۰ نفر
۱۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۸
استرالیا هم درباره هرمز تصمیم می گیرد

فارس نوشت: وزیر دفاع استرالیا تصریح کرد که کشورش در حال بررسی درخواست آمریکا برای پیوستن به ائتلاف دریایی در تنگه هرمز است.

در حالی که «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا برای رایزنی با همتای خود عازم استرالیا شده است، «لیندا رینولدز» وزیر دفاع استرالیا در خصوص احتمال پیوستن کشورش به ائتلاف نظامی دریایی واشنگتن در تنگه هرمز گفت: «درخواستی که آمریکا مطرح کرده است، بسیار جدی و پیچیده است. به همین دلیل ما در حال حاضر این درخواست را تحت بررسی جدی قرار داده‌ایم».

 

خبرنگار بخش پنتاگون صدای آمریکا نیز در یک پیام توییتری در این خصوص اعلام کرد که استرالیا با جدیت در حال بررسی درخواست آمریکا برای پیوستن به ائتلاف دریایی در تنگه هرمز است اما هنوز تصمیمی در این خصوص اتخاذ نکرده‌اند.

پایگاه اطلاع‌رسانی هیل وابسته به کنگره آمریکا نیز گزارش کرد، هفته گذشته «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که که دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از فرانسه، آلمان، استرالیا، ژاپن و کره جنوبی درخواست کرده است تا به ائتلاف دریایی واشنگتن در تنگه هرمز بپیوندند.

طبق این گزارش، واشنگتن در حالی تلاش می‌کند تا به بهانه محافظت از کشتیرانی در تنگه هرمز ائتلافی نظامی تشکیل دهد که همپیمانان اروپایی این کشور از ترس آنکه این ائتلاف به تقابل نظامی با ایران کشیده شود، تمایل چندانی برای پیوستنن به این ائتلاف ندارند.

«هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان روز چهارشنبه هفته گذشته ضمن ابراز عدم تمایل کشورش برای پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا گفت: «آلمان در مأموریت دریایی برنامه‌ریزی شده توسط آمریکا مشارکت نخواهد کرد».

از طرف دیگر، روزنامه «مائیچی» ژاپن نیز روز گذشته گزارش کرد، مقامات دولتی ژاپن می‌گویند که توکیو هیچ کشتی جنگی برای مشارکت در طرح ائتلاف دریایی آمریکا با هدف حفاظت از کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها در تنگه هرمز اعزام نمی‌کند زیرا از پاسخ ایران بیم دارد.

علاوه بر آمریکا، دولت انگلیس نیز روز دوشنبه گذشته به کشورهای اروپایی پیشنهاد داده بود تا ناوگان دریایی با ماموریت حفاظت از کشتی‌های تجاری عبوری از تنگه هرمز و خلیج فارس ایجاد کنند تا از تکرار حوادثی مشابه توقیف نفتکش آنها توسط ایران رخ ندهد.

منابع خبری پیش از این از گسترش اختلافات میان انگلیس و آمریکا بر سر ایران خبر داده‌اند. نشریه تایم اول مرداد ماه گزارش داده بود «رابطه خاص» بین انگلیس و آمریکا پس از بروز برخی تنش‌ها بر سر ایران لطمه دیده و دولت انگلیس چندی پیش (قبل از توقیف نفتکش تحت پرچم انگلیس توسط ایران) درخواست کمک دولت «دونالد ترامپ» علیه ایران را در خلیج فارس رد کرده است. 

310 310

کد خبر 1286343

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =