرا واصلاح طلب هیچ فرقی ندارند چون همشون برای خودشان کار کردند نه مردم هر دوره فقط شعار میدن بعدازانتخابات هم وضع مردم بدتر از دوره قبلی چرامتوجه نیستید جامعه از این بی مسئولیتی های شما افسرده است و اکثرا هم رای نخواهند دادحتی به توصیه آقای محمد خاتمی.
 • IR ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  8 27
  اصلاح طلبها چه گلی به سر مردم زدند گفتید لیستی رای بدید رای دادیم خیانت کردیم و خیانت کردید به خون مدافعان وطن شهدای مظلوم .ما دیگه نه به اصولگرا رای می دیم نه اصلاح طلب از جناح بازی خسته شدیم فقط خط مستقیم و راه ولایت هست که خدمت میکنه
 • IR ۰۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  23 0
  آیا ایشان هنوز فکر می کند مفهومی به نام اصلاح طلب وجود دارد؟
 • جواد US ۰۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  1 15
  هیس!!! در مورد اسطوره مردانگی درست حرف بز ن