واکنش آلمان به درخواست آمریکا برای پیوستن به ائتلاف ضدایرانی

فارس نوشت: یک هفته‌نامه آلمانی به نقل از دولت این کشور گزارش داده برلین هنوز درخواستی از سوی آمریکا برای مشارکت در قالب یک ائتلاف دریایی دریافت نکرده است.

یک هفته‌نامه آلمانی به نقل از دولت این کشور گزارش داده برلین هنوز درخواستی از سوی آمریکا برای مشارکت در قالب یک ائتلاف دریایی دریافت نکرده است. در همین حال، اسپوتنیک گزارش داده دولت آلمان درخواست آمریکا را رد کرده است. 

یک سخنگوی سفارت آمریکا در برلین امروز سه‌شنبه گفت: «ما رسماً از دولت آلمان خواسته‌ایم همراه با فرانسه و انگلیس به ایمن‌سازی تنگه هرمز و مقابله با اقدامات ستیزه‌جویانه ایران کمک کنند.»

هفته‌نامه دی‌تسایت نوشته دولت فدرال گفته تا به حال درخواستی از هیچ‌کدام از متحدانش برای مشارکت در یک ائتلاف نظامی جهت محافظت از کشتی‌های تجاری در تنگه هرمز دریافت نکرده است. 

به نوشته این هفته‌نامه، «آنگرت کرامپ-کارنبراوئر»، وزیر دفاع آلمان گفته که هر درخواستی باید به دقت با توجه به ویژگی‌های وضعیت مورد نظر مورد بررسی قرار بگیرد. وی گفت: «اگر دقیقاً بدانیم چه برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده‌اند می‌توانیم صحبت کنیم و درباره آن تصمیم بگیریم.»

هفته‌نامه دی‌تسایت نوشته در دولت ائتلافی آلمان، به ویژه در حزب سوسیال دموکرات (حزب ائتلاف‌کننده با دولت) تحفظاتی درباره پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا علیه ایران وجود دارد. طبق این گزارش، آلمان به دنبال آن است که فاصله خودش را با سیاست دولت آمریکا موسوم به «فشار حداکثری» حفظ کند. از نظر برلین، همراهی با دولت آمریکا خطر کشانده شدن به یک درگیری دیگر در خاورمیانه را به همراه دارد. 

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان

سخنگوی سیاست خارجی حزب پارلمانی سوسیال دموکرات گفت: «مشارکت با آمریکا منتفی است. آلمان در ائتلافی به رهبری آمریکا مشارکت نخواهد کرد، چون ممکن است ناگهان خودتان را وسط جنگ با ایران در طرف آمریکایی‌ها ببینید.»

«کریستوفر برگر»، سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت: «منفعت ما در این است که حضورمان در منطقه یک وجهه اروپایی داشته باشد و روشن شده که ما در کسوت کشورهای اروپایی جزو سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران نیستیم.»

سیاستمداران حزب سبز هم درباره خطر شدت گرفتن تنش‌ها هشدار داده‌اند. رهبر این حزب خواستار استفاده از تمامی ابزارهای دیپلماتیک با ایران شده است. 

«یورگین تریتین»، یکی از اعضای کمیته روابط خارجی پارلمان آلمان گفته اینکه آلمان در تنگه هرمز عملیات نظامی انجام دهد، نیازمند مجوز از سوی سازمان ملل متحد است. 

310311

کد خبر 1284910

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =