بچه پولدارهای تهران در بریتانیا سوژه شدند

جوان نوشت: روزنامه گاردین گزارشی از اجرای نمایشی با موضوع بچه پولدارهای تهران را در مهم‌ترین جشنواره تئاتر بریتانیا منتشر کرده است.

مارک فیشر، نویسنده روزنامه گاردین در یادداشتی با عنوان «بچه پولدارها: تاریخچه مال‌ها در تهران» از اجرای نمایشی با موضوع رفتارهای ریچ کیدزهای تهرانی خبر داده است. این نمایش توسط جواد علی‌پور کارگردانی شده است که رفتارهای تکان‌دهنده قشر نوکیسه تهران را به تصویر می‌کشد.
فیشر در یادداشت خود نوشته است: «احساس اتومبیل‌سواری با اتومبیلی فوق‌العاده در امتداد بلواری پرزرق‌وبرق در تهران مطمئناً شبیه تماشای این تولید پیشرفته و با کیفیت کارگردان این نمایش و کرستی هوسلی است. با اجرای اینستاگرام روی تلفن‌هایمان و همچنین دیدن تصاویر پیش‌بینی شده روی صحنه، ما در معرض کولاژ چندرسانه‌ای - همه هشتگ‌ها، لایوها و پیمایش سریع - تقریباً مسغرق در جزئیاتش قرار می‌گیریم.»
نام نمایش «Rich Kids» (بچه پولدارها) ست که جاوید علی‌پور در کنار پیوند صادقیان در آن ایفای نقش می‌کنند و نمایش اشاره به زندگی فرزندان ثروتمندی دارد که در همین چند سال اخیر پدید آمده‌اند. رفتار از منظر منتقد انگلیسی، رفتار این طبقه کاملاً تکان‌دهنده است. او در یادداشت خود به اصول رفتاری والدین و معیارهایی اشاره کرده است که در ایران مجاز شمرده نمی‌شود.
کارگردان این نمایش در اجرای خود برای ایجاد قیاس از اینستاگرام استفاده کرده و داستان دو جوان ثروتمندی را دستمایه قرار داده که با بهره‌گیری از پیمایش اینستاگرام، یک تصادف شدید پورشه در تهران را روایت می‌کند.
زندگی لاکچری در تهران و به نمایش گذاشتن سبک زندگی اشرافی، گرایشی است که با ظهور شبکه‌های اجتماعی، به‌ویژه اینستاگرام رشد زیادی یافته است. بچه پولدارها در فضای مجازی با ثروت پدرانشان فخرفروشی می‌کنند. نمونه‌ها و مصداق‌های متعددی می‌توان برای گروه‌های فخرفروش عنوان کرد، مثال بارز آن به راه افتادن صفحه بچه پولدارها در شبکه‌های مجازی مانند اینستاگرام یا فیس‌بوک بود که مدتی هم سروصدا کرد. پول‌هایی که خرج برخی اقلام عجیب و غریب می‌کنند، چیزهایی که می‌خرند، جاهایی که می‌روند و رفتارهایی که بروز می‌دهند، جلوی چشم برخی اقشار که از نظر مالی وضعیت مشابه آن‌ها را ندارند، تحریک‌کننده است.
این اتفاقات در حالی رقم می‌خورد که انتظار می‌رود هنرمندان آگاه جامعه نسبت به این روند فرهنگی واکنش نشان دهند و این رویه را در آثارشان نقد کنند، اما باعث تأسف است که سینما و تئاتر به جای نقد این وضعیت، خود درون آن غرق شده است. ظهور تئاترهای موسوم به لاکچری مؤید این تأثیرپذیری وارونه است.
۵۷۵۷
کد خبر 1286285

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • عباس IR ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
  0 0
  سلام ،بچه پولدارهای دهه های اخیر یا نوکیسه های بعد انقلاب که پدران آنهادرسایه عدم مدیریت ونظارت صحیح بر منابع ملی وبیت المال وبازار، منابع ملی وبیت المال و ثروتها ومنابع مالی وجیب ملت را به شیوه های مختف غارت کرده اندوثروتمند شده اند وفرهنگ اجتماعی آنها متناسب با پولدار شدن شان رشد نکرده است وپشت لکسوس وپورشه می نشینند وپلاستیک زباله خودرا وسط خیابان پرت می کنند یا ازچراغ قرمز رد می شوند یا در بلواری که سرعت مجازآن پنجاه کیلومتر است باسرعت یکصدو پنجاه کیلومتر رانندگی می کنند ولایی می کشند وبه هیچ قانونی پایبند نیستند و معتقدند که قانون مخصوص فقیر فقرا است وفقط فقیر فقرا وانسانهای نادار باید قانون را رعایت کنند وآنها فرا قانون هستندومشکلاتشان را با یک تلفن حل می کنند واگر کسی را زیر گرفتند وکشتند دیه اش را می دهند.
 • fs IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
  0 0
  فقط میشه گفت چه بودیم چه می خواسیتم ، چی شدیم