به دنبال حملات سایبری مکرر به شبکه رایانه‌ای بورس اوراق بهادار نزدک، ماموران اف.بی.آی و سرویس مخفی مامور به رسیدگی به این موضوع شده‌اند. گویا ردپاهایی از دخالت روسیه در این ماجرا بدست آمده است.

ستاره سمائی: حمله هکرها به شبکه رایانه‌ای کنترل معاملات بورس نزدک نتوانسته خدشه‌ای به سطح معاملات سنگین بورس فناوری -که اداره تجارت سرمایه‌گذاران را به عهده دارد- وارد آورد؛ اما هنوز مشخص نیست که هکرها به کدام بخش‌های شبکه دسترسی داشته‌اند.

به گزارش سی.نت به‌نقل از وال‌استریت‌ژورنال، هرچند هیچ یک از نمایندگان نزدک حاضر به پاسخ‌گویی در این مورد نشده‌اند، اما یکی از افردا مسوول در شبکه نزدک که نخواست نامش فاش شود، اعلام کرده که «به نظر می‌رسد مجرمان صرفا نگاهی به کلیات این شبکه انداخته‌اند و خراب‌کاری خاصی برجا نگذاشته‌اند».

در گزارش‌ها آمده که سرویس مخفی دولت در اولین اقدام برای پی‌گیری این مسئله، تحقیقاتی را آغاز کرده که شامل فعالیت‌های گروه نزدک OMX در سال گذشته نیز می‌شود. هم‌چنین اف.بی.ای نیز تحقیقاتی را در این زمینه آغاز کرده است. این ماموران در حال بررسی انگیزه‌های موجود برای این تجاوز سایبری هستند که مورادی مانند تهدید امنیت ملی، کسب سود مالی شخصی و سرقت اسرار تجاری را در بر می گیرد.

از قرار معلوم بازرسان هنوز نتوانسته‌اند هیچ ردی از مجرمان پیدا کنند که به فرد یا کشوری خاص منتهی شود، اما برخی کارشناسان معتقدند که مدارکی دال بر حضور روسیه در این ماجرا وجود دارد. البته این احتمال وجود دارد که هکرها از روسیه صرفا به عنوان کانالی برای دست‌یابی به اهداف خود استفاده کرده باشند.

نزدک که از لحاظ امنیتی مانند سیستم کنترل برق ایالات متحده یا سیستم کنترل پرواز از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است، قبلا نیز مورد حمله هکرها قرار گرفته بود. در سال 1999 / 1378 گروهی به نام ULG با نوشتن داستانی با عنوان «ULG کنترل نزدک را به دست گرفت» وب‌سایت عمومی نزدک را هک کرد. البته آن خراب‌کاری خیلی سریع محو شد و مسوولان نزدک در آن زمان اعلام کردند که معاملات داخلی شبکه هیچ آسیبی ندیده است.

50

کد خبر 128718

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =