جزئیات رایزنی های مهم وزرای دفاع ایران، کویت، قطر و عمان/ ائتلاف نظامی آمریکا با حضور اسرائیل، منطقه را ناامن می‌کند

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگوی تلفنی با وزرای دفاع کویت، قطر و عمان با تاکید بر اینکه امنیت منطقه تنها توسط کشورهای منطقه قابل تأمین است و حضور نیروهای بیگانه نتیجه‌ای جز ناامنی و بی‌ثباتی به دنبال نخواهد داشت، گفت: ائتلاف نظامی که آمریکا به بهانه تأمین امنیت کشتیرانی که به دنبال تشکیل آن است تنها موجب افزایش بیشتر ناامنی در منطقه خواهد شد.

 به گزارش خبرآنلاین به نقل از وزارت دفاع، امیر سرتیپ حاتمی با تبریک  حلول ماه ذی الحجه و عید سعید قربان به وزرای دفاع کویت، قطر و عمان گفت: ما خود را متعهد به امنیت منطقه و به ویژه خلیج‌ فارس می‌دانیم. جمهوری اسلامی ایران  از هیچگونه اقدامی جهت حفظ امنیت دریانوردی در خلیج‌ فارس، تنگه هرمز و دریای عمان فروگذار نکرده و امنیت منطقه فصل مشترک ایران و سایر همسایگان در خلیج‌فارس است و لذا معتقدیم امنیت می‌بایست توسط کشورهای منطقه تأمین شود وکشورهای منطقه باید در این زمینه وارد گفتگوهای سازنده شوند.

امیر سرتیپ حاتمی با بیان اینکه توسعه روابط با همسایگان از اصول اساسی سیاست خارجی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران است، گفت: در همین چارچوب همواره بر حفظ روابط با برادران‌مان در خلیج‌ فارس تاکید نموده‌ایم؛ هر چند در طول دهه‌های گذشته برخی عوامل خارجی تلاش داشته‌اند میان همسایگان فاصله ایجاد شود.

امیر سرتیپ حاتمی تصریح کرد: آمریکا عامل اصلی ناامنی در منطقه است و معتقدیم امنیت می‌بایست برای همه کشورهای منطقه باشــد و ناامنی در هر یک از کشورها و یا علیـه یکی از کشــورها را قابل قبول نمی دانیم و معتقدیم منطقه نباید جولانگاه حضور بیگانگان شود؛ ائتلاف نظامی که آمریکا به بهانه تأمین امنیت کشتیرانی  آن را دنبال می کند موجب افزایش بیشتر ناامنی خواهد شد.

وزیر دفاع با اشاره به اخبار منتشره مبنی بر ادعا و اظهار تمایل مقامات صهیونیستی برای پیوستن به ائتلاف نظامی امریکا در منطقه، اظهار داشت: چنین اقدام احتمالی بسیار تحریک کننده بوده و برای منطقه می تواند عواقب فاجعه باری به دنبال بیاورد.

در ادامه این مذاکرات شیخ ناصر صباح الاحمد الصباح معاون اول نخست وزیر و وزیر دفاع دولت کویت نیز با اظهار تمایل به تقویت روابط دو کشور ایران و کویت گفت: ما به جایگاه تعیین کننده و موثر ایران در حفظ صلح و ثبات منطقه احترام می گذاریم و ملت و دولت ایران نیز  در دوران حمله صدام به کویت حسن همسایگی خود را به اثبات رساندند.

دکتر خالد بن محمد بن عبدالله العطیه معاون نخست‌وزیر و وزیر مشاور در امور دفاعی دولت قطر نیز در گفتگو با وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد: هیچ تردیدی نداریم که امنیت منطقه باید توسط کشورهای دو سوی خلیج فارس تأمین شود و جمهوری اسلامی ایران  یک کشور بسیار مهم جهت حفظ و تأمین امنیت خلیج‌ فارس است.

بدر بن سعود البسیدی وزیر دفاع سلطنت عمان نیز در گفت‌وگو با وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران بر لزوم مشارکت کشورهای منطقه در حفظ امنیت آبهای منطقه و تداوم هماهنگی و همکاری نزدیک جمهوری اسلامی ایران و عمان به ویژه نیروهای دریایی دو کشور برای حفظ امنیت تنگه هرمز تأکید کرد.

مقاومت در جنگ ۳۳ روزه اسطوره شکست ناپذیری ارتش صهیونیسم را شکست داد

هم چنین تسنیم نوشت؛

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در پیام تبریکی به مناسبت سالگرد پیروزی مقاومت اسلامی در جنگ 33 روزه خطاب به سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌ الله لبنان گفت: ایام پیروزی مقاومت اسلامی لبنان در جنگ 33 روزه را به برادر مجاهدم حجت الاسلام و المسلمین سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله و رزمندگان جبهه مقاومت تبریک می‌گویم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه گفت: مقاومت اسلامی در جنگ 33 روزه اسطوره شکست ناپذیری ارتش رژیم صهیونیستی را در هم شکست. امروز نیز مقاومت اسلامی لبنان در کنار جبهه مقاومت توانسته است با فداکاری و تقدیم شهیدان والا مقام، جهان را از خطر تروریسم تکفیری نجات دهد.

شمخانی همچنین گفت: رژیم صهیونیستی باید به این درک رسیده باشد که مردان جبهه مقاومت همواره با چشمانی تیز بین، شرارت‌ها و آتش افروزی‌های آنان را دنبال کرده و هزیمت و شکست را در جبهه‌های مختلف به آنان تحمیل خواهد کرد.

وی ادامه داد: صداقت، شجاعت و بصیرت سیدحسن نصرالله عاملی تعیین‌کننده در حرکت و نقش‌آفرینی حزب‌الله لبنان در ایجاد وحدت ملی در داخل لبنان و امنیت و آرامش در مرزهای این کشور است. همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند رژیم صهیونیستی 25 سال آینده را نخواهد دید و انشاالله به زودی شاهد آن روزی خواهیم بود که فلسطین آزاد خواهد شد.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1287750

برچسب‌ها