شرط خوب شدن حال تولید در ایران چیست؟

معاون اسبق وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی گفت: ایران باید در مسیر حمایت از تولید گام بردارد و اتفاقا اقداماتی در این زمینه آغاز شده است.  

حیدر مستخدمین‌حسینی در گفتگو با خبرآنلاین افزود: بحث حمایت از تولید ملی یک بحث جدید نیست و از سالهای گذشته بارها مطرح شده است. این مهم هم در سالهای پیش و هم پس از انقلاب مطرح بود. به ویژه پس از انقلاب حمایت از تولید داخلی به یک اصل مهم در اقتصاد کشور تبدیل شد. این امر سبب شده تا تمام دولتها همواره این بحث را در سر فصل برنامه های خود قرار دهند ولی وقتی در عمل به این ماجرا نگریسته می شود، توفیق چندانی دیده نمی شود.

او ادامه داد: کانون بحث حمایت از تولید داخلی، در ایران مساله سرمایه گذاری است و در دو دهه اول انقلاب نیز در قالب پیشنهادهای دولت به مجلس، به ویژه در بودجه تحت عناوینی چون تبصره سه به مساله سرمایه گذاری پرداخته می شد. این حمایتها اغلب بخشها اعم از بالادستی و پایین دستی را در بر می گرفت. درنتیجه حمایت های دولتی از تولید چندان خود را محدود به حوزه های خاصی نمی کرد. گرچه در ان زمان هم شتاب رونق تولید چندان مطلوب نبود اما در هر حال تحرک بود ولی به تدریج این روند ناکام ماند و تغییر کرد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به روی کار آمدن دولت نهم گفت: در یک دهه گذشته بحث تغییر کرد و عملا می توانیم این تغییر را با رها کردن تسهیلات تکلیفی و پرداخت تسهیلات با نرخ عمومی به بخش تولید به شکل دقیقی ببینیم. به بیان دیگر عملا از یک دهه قبل بنگاه های تولید تسهیلات خود را با نرخ سود عادی از بانک ها دریافت کردند و علی رغم اعتراضات متنوع این روند تاکنون هم ادامه یافته است.

او با اشاره به وظایف قوه مجریه و مقننه برای حمایت از تولید تاکید کرد: تولیدکنندگان کشور بحث چندانی بر نرخ سود بانکی ندارند ولی مقامات نباید فراموش کنند که اقتصاد ایران بانک محور است و این اقدام چه تاثیراتی بر کلیت اقتصاد ایران خواهد داشت. سخت گیری بر تخفیف نرخ سود برای تولیدکنندگان در حالی صورت می گیرد که این نرخ عملا بازی را به سود واردکنندگان و بازرگانان تغییر داده و سیاست فعلی کشور برای این بخش فرصت رشد و گسترش فراهم آورد حال آن که تولیدکنندگان به تدریج زیر فشارهای طاقت فرسا ورشکسته می‌شوند.

تولید در ایران

سیاست پولی با تولید کشور هم راستا شود
مستخدمین حسینی با اشاره به سخت گیری‌های اخیر دولت در گمرک کشور گفت: به چند ماه اخیر نباید صرفا نگاه کنیم که دولت جلوی واردات برخی از کالاها را گرفت. گرچه همین مساله هم فشار خود را بر بازرگانان آورد ولی مساله صرفا این نیست، مساله بر سر تدوین یک استراتژی حمایت از تولید ملی است که همواره سر لوحه همه بخشها و نهادهای تصمیم گیر کشور باشد.

وی در پاسخ به پرسشی در رابطه با اهمیت سیاستهای پولی کشور در حمایت از تولید خاطرنشان ساخت: ببینید سسیستم پولی کشور باید در خدمت و در راستای تولید قرار گیرد. در همین مدت کوتاهی که از تحریم کشور می گذرد، توجه به تولید از سر ناچاری مسئولان افزایش یافته و اگر این روند سیستمی شود، عملا بیکاری نیز شدیدا کمتر می شود. وقتی تحریم دولت از واردات برخی کالاها منع می کند، دولت یا باید مصرف آن کالا را به فراموشی سپارد یا باید به نحوی آن را تولید کنیم. به هیمن دلیل دوباره در زمان تحریم ها توجه به تولید داخلی دو چندان می شود.

مستخدمین حسینی تاکید رد: به طور کلی حرف من این است که تولید ملی باید استراتژی و زیر بنای اقتصاد کشور باشد و تمام بخش ها در توجه به این سیاست، چشم انداز و اهداف خود را تعیین کنند که این میان سیاستهای پولی نیز اهمیت دو چندانی خواهد داشت. نرخ سود، تسهیلات و توجه به بودجه و سیاست مالیاتی همگی به سود یا زیان تولید خواهند بود ولی گاهی این مسائل کنار می رود.

حمایت از تولید استراتژی می‌خواهد 
او با اشاره به سیاست‌های مالیاتی کشور گفت: در حالی که فرار مالیاتی ایرانی‌ها بسیار بالاتر از ارقام جهانی است، درآمدهای نفتی هم به خاطر تحریم‌ها دچار مضیقه شده و دولت ناچار است درآمدهای بیشتری را از مالیات کسب کند. حال در شرایطی که رکود بر کشور حاکم شده و این میان بیشترین فشار هم بر تولیدکنندگان آمده است. پرواضح است که این به سود تولید نخواهد بود.

این مدیر سابق دولتی در رابطه با مساله کیفیت در تولید ملی گفت: البته که کیفیت و افزایش آن باید در کانون مساله حمایت‌ها باشد و مصرف کننده کشور حمایتی از سازمان متولی خود نمی بیند. این مهم در خودروسازی ایران بیش از هر جایی خودنمایی می کند به نحوی که با گذشت بیش از نیم قرن حمایت هنوز کیفیت تولیدات پایین است. به همین اعتبار فکر می کنم دولت باید حمایت خود را به مواردی چون کیفیت هم منوط کند تا اگر صنایعی خوش خیالانه از افزایش تولید شانه خالی کردند، حمایتها را از دست بدهد. به هر حال فکر می کنم کیفیت در کنار حمایت جای رشد بیشتری خواهد داشت.

او با اشاره دوباره بر نقش سیاست‌های پولی بر حمایت های دولتی از تولید خاطرنشان ساخت: تغییر  سیاست‌های پولی، مالی و تعرفه ای با رعایت اصول و چارچوب تولید محور، نباید مقطعی باشند و باید در سرفصل اصول اقتصادی کشور تبدیل شود تا حتی در روزهایی که کشور مشکلات امروز را هم ندارد، رها نشود.

۲۲۳۲۲۸

کد خبر 1286220

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 2
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۷:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
  6 0
  شزط خوب شدن ایران دو چیز است یک راستگویی ویکی سلامت روزی در آوردن نه دزدی و دروغ
 • IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
  0 0
  تعریف پروژههای بزرگ ملی در سراسر کشور از طرف دولت با این کار هم صنایع کوچیک هم پیمانکاران هم کارگران همه مشغول میشوند
 • محمد IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
  3 1
  شرط اش فقط و فقط و فقط بالا رفتن کیفیت و بس . کیفیت بهترین تبلیغ هستش الان برنج ایرانی رو چرا همه دنبالشن یا فرش ایرانی ، پس مردم اگه محصول ایرانی کیفیت داشته باشه حتمن استفاده می کنن ولی وقتی می بینن به لحاظ کیفیت ،دوام و زیبایی فرسنگ ها فاصله وجود داره معلومه که جنس ایرانی نمی خرن حالا یه سری محصولات مجبوریه چون گزینه ی دیگه ای نداریم مثل ماشین که مجبوریم به خاطر گمرکی و هزار هزینه دیگه ای که به خودرو های خارجی می خوره و‌ قیمت اشون رو چند برابر قیمت واقعی میکنه تا مثلن مردم رو‌ ناچار به استفاده از این ارابه های مرگ کنن ولی برای وسایل دیگه مثل لوازم برقی و الکترونیکی ،با کیفیت فعلی محصولات ایرانی قطعن انتخاب اول همه محصولات خارجیه این نکته رو‌هم باید در نظر داشت که خود کفایی در تمام زمینه ها تنها یه شعار بی معنی و عوام فریبانه اس چرا که تولید محصول در تمام زمینه ها نه شدنی هست و نه اصلن صرفه ی اقتصادی خواهد داشت گواه این هم کشور های جهان اول و پیشرفته هستن که خیلی از محصولاتشون رو وارد می کنن و خودشون رو روی تولیدات تخصصی شون متمرکز می کنن مثل هلنددر کل کیفیت باید حرف اول و آخر و بزنه
 • IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
  5 0
  اولین شرط لازم (نه کافی) برای این مهم بر قراری روابط بین المللی قوی با اکثریت کشورهای دنیا هستش. بعد کنار گذاشتن تکبر و غرور بیجا و قبول نقاط ضعف در فرآیند اداره کشور، مدیریت و ... و در نهایت الگوگرفتن از مدیریت کشورهای پیشرفته و موفق در این زمینه.
 • AE ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
  4 0
  شک دارم منتشر کنید : شما بیا این سوال رو مطرح کنید مواد اولیه مورد نیاز اکثر کارخانجات و کارگاه‌ها و تولیدیهای داخل کشور چه مسیری را طی میکند تا به دست مصرف کننده واقعی برسد ؟ آیا این مسیر پاک هست ؟ شما تحقیق کنید مثلا همین محصولات پتروشیمی مورد نیاز کارخانجات کشور برای شکوفایی تولید ایا ارزان و با قیمت واقعی بدست تولیدی میرسد ؟ مطمئنا خیر پس دلال بازی و باندبازی باید نابود بشه تا چرخ تولید بچرخه