دعوت پاکستان از طالبان برای مذاکره/ احتمال دیدار عمران خان و رهبر طالبان

فارس نوشت: پاکستان با دعوت از طالبان افغانستان فعالیت رسمی برای پیشبرد اهداف مذاکرات صلح افغانستان را آغاز کرد.

هدف از دعوت نمایندگان طالبان، یافتن راهی برای مذاکره بین آمریکا و رهبران طالب است. دولت پاکستان اعلام کرد هیچ یک از نمایندگان دولتی و وزرا نباید در این زمینه اظهار نظر کنند.

پاکستان به طور رسمی از «ملا برادر» و «شیر محمد عباس ستنکزی» دعوت به عمل آورده زیرا قرار است همین نمایندگان طالبان در قطر با زلمی‌خلیل‌زاد ملاقات کنند.

شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان در صحبت‌های خود در مجلس ملی از پذیرفتن دعوت پاکستان توسط طالبان خبر داد.

دولت پاکستان تصمیم گرفته قبل از دعوت نمایندگان طالبان، اعتماد دولت اشرف غنی را نیز جلب کند زیرا در دور قبلی مذاکرات نارضایتی دولت افغانستان موجب به تعلیق افتادن مذاکرات صلح شد.

دولت افغانستان اعلام کرد که در یکی از کشورهای اروپایی با نمایندگان طالبان دیدار خواهند کرد اما «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان افغانستان با رد این خبر اعلام کرد تا زمانی با آمریکا به توافق نرسیم ملاقاتی با نمایندگان دولت افغانستان نخواهیم داشت.

از سوی دیگر شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان با شرکت در یک کنفرانس خبری در اسلام‌آباد گفت: مذاکرات صلح افغانستان به مرحله حساس نزدیک شده است.

قریشی تأکید کرد: پاکستان فقط تسهیل کننده مذاکرات صلح است و ضامن به نتیجه رسیدن این مذاکره نیست.

وزیر امور خارجه پاکستان اعلام کرد تلاش برای به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح افغانستان تنها وظیفه پاکستان نیست بلکه باید همه کشورها در این زمینه همکاری کنند.

این در حالی است که برخی رسانه‌های انگلیسی و اردوزبان پاکستان خبر احتمال دیدار «ملا هبت الله آخندزاده» رهبر طالبان با عمران‌خان نخست وزیر و ژنرال قمر جاوید باجواه فرمانده ارتش پاکستان را منتشر کردند.

این خبر به نقل از منابع آگاه منتشر شده اما با توجه به اظهارات عمران‌خان در واشنگتن مبنی بر گفت‌وگو با طالبان، اهمیت زیادی دارد. 

23310311

کد خبر 1284908

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =