گزینه جایگزینی آمانو خواستار نظارت دقیق بر برنامه هسته‌ای ایران شد

فارس نوشت: یک دیپلمات آرژانتینی که از گزینه‌های اصلی برای ریاست بر دیدبان هسته‌ای سازمان ملل به شمار می‌آید، گفت این نهاد باید وضعیت برنامه هسته‌ای ایران را به دقت گزارش دهد.

 «رافائل گروسی» از گزینه‌های اصلی مدیر کلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید گزارش‌دهی در مورد برنامه هسته‌ای ایران باید به دقت صورت گیرد.

این دیپلمات آرژانتینی که از نامزدهای جایگزینی «یوکیا آمانو» مدیر کل فقید دیدبان هسته‌ای سازمان ملل متحد است، در مصاحبه با نشریه «فایننشال تایمز»، گفته است که آژانس باید وضعیت برنامه هسته‌ای ایران را «آنگونه که هست» گزارش کند.

وی هرچند گفته گام‌های اخیر جمهوری اسلامی ایران در جهت کاهش تعهد به توافق هسته‌ای بحران قریب‌الوقوعی ایجاد نمی‌کند، اما این اقدامات را «موضوعی جدی» توصیف کرده که باید به نحوی «فوق‌العاده محتاطانه» به آن پرداخت تا تنش‌ها بیش از پیش تشدید نشود. گروسی افزود: «باید ثبات را بازگرداند.»

شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه امسال همزمان با نخستین سالگرد خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای، اعلام کرد در راستای تلاش برای احیای حقوق ملت ایران و در پاسخ به عدم تحقق وعده‌های اتحادیه اروپا برای جبران خسارات ناشی از تحریم‌های واشنگتن، تهران گام‌هایی را در جهت کاهش تعهد به توافق هسته‌ای بر می‌دارد.

گروسی گفت با وجود گام‌هایی که ایران تاکنون برداشته، تهران هنوز با دستیابی به یک «گشایش»، یعنی رسیدن به توان ساخت سلاح اتمی، کمی بیش از یک سال فاصله دارد. 

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران همواره تأکید کرده است که خواهان دستیابی به این تسلیحات نیست و آن را خلاف منافع خود می‌داند.

نماینده آرژانتین در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ادامه این مصاحبه مدعی شده است که مشخص نیست گام‌های ایران، واکنشی به آثار تحریم‌های آمریکاست یا «یک تلاش عامدانه تسریع‌شده» که می‌تواند به «وضعیتی نامناسب‌تر» منجر شود.

علاوه بر گروسی، «کورنل فروتا» دیپلمات رومانیایی مستقر در وین و هماهنگ‌کننده ارشد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیگر گزینه‌ای است که گفته می‌شود ممکن است مدیر کل بعدی آژانس باشد.

310311

کد خبر 1286470

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =