جانسون مانند رئیس دولت نهم و دهم ایران است

کارشناس مسائل بین الملل تنش های اخیر بین تهران و لندن را بر سر نفتکش های توقیفی مورد بررسی قرار می دهد.

به گزارش خبرآنلاین، نصرت‌الله تاجیک کارشناس بین الملل و سفیر پیشین ایران در اردن درباره بحران نفتکش ها بین تهران و لندن و همچنین موضع بریتانیا درباره اینستکس می گوید: انگلستان یکی از سه کشور اروپایی  است که به دنبال اجرای اینستکس است. در حقیقت انگلیس در کنار فرانسه و آلمان سه کشوری هستند که ماهیت حقوقی شرکت اینستکس را تاسیس کردند و علاقمندند کار ادامه پیدا کند. من معتقدم در این مورد هم سیاست انگلیس ها خیلی متفاوت نخواهد بود. آنها یک سلسله مسائلی با ایران دارند که بیشتر در قالب رابطه دوجانبه قابل فهم است. مسائل و مشکلاتی وجود دارد که ما با انگلیس ها داریم همچنین انگلیس ها با ما دارند . اما در این دوره ، بوریس جانسون - بعضا آنطور که گفته می شود – اگر بخواهد با نزدیک شدن به ترامپ مسائلش را حل کند، بعید می دانم مشکلاتش با ایران قابل حل باشد. و این عامل مهمی در محاسبات بوریس جانسون است تا به محاسبه و تنظیم فاصله خود با ایران و آمریکا بپردازد.

سفیر اسبق ایران در اردن درباره رویکرد بوریس جانسون و جایگاه سیاسی وی گفت: البته آقای بوریس جانسون شخصیت های متفاوتی از خود نشان داده است. از یک طرف در زمانی که وزیر خارجه انگلیس بود  او به دلیل نزدیکی اش با ترامپ ، خیلی علاقمند بود که ترامپ را در برجام نگه دارد. ولی به دلیل نوع رفتاری که دارد خیلی شخصیت جذاب و جریان سازی نه در اروپا بوده است و نه آمریکایی ها خیلی او را جدی خواهند گرفت. به همین دلیل  احتمالا همان حالت انفعالی که او در دوره وزیر خارجه ای اش داشت اکنون نیز نیز ادامه یابد. یعنی فقط خودش است و نه او طبقه سیاسی یا اجتماعی و یا جریانی را نمایندگی میکند و نه طیف وسیعی از نخبگان و مردم او را حمایت میکنند لذا بدلیل مشکلاتی که اشاره کردم و همچنین نوع برخوردش با مسائل و پدیده های سیاست خارجی، چه در ارتباط با اروپا و چه خاورمیانه، خیلی شخصیت جدی ای تلقی نخواهد شد تا  بتواند نقش آفرینی چه مثبت چه منفی داشته باشد. ترامپ هم تا حدی به همین گونه است و اتفاقا" رئیس دولت نهم و دهم ایران نیز به همین گونه بود! اینها نه تنها شبیه رهبران برخاسته از مدارسی که سیاستمدار پرورش میدهند نیستند، بلکه نمادی از رهبران ابتر هستند که دور بر خود را بیشتر روشن نمی‌کنند!

این کارشناس درباره اینکه ایران چگونه می تواند بهترین استراتژی را در قبال لندن داشته باشد می گوید: چیزی که به توجه زیاد لازم دارد ممکن است استفاده ابزاری ترامپ از وی باشد. یعنی ما باید سعی کنیم تا جایی که امکان دارد همان استراتژی راجع به برجام را ادامه دهیم ، و اجازه ندهیم هیچ یک از هم پیمانان ما در برجام که اروپا، روسیه و چین هستند حتی بی خاصیت ترینشان، هرگز از این اردوگاه به اردوگاه ترامپ رفته، یا پشت سر او قرار بگیرند . منافع ملی ما در تنهائی و انزوای ناشی از خروج برجام ترامپ است. بنابراین نوع تعامل ما با بوریس جانسون می تواند در نحوه موضع گیری ها و نحوه تعاملات او چه با ما و چه در ارتباط با آمریکا، تاثیر گذار باشد.

تاجیک درباره سرنوشت ائتلاف دریایی خلیج فارس که در زمان ترزامی مطرح شد می گوید: موضوع ائتلاف برای امنیت آبراه خلیج فارس پیشنهادی بود که اول از طرف آمریکا طرح شد و پس از اینکه کشتی خلافکار انگلیسی توسط ایران توقیف شد از طرف انگلستان مطرح شد. همچنین احتمالا" برای شانتاژ سیاسی علیه ایران نیز اسکورت کشتیهای نفتکش انگلیسی توسط ناوهای نیروی دریائی انگلیس نیز مطرح گردید . اولا چنین ائتلاف هایی عملی نیست و دنیای نفت قوانین و الزامات خاص خودش را دارد. اما همه کشورهای منطقه علاقمند به ثبات کشتیرانی و ثبات صدور نفت هستند. بنابراین چیزی که در حال حاضر باعث شده که تنش ها زیاد شود، فشار غیر معقول ترامپ به ایران برای صفر کردن فروش نفت ما است. لذا نه اسکورت نظامی نه ائتلاف ، نمی تواند تضمینی برای اقدامات آینده باشد . علی الخصوص که بوریس جانسون با کوهی از مشکلات روبروست و من بعید می دانم که او امکان و ظرفیتی چه مادی چه معنوی برای تخصیص منابع به منظور تشکیل یک ائتلاف داشته باشد.

وی درباره اینکه تشکیل یک ائتلاف نیاز به هزینه، رهبری، مدیریت، آموزش مشترک، تمرین، لجستیک و غیره دارد افزود: چنین ائتلاف هایی آن هم به خاطر حل مشکل انگلستان بعید است صورت بگیرد. از سویی آمریکا رفتار متناقض دارد. یک روز به انگلستان اعلام می کند خود امنیتتان را تامین کنید. روز دیگر خواستار تشکیل ائتلاف می شود! آمریکائی‌ها در منطقه سردرگمند. لذا ما باید تلاش کنیم به روش هایی غیر از امنیتی و نظامی کردن جو عمومی منطقه،  بیشتر از روش های مذاکره و مصالحه و تبیین شرایط و پذیرش چارچوبه ای که همه کشورها بتوانند از منابع طبیعی خود به نحو احسن برای رفاه مردم خود استفاده کرده و مسائل و مشکلات را حل کنیم نه الزاما به سمت ازدیاد تنش ها و خشونت ها برویم.

مشروح این گفت و گو را ایــنـــجــــا بخوانید.

310311

کد خبر 1286260

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =