آمریکا به طور رسمی معافیت‌های تحریم همکاری‌های هسته‌ای را تمدید کرد

ایسنا نوشت: وزارت امور خارجه آمریکا به طور رسمی از تمدید معافیت‌های تحریم همکاری‌های هسته‌ای ایران خبر داد.

به گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، دفتر مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزرات امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای از تمدید معافیت‌ تحریم‌ همکاری‌های هسته‌ای ایران خبر داد و نوشت: مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا محدودیت‌های برنامه‌هسته‌ای ایران را ادامه داده است. اقدام امروز موجب حفظ نظارت بر برنامه هسته‌ای غیرنظامی ایران شده، تهدیدات اشاعه تسلیحات هسته‌ای را کاهش داده، توان ایران برای کاهش مدت زمانی را که برای دستیابی به یک سلاح هسته‌ای نیاز دارد کاهش داده و باعث جلوگیری از بازسازی تاسیساتی برای اهدافی در راستای اشاعه تسلیحات هسته‌ای می‌شود.

این بیانیه در ادامه با ادعاهایی علیه ایران مطرح می‌کند: اولین کشور حامی تروریسم به استفاده از برنامه‌ هسته‌ای‌اش برای اعمال زور به جامعه جهانی و تهدید امنیت منطقه ادامه می‌دهد. آمریکا نسبت به تعهد خود برای ممانعت در راه دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و همچنین برای به کارگیری طیف کامل ابزارهای دیپلماتیک و اقتصادی در جهت محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران ثابت قدم است.

این بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا می‌افزاید: تا زمانی که حکومت ایران دیپلماسی را رد کرده و برنامه‌ هسته‌ای‌اش را گسترش می‌دهد، فشار اقتصادی و انزوای دیپلماتیک شدت خواهد یافت.

 ادعای آمریکا مبنی بر رویگردان بودن ایران از دیپلماسی و تلاش آمریکا برای به کارگیری دیپلماسی در برابر ایران در حالی مطرح می‌شود که دولت آمریکا از زمان خروج از توافق هسته‌ای با ادعاهایی علیه ایران همچون حمایت از تروریسم و تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای، تا کنون اقدامات یک‌جانبه زیادی را علیه ایران انجام داده است که چنین اقداماتی راه دیپلماسی را سد می‌کنند. نمونه آخر این رویکرد دولت آمریکا، تحریم کردن محمودجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز گذشته از سوی وزارت خزانه‌‎‌داری آمریکا بود.

پیش از این جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در گفت‌وگویی با شبکه فاکس بیزینس، اظهار کرده بود که آمریکا این معافیت‌ها را به مدت ۹۰ روز تمدید کرده و «بسیار بسیار با دقت» مراقب فعالیت‌های هسته‌ای ایران خواهد بود.

310311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1285621

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =