۰ نفر
۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۰
روزشمار مصرف زمین آغاز شد

ایرنا نوشت: دیروز (دوشنبه) برای نخستین بار در سال ۲۰۱۹ میلادی، سرعت مصرف منابع طبیعی زمین از توان خود احیایی آن پیشی گرفت.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، اندیشکده شبکه ردپای جهانی(Global FootprintNetwork) به طور سالیانه روزی را به عنوان روز تخطی زمین (Earth Overshoot Day) تعیین می‌کند تا کاهش هشدار دهنده سطح منابع طبیعی زمین را در اثر فعالیت‌های انسانی که بر توان خود احیایی این کره خاکی اثر منفی دارند، برجسته کند.

از سال ۱۹۸۶ که این اندیشکده کار تعیین روز تخطی زمین را آغاز کرد، این روز هربار جلوتر آمد و در سال ۱۹۹۳ به ۲۱ اکتبر، در سال ۲۰۰۳ به ۲۲ سپتامبر و در سال ۲۰۱۷ به دوم اوت رسید. امسال برای نخستین بار از زمان آغاز چنین سنتی، پای این روز به ماه ژوئیه باز شده است.

روز تخطی زمین (EOD) که قبلاً با عنوان روز بدهی زیست‌محیطی (EDD) شناخته می‌شد، یک تاریخ تقویمی حساب شده است که نشان می‌دهد در آن روز سرعت مصرف منابع طبیعی زمین از توان خوداحیایی آن پیشی گرفته است. روز تخطی زمین با فرمول تقسیم ظرفیت زیستی جهان (مقدار منابع طبیعی تولید شده توسط زمین در همان سال)، بر رد پای زیست‌محیطی آن (مصرف بشری منابع طبیعی کره زمین در آن سال) ضرب در ۳۶۵ (تعداد روزهای یک سال تقویمی)، محاسبه می‌شود.

۲۳۵۲۳۷
کد خبر 1284934

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =