چرا بین حامد زمانی و فرهاد مجیدی فرق می‌گذارید، چون او یک خواننده انقلابی است؟

فرهیختگان نوشت: حالا که قرار است حامد زمانی در قامت یک آدم مشهور تمایزخواه از بقیه جلوه‌گری کند و رفتارها و حرف‌هایش شبیه سلبریتی‌ها شود، شاید بهتر باشد ما هم او را متناسب با همین فرهنگ شهرت‌طلبی، در جایگاه متناسب با خود این فرهنگ بنشانیم.

یک سلبریتی‌ غیر از های‌وهوی چیزی نیست و با همین های‌وهوی می‌تواند خودش را به‌عنوان موجودی که از دیگران تمایز و فاصله‌ دارد، معرفی کرده و این تمایزجویی را هم به امری ضروری تبدیل کند. اصلا سلبریتی‌ای که از دیگران تمایزی نداشته باشد، دیگر سلبریتی نیست و مبتنی‌بر همین قاعده است که اگر چیزی بخواهد این تمایز و فاصله را کم کند، به هویت سلبریتی ضربه زده است؛ چیزی شبیه به برخورد قانونی که ممکن است پلیس با یک سلبریتی انجام دهد. چیزی شبیه همین اتفاقی که چند روز پیش رخ داد. قانون به تمایزجویی یک خواننده سلبریتی ضربه زده بود و با او همان رفتاری را کرده بود که با هر شهروند متخلف دیگری باید می‌کرد. واکنش آقای خواننده چه بود؟

بهتر است ابتدا ماجرا را از زبان سردار حسن مهری، رئیس‌پلیس فرودگاه‌های کشور بخوانیم: «ساعت ۷:۴۵ روز پنجشنبه، سوم مردادماه فردی به‌نام حامد زمانی به‌همراه فرد دیگری برای پرواز به مقصد کرمان وارد فرودگاه مهرآباد شد که ماموران گیت ورود پس از بازرسی کیف فرد همراه این خواننده متوجه وجود ادوات ممنوعه شده و آن را متوقف کردند. این خواننده ضمن حمایت بی‌مورد از فرد مجرم، در انجام وظایف پلیس دخالت و حتی اقدام به فیلمبرداری غیرقانونی از اقدامات پلیس فرودگاه کرد که ماموران پلیس متوجه این موضوع شدند و گوشی تلفن همراه وی را ضبط کردند.»

سوال؟ حامد زمانی برای چه و کجا فیلمبرداری می‌کرد؟ کاری شبیه آنچه فرهاد مجیدی، فوتبالیست مشهور، اسفندماه پارسال انجام داد و فیلم کوتاهی از جدال لفظی‌اش با مامور راهور را منتشر کرده بود. مجیدی فکرش را هم نمی‌کرد که انتشار این فیلم و برخورد خارج از عرفش با ماموری که به وظیفه قانونی خود عمل کرده بود، با واکنش اغلب کاربران فضای مجازی و رسانه‌ها همراه باشد. مجیدی از کوره در رفته بود چون با او همان برخورد قانونی شده بود که با افراد عادی جامعه می‌شد. بار دیگر برگردیم به جنجال تازه خواننده موسیقی پاپ، حامد زمانی. او به‌تازگی در گفت‌وگویی ویدئویی در توجیه رفتارش مدعی شده ماموران پلیس او را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند، ادعایی که سخنگوی نیروی انتظامی آن را رد کرده است.

سردار احمد نوریان درمورد اینکه پلیس به حامد زمانی شوکر زده و او را مورد ضرب و شتم قرار داده است، گفت: «چنین مساله‌ای نبوده و شوکر و ضرب و شتم نبوده است. در فیلم‌هایی هم که وجود دارد ایشان در حال داد و فریاد زدن سر ماموران پلیس است، در حالی که ماموران در حال انجام وظیفه خود براساس قانون بودند.»

یک سوال دیگر؛ برخی رسانه‌ها که در مقابل رفتار زننده فرهاد مجیدی با پلیس یا همچنین نسبت به فیلم‌ و عکس‌هایی که برای مسیح علی‌نژاد می‌فرستند، واکنش صریح نشان می‌دهند و آن را مصداق جرم و خدشه به نیروی انتظامی و قانون جمهوری اسلامی عنوان می‌کنند، چرا نسبت به اقدام و توهین حامد زمانی به مجریان قانون سکوت کرده‌اند؟ آیا بخشی از این انفعال، به‌دلیل ملاحظاتی است برآمده از ژست‌های این خواننده و اینکه حامد زمانی خودش را به‌عنوان خواننده جریان انقلاب معرفی کرده است؟ مگر این‌گونه نیست که باید نسبت به خطاهای محرز فردی که مدعی جریان انقلاب است، نقد و برخورد جدی‌تری صورت گیرد؟ یادمان نرود جنس حامد زمانی با دیگر سلبریتی‌ها هیچ فرقی که ندارد، هیچ، گویا این حس تمایزجویی او از مردم به‌نسبت دیگر سلبریتی‌ها بیشتر هم شده و رفتار اخیر او نشان می‌دهد برای خودش حساب ویژه‌ای جدا از دیگران نیز قائل است تا حدی که برای توجیه رفتارش از ترانه‌هایش مایه گذاشته و در بخشی از همان مصاحبه تصویری به شکلی غلوآمیز درمورد رفتار پلیس گفته است: «پلیس با مشت توی سرم می‌کوبید و می‌گفت «عمار داره این خاک!».»

یک‌بار دیگر فرآیند رشد و شهرت حامد زمانی را مرور کنید؛ در برهه‌ای، حامد زمانی با استفاده از مضامینی وام‌گرفته از جریان انقلابی، به شهرت رسید و تبدیل به سلبریتی‌ای شد که در جهان خود سلبریتی‌ها هم متمایز بود. حالا که قرار است حامد زمانی در قامت یک آدم مشهور تمایزخواه از بقیه جلوه‌گری کند و رفتارها و حرف‌هایش شبیه سلبریتی‌ها شود، شاید بهتر باشد ما هم او را متناسب با همین فرهنگ شهرت‌طلبی، در جایگاه متناسب با خود این فرهنگ بنشانیم.

۵۷۵۷

کد خبر 1285433

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 5
 • IR ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  138 2
  همه در برابر قانون باید یکسان باشند . وضع فعلی و رانت خواری بخاطر این بوجود آمد که خیلی ها از قانون بالاتر شدند و هستند
  • US ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
   49 0
   هر که با ماست واس ماست و هر که واس ما نیست دشمن ماست !
  • مهدی IR ۲۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
   13 1
   دقیقا هرکس قانون شکنی کرد . باید طبق قانون باهاش برخورد کرد ،کار خوبی هم تقدیر شود . هیچ کس از شر شیطان درون بیرون در امان نیست .
  • مازیار IR ۲۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
   21 3
   شما خودی باش رو سیبیل شاه ناقاره بزن...
 • IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  104 3
  مامورای نیروی انتظامی دروغ میگن مردم حاضر اونجا دروغ میگن دوربین های فرودگاه دروغ میگن ریس پلیس دروغ میگه فیلم گرفته شده توسط خود حامد زملنی دروغ میگه فقط خود حامد زمانی راس میگه ماهم باور کردیم !!! اینارو بیخیال مرغ کیلویی چنده ؟؟
  • IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
   12 0
   روزنامه فرهیختگان اگر راست می گوید به انقلابی نماهایی بپردازد که مناصب مدیریتی را در واحدهای دانشگاه آزاد در سراسر کشور .... و صرفا بر اساس سر و شکل ظاهر اشغال کرده اند و در اصل به دنبال کسب قدرت هستند
 • IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  85 39
  کلا که فرهاد مجیدی خار چشم خیلی هاست...بماند!
  • فاطمه IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
   37 2
   ایوووول گل گفتی دوست عزیز حامد زمانی بخاطر چهارتا موسیقی ضد صهیونیستی و با مشت های گره کرده ،شد سلبریتی پس جایگاه استاد آواز ایران شجریان عزیز کجاست؟
  • IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
   7 15
   آقا، تو خوبی؟!!!
  • فرهاد IR ۰۶:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
   1 0
   آخه بعضیا رو یه جوری سوزونده که تا ابد اثرش میمونه
 • IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  3 162
  بله فرق می گذاریم. پس شما افساد طلبان انتظار دارید یک خواننده انقلابی را با یک فوتبالیست که هیچ کاری برای مردم و انقلاب نکرده، برابر بدانیم؟
  • IR ۲۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
   1 0
   برو کشکتو بساب بابا...
 • IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  18 5
  شما رسانه ها اون روزی که مجیدی رو تخریب کردید و روی موج فضای مجازی سوار شدید، باید فکر امروز رو هم میکردید. فیلمی که گرفته بود مجیدی توش کاملا مشخص بود که به حرفهای مامور پلیس تمکین میکرد. مامور میگفت بریم پارکینگ اون هم میگفت بریم مشکلی نیست. متاسفانه تعصبات رنگی خودتون رو مثل اون مامور قاطی ماجرا کردید، حالا اومدید میگید چرا با زمانی برخورد درست نمیشه! پوشش رسانه ای خود شما چقدر درست بوده!؟
  • IR ۲۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
   0 1
   عمو چی میزنی؟! اشتب اومدی بابا مسیرو...
 • صمد IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  11 14
  مرغ رو بی خیال،فرهاد کیلویی چنده؟؟
 • سیاوش IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  24 1
  این رو ممنوغ الصداش کنید دفعه پیش شیشه ماشینش شکسته بود اون و یه .... تمام فضای مجازی رو پر کردن که قصد ترورش رو داشتن و کسی هم طرفدار صداش نیست بعد هم همه در برابر قانون یکسانند اگر چه اینکه باید بررسی بشه رفتار ماموران هم چطور بوده ؟ اما کلا این بد صدا رو فقعلا کنار بزارید تا یکم ما آروم شیم
 • شمس تبريزي US ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  2 108
  به هر حال نيروهاي انقلابي عرج و قرب خاصي بين مردم دارن و اين در واقع خواسته خود مردم هست ... لطفا با فوتباليست و اينها مقايسه نكنيد
  • US ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
   59 1
   اونی که خودت را جای بنده خدا شمسی جا زده ای (از اونجائیکه از ی دارای دو نقطه زیر آن در عبارت تبریزی استفاده می کنی) و این ی بکار رفته مختص شمس تبریزی نیست اعلام می شود واژه ارج به معنی ارزش و منزلت صحیح است !
 • k IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  29 1
  به آدمهای افراطی اعتماد نکنید فکر جیبشونن نه شما و دین شما . از من گفتن ...
 • مهدی IR ۲۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  4 1
  واکنش رسانه ها نسبت به موضوع نجفی خیلی چیزا رو برای مردم مشخص کرد.
 • عجب IR ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  2 2
  خوبه تو سایت خودتون مطلب مشرق رو زدید که این حرکت زمانی رو محکوم کرده . اینا که مثل شما نیستند طرف قتل بکنه ماله بکشن روش .
 • IR ۲۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  17 1
  جالبه که از واژه پلیس استفاده شده و هیچکس توجهی نکرده!! امنیت فرودگاه توسط سپاه انجام میشه نه پلیس
  • BE ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۱
   0 0
   حلقه اول حفاظت با پلیس است
 • IR ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
  12 1
  بدبخت ما که خواننده مون اینه