۱۱ نفر
۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۵
تحریم ظریف به معنای مذاکره با رهبر ایران است

تحریم ظریف ظاهراً اقدامی سمبلیک است، چرا که وزیر ایرانی حساب بانکی در خارج از کشور ندارد.

ایو بوردیون، ستون‌نویس روزنامۀ فرانسوی لزاکو، چاپ پاریس، در یادداشتی با عنوان" پیام های مبهم ترامپ به تهران" دلایل و پیامدهای اقدام اخیر آمریکا در تحریم وزیر خارجه ایران را مورد بررسی قرار داده است. بخش‌هایی از این یادداشت را بخوانید:

گیج کننده و در عین حال مبهم و غیر قابل درک. واشنگتن پیام های متضادی را به تهران ارسال می کند، بر حسب همان شیوۀ مذاکره مختص ترامپ: " عرصه را بر تو تنگ می کنم اما می شود راهی برای مصالحه پیدا کرد".

ترامپ در تازه ترین اقدام ناگهانی، عصر چهارشنبه اعلام کرد که وزیر خارجه ایران را تحریم می کند، اما در عوض معافیت تحریم‌ها علیه شرکت های هسته ای که در ایران فعالیت دارند را تمدید می کند. این در حالی است که واشنگتن تمام تلاش خود را می کند تا عرصۀ اقتصادی را بر ایران تنگ کند، آنهم به این دلیل که به زعم واشنگتن ایران در حال پنهان سازی پروژه ساخت بمب اتم است!

تحریم ظریف ظاهراً اقدامی سمبلیک است، چرا که وزیر ایرانی حساب بانکی در خارج از کشور ندارد. اما این تصمیم، برخلاف همۀ ابزارها و موازین بین المللی است؛ همانطور که سناتور رند پال، این مسئله را تأئید کرد. وی که به تازگی برای میانجیگری میان تهران و واشنگتن تلاش هایی صورت داده بود، در تازه ترین اظهاراتش تأکید کرد: چگونه می توانیم اقدام دیپلماتیک داشته داشته باشیم  در حالی که دیپلمات های آن کشور را تحریم کرده ایم. به نظر می رسد برای دولت ترامپ کنار گذاشتن جواد ظریف- مذاکره‌کننده اصلی توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ اهمیت چندانی نداشته باشد. ظاهرا هدف ترامپ از چنین تصمیمی القای این مسئله است که او تنها با رهبر ایران مذاکره خواهد کرد.

یک تصمیم مبهم دیگر
اما تصمیم ترامپ در تمدید معافیت تحریم های هسته ای شرکتهایی که در سایت های اتمی ایرانی کار می کنند، اقدامی به مراتب مبهم تر بود. در واقع در این میان، موضوع نوسازی نیروگاه برق بوشهر و همچنین رآکتور آب سنگین اراک- سایت تولیدکننده پلوتونیوم تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی است که توسط شرکتهای چینی به منظور ایزوتوپ های پزشکی نوسازی مطرح است.

بحث هایی در داخل دولت ترامپ دربارۀ معافیت های تحریم صورت گرفت و آنرا در قالب تنش های موجود در خلیج فارس- محل عبور نفتکشها- تحلیل و ارزیابی کردند.  جناح بازها امیدوارند که زمان آن فرا رسیده بود که به این تنش ها پایان داده شود. ایالات متحده در حال حاضر سیاست "فشار حداکثری" را دنبال می کند تا بتواند تهران را برای مذاکره مجدد پای میز مذاکره بیاورد؛ آنهم براساس پذیرش یکی از بندهای توافق نامه هسته ای مبنی بر نظارت بیشتر فعالیت های ایران...

اما تصمیم معتدل ترامپ دلیل دیگری هم دارد و آن اینکه بر سر مسئله ایران با سایر مذاکره کنندگان توافق هسته ای( اعم از چین، روسیه، آلمان، فرانسه و انگلیس) تضاد پیدا نکند. نتیجه همان شد که دیدیم تصمیمی پارادوکسیکال مبنی بر اجازه آمریکا به شرکتهای هسته ای برای فعالیت در سایت های غنی سازی ایرانی ...

ترجمه: زهرا خدایی/ اول آگست ۲۰۱۹

۳۱۰۵۲

کد خبر 1285891

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • عبدالکریم IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۲
  اولا این یک آرزوی محال برای ترامپ است گه با رهبری مستقیما مذاکره کند اما با همین فرض محال ، او چگونه می تواند جلوی رهبر مسلمین جهان بنشیند ؟ او فکر می کند مقام معظم رهبری همانند دیگر رهبران جهان است . اما باید به او بگوییم که عظمت حضرت آقا و مقام ایشان به گونه ای ست که اگر کافر ملعونی چون ترامپ در روبرویش بنشیند قطعا یا سکته می کند یا خودش را خراب می کند و یا ....
  • IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۲
   116 5
   یه نگاه به درصد مثبت و منفی نظرت بنداز البته اگه طبق معمول ما که منفی دادیم منافق و غیره نمیشیم !!!
  • IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۲
   0 10
   عزیزم اکثریت به معنای حق نیست.مردم ایران سرانه مطالعه خیلی کمی دارن و جالب اینجاس در کتابهای سیاسی که تقریبا نزدیک صفر مطالعه دارن.خب همه هم کارشناس و فوق تخصص خودشونو حساب میکنن.
 • AE ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۲
  43 3
  این فرض طبق استدلال خود گوینده رد است چون رهبری قبل از دکتر ظریف تحریم شده بود
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۲
  5 17
  اگر ترامپ شعور داشت می فهمید که رهبری با هیچ دولت و شخصی مذاکره نمی کنند. ایشان ناظر معنوی بر امور دولت هستند اما خودشان کار دولت را نمی کنند.
 • عبداله AE ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۲
  4 11
  یارو رو تو ده راه نمیدادن ، جارو به دمش می بست.
 • IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۲
  5 10
  هدف آمریکا به انزوا رانده شدن نیروهای معتدل و قدرت گرفتن نیروهای تندرو است.
 • امین IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۲
  6 0
  اگر ترامپ دنبال مذاکره با رهبری است پس چرا رهبری را هم تحریم کرده است؟! خیلی مبهم نیست، ترامپ دنبال مذاکره با ایران نیست. کسی که دنبال مذاکره است، همه ی کشور مقابل را تحریم نمی کند! او دنبال براندازی است. شاید فکر می کند اگر الان براندازی صورت نگیرد دیگر هیچ وقت اتفاق نخواهد افتاد. اما آلترناتیو او برای جمهوری اسلامی چیست؟ سازمان(تروریستی) مجاهدین خلق(منافقین). براساس گفته های جان بولتون، وکیل ترامپ و ... این سازمان تروریستی باید جایگزین جمهوری اسلامی شود.