چرا مردم به جای حمایت از تولید به کمپین نخریدن روی آورده‌اند؟

سابقه تولید لوازم خانگی در کشور ما به سال‌ها قبل باز می‌گردد اما این تجربه چند ده ساله هنوز نتوانسته است اعتماد عمومی مشتریان ایرانی را به محصولات داخلی جلب کند.

مریم یعقوبی: عدم یکپارچگی اقدامات، نبود مطالعات بازاریابی و اصرار بر توزیع کالای داخلی بدون در نظر گرفتن سطح و سلیقه مشتری از یک سو و عدم ارتقاء کیفیت محصولات در اغلب محصولات تولید داخل از سوی دیگر بزرگ‌ترین مانعی است که به واسطه آن عموم مردم تمایل کافی به حمایت از این تولیدات داشته باشند.

این در حالی است که برای حفظ بازار مصرف داخلی تنها مبارزه با قاچاق و پیشگیری از واردات راهکار اصلی نبوده و لازم است برنامه‌ها با رویکرد متفاوتی در ۳ بخش مسئولین، تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان تدوین گردد. چرا که در هیچ یک از جوامع تجاری دنیا نمی‌توان مشتری را موظف به مصرف کالای داخلی کشور نمود اما می‌توان با شناخت و بازاریابی دقیق نسبت به سلایق و نیازهای آنان و جلب اطمینان مشتری در زمینه کیفیت قابل قبول، قیمت مناسب و رعایت مسائل حقوقی مصرف کننده در حوزه خدمات پس از فروش آنها را به خرید این کالا ترغیب کرد.

این روزها چرخه تولید لوازم خانگی یعنی تأمین مالی، تأمین مواد اولیه، خط تولید،‌ نظارت کیفی، توزیع و در نهایت خدمات پس از فروش هر یک مورد بحث و مناقشه کارشناسان و مصرف‌کنندگان قرار دارد.

مواد اولیه و تحریم‌ها

پس از تحریم‌های اقتصادی تأمین مواد اولیه و قطعات وارداتی با مشکلات جدی مواجه شد. از سوی دیگر با جهش نرخ ارز هزینه تأمین این مواد چه به صورت واردات و چه به صورت داخلی رو به افزایش گذاشت. این موضوع در نهایت روی هزینه‌های تولید و قیمت نهایی محصول اثرگذاری چند برابری داشت. این افزایضش چندبرابری قیمت درحالی رخ داد که در برخی موارد نیاز به واردات قطعات بسیار ساده و پیش افتاده برای لوازم خانگی داریم.

از سوی دیگر این افزایش هزینه‌ها در کنار تغییرات حقوق و دستمزد و همچنین کاهش درآمد فروش به دلیل کاهش قدرت خرید مردم منجر به افت شدید سرمایه در گردش اغلب بنگاه‌های تولیدی لوازم خانگی شد.

محمدحسین برخوردار عضو اتاق بازرگانی ایران در این رابطه  عنوان کرد: واقعی کردن قیمت انرژی و در مقابل افزایش حقوق و دستمزد و پویا سازی صنایع به حل مشکلات ارزی کمک زیادی خواهد کرد. چهل سال است که در حال تولید لوازم خانگی و خودرو هستیم اما هنوز از تولید یک خرطوم و سیم جمع کن جارو برقی عاجزیم.

بانک‌ها تسهیلات بی قید و شرط بدهند

محمد رضا دیانی رئیس انجمن تولید کنندگان داخلی در این مورد اظهار کرده است: در صورت تأمین سرمایه در گردش کارخانه‌های لوازم خانگی، امکان کاهش قیمت لوازم خانگی تا ۲۰ درصد وجود دارد و اگر کارخانه‌ها به تولید انبوه برسند نیز قیمت محصولات داخلی ۳۰ تا ۴۰ درصد زیر قیمت محصولات وارداتی خواهد بود.

وی با ارائه پیشنهادی برای تقویت قدرت خرید مصرف کنندگان نیز گفته است: دولت باید موضوع اختصاص کارت اعتباری بابت خرید لوازم خانگی را دوباره پیگیری کند.به گفته دیانی در صورت تزریق ۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به صنعت لوازم خانگی، طی دو ماه امکان تأمین نیاز بازار فراهم می‌شود.

این درخواست ۴ هزار میلیاردی در صورتی مطرح می‌شود که طی سال گذشته و با اعلام نرخ ۴۲۰۰ تومان به عنون نرخ رسمی دلار و در پیان جهش ۴ برابری نرخ دلار در کشور اغلب فعالان بخش خصوصی متهم به دریافت ارز دولتی و عدم بازگشتان به چرخه تولید کشور شدند.

ارز دولتی که منجر به احتکار شد

میلیاردها دلار ارز دولتی در حالی بین فعالان بخش خصوصی و تولیدکنندگان توزیع شد که قرار بود توسط آن مواد اولیه تولید و یا کالاهای ساخته شده را برای تنظیم قیمت بازار داخلی وارد کنند، اما این ارزها یا سر از بازار سیاه ارز درآورد و یا به صورت کالاهایی گران قیمت به بازار روانه شد.

تجربه تخصیص خط اعتباری چند هزار میلیاردی نیز پیش از این طی سال‌های گذشته و برای صنعت خودروسازی به ثبت رسید که ناموفق بودن آن و هدررفت منابع مالی و در نهایتگرانتر شدن محصولات را در پی داشت.

تولید لوازم خانگی به عنوان یکی از بخش‌های صنعت در بسته‌های حمایتی دولت نیز در نظر گرفته شده است اما موضوع این است که جای خالی اعتماد مردم به کیفیت محصولات لوازم خانگی همچنان در بازار به چشم می‌خورد.

اگرچه دیانی اعتقاد دارد که محصولات ایرانی توان رقابت با محصولات مشابه خارجی را دارد اما این موضوعی است که در بازار و توسط مصرف کنندگان مشخص می‌شود.

دولت طی سال گذشته به عنوان سال حمایت از تولید داخل چندین بسته حمایت از تولید معرفی کرد. اما سرنوشت این بسته‌ها نیز با نوسانات نرخ ارز نامشخص ماند. اگرچه تمام بار اجرای این بسته‌ها به دوش شبکه بانکی قرار گرفت اما شاید بد نباشد در این موارد نیز به سخنان دیانی اشاره کنیم. وی در نشست خبری خود اذعان داشت وضعیت شبکه بانکی کشور به شدت نامناسب است و توان ارائه تسهیلات به بخش‌های مختلف را ندارند اما علیرغم اینکه وضعیت نابسامان شبکه بانکی به دلیل فریز شدن سرمایه ها در املاک و بنگاه داری و معوقات از موضوعات مورد اشاره رئیس اتحادیه تولیدکنندگان لوازم خانگی است با این حال ضرورت تامین مالی ۴ هزار میلیاردی از سوی شبکه بانکی نیز توسط وی مطرح می شود.

طبق برآورد وزارت صنعت اما سرمایه در گردش موردنیاز بخش تولید در سال جاری، حدود ۹۴۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده که سهم متقاضی در آن ۲۸۰ هزار میلیارد تومان (۳۰ درصد) و سهم بانک ۶۶۰ میلیارد تومان (۷۰ درصد) در نظر گرفته شده است. نکته مهم دیگری که در بسته حمایت از تولید آمده، افزایش سقف اعتباری تمام بنگاه‌های تولیدی دارای پرونده تسهیلاتی در سیستم بانکی است. بر این اساس، سقف اعتباری باید نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش یابد.

منابعی که به سمت تولید رفت و بازنگشت

از این رو با در نظر گرفتن تکه‌های پازل حمایت مالی مالی از تولید می‌توان گفت بر پایه اعتراف خود تولیدکنندگان بسیاری از تسهیلات قدیمی تبدیل به معوقات شده و بانکها هنوز نتوانسته‌اند تسهیلات پرداختی به اغلب بخش‌های تولیدی را بازپس گیرند و با این اتفاق اغلب بانک‌ها منابع لازم برای پاسخگویی به درخواست تسهیلات ارزان قیمت تولید را ندارند.

قطعه بعدی این پازل مالیات و سایر عوارض و حقوق دولتی است که تولیدکنندگان طی سال‌های اخیر به شدت به آن اعتراض دارند. یکی دیگر از مطالبات این تولیدکنندگان نیز بسته شدن راه‌های واردات این کالاها برای انحصار در بازار و همچنین مقابله با قاچاق است. در حالی که ممنوعیت وارداتی در هر کالایی منجر به افزایش قاچاق آن خواهد شد.

با در نظر گرفتن همین دو بخش باید این سؤال را طرح کرد که با توجه به کیفیت پایین تولیدات لوازم خانگی از یک سو و معافیت‌های مالیاتی و عدم بازپرداخت تسهیلات بانکی، به دلایل موجه و ناموجه! تولیدکنندگان لوازم خانگی دیگر چه توقعی از دولت دارند؟ آیا منابع دولت تنها باید در این بخش مصرف شود تا در نهایت کالایی بدون در نظر گرفتن استاندارد، فارغ از فناوری روز دنیا و در نهایت بدون ارزش گذاری برای سلیقه و انتخاب مشتری داخلی به بازار عرضه شود؟

نوسان نرخ ارز بهانه‌ای برای اختفاء کالا

در بخش دیگر ماجرا تولید و پس از ان عرضه کالا به بازار قرار دارد. اما طی یکسال گذشته این عرضه نیز در نهایت به این صورت بود که با نوسانات نرخ ارز فروشندگان و نمایندگان توزیع از عرضه کالا به مشتری خودداری کرده و با اختفاء کالاها بازار را تا آستانه بحران کالایی پیش بردند.

سال گذشته لوازم خانگی، برنج و کاغذ سه کالای اصلی در آمار کشف احتکار و اختفاء سازمان تعزیرات حکومتی بود.

شهریور ماه سال گذشته مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران در این رابطه با اشاره به کشف مقادیر بالایی از لوازم خانگی در انبارها از توزیع آنها در بازار خبر داد و گفت: کالاهایی که توزیع می‌شود در گشت‌های مشترک با سازمان‌های نظارتی کشف شده است. لذا با حضور نمایندگان و مسئولان اتحادیه‌ها چون اتحادیه لوازم خانگی، بنکداران مواد غذایی، نخ و کاغذ در کامیون‌ها بارگیری شد تا نسبت به عرضه آن به مردم اقدام‌های قانونی صورت گیرد. تمام این کالاها به دست مصرف‌کننده واقعی خواهد رسید و هیچ ابهام و شبهه‌ای در این خصوص وجود ندارد.

وی همچنین از کشف انباری که ۵۰ هزار دستگاه لوازم خانگی در آن احتکار شده بود خبر داد و گفت: پرونده این موضوع در حال بررسی است. با طی شدن مراحل قانونی وضعیت ۵۰ هزار دستگاه لوازم خانگی مشخص خواهد شد. اما تمام بخش‌ها باید بدانند که هیچ احتکار و اختفایی دوام نخواهد آورد و بازرسین سازمان تعزیرات آن را کشف خواهند کرد. طرح تشدید مبارزه با اختفا و احتکار کالا ادامه خواهد داشت.

عدم نظارت دقیق توسط واحدهای فروش و امور مشتریان تولیدکنندگان بر عوامل توزیعی منجر به کشف انبارهای بزرگ حاوی هزاران قطعه کالای لوازم خانگی شد.

اما تولیدکنندگان همچنان اصرار بر دریافت تسهیلات ارزان قیمت، عدم پرداخت مالیات و حقوق دولتی و حمایت مردم از کالاهای داخلی دارند.

علی فاضلی رئیس وقت اتاق اصناف ایران در این رابطه اظهار داشت: هنوز سازوکار عرضه از سوی اتحادیه‌ها مشخص نیست اما جلساتی برگزار خواهد شد که نحوه توزیع آن به مردم شفاف و روشن شود. طبق آخرین اطلاعات به دست آمده، این کالاها در فروشگاه‌های منتخب و تعاونی‌ها عرضه خواهد شد. فروشگاه‌هایی که امکان نظارت بر فعالیت آنها وجود دارد و هیچکس دیگر امکان اختفا و احتکار آن را ندارد. با توزیع لوازم خانگی چون یخچال ساید بای ساید، لباسشویی و جاروبرقی دیگر مردم با این جمله «که کالا نداریم» از سوی نمایندگی‌ها و فروشگاه‌ها مواجه نخواهند شد و می‌توانند با قیمت مناسب کالاهای مورد نظر خود را خریداری کنند.

 به راستی خدمات پس از فروش داریم؟

در حلقه آخر نیز باید به نقش ضعیف خدمات پس از فروش لوازم خانگی در کشور اشاره کرد. موضوعی که شاید با بررسی تعداد پرونده‌های شکایت به وزارت صمت بهتر بتوان آن را به اثبات رساند. شاید بنابر گفته رئیس اتحادیه تولیدکنندگان لوازم خانگی خدمات پس از فروش کالاهای خارجی به دلیل تحریم‌ها به طور کامل قطع شده باشد اما آیا خدمات پس از فروش تولیدات لوازم خانگی داخلی به طور کامل و با در نظر گرفتن حقوق مصرف کنندگان ارائه می‌شود؟ پرونده‌های متعددی از شکایت علیه برخی تولیدکنندگان در مراجع قضایی و همچنین وزارت صمت به ثبت رسیده است که اصولاً حضور بخشی به نام خدمات پس از فروش را زیر سؤال می‌برد. 

و در پایان...

تولید و حمایت از تولید داخلی موضوعی ملی است. اما باید این سوال را مطرح کرد که چرا مردم به جای حمایت حداکثری از تولید به حمایت از کمپین های نخریدن کالا رو آوردند؟ علت این است که این حمایت از سال‌ها قبل توسط مردم به اثبات رسیده و حال نوبت بخش تولید است که حمایت خود از مصرف کننده داخلی را با در نظر گرفتن حقوق او به اثبات برساند. پیش و بیش از آن شاید وقت آن رسیده باشد که حمایت از تولید داخلی ابتدا از کارخانه‌ها و خطوط تولید آغاز شود. حمایت از تولید ملی، کیفیت، استاندارد و مصرف کننده.

۲۲۳۲۲۶

کد خبر 1287955

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 28
 • یونس IR ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  121 3
  سلام: کیفیت و کمیت برای هر تولیدی از نکات مهم میباشد که توسط برخی از تولید کنندگان در وضعیت کنونی رعایت نمیشود. این عامل باعث میشه مردم از تولید حمایت نکنند .
 • IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  184 2
  اولاً تولید در اغلب کالاها از جمله خودرو و لوازم خانگی کاملاً بی معنی است عنوان مونتاژکار با ارفاق قابل اطلاق است ثانیاً در همین مونتاژکاری بعد از 40 سال چه پیشرفتی حاصل شده است که بخواهیم از آن حمایت کنیم درآوردن پول در ایران با این وضع اقتصادی کار ساده ای نیست که بخواهیم آن را برای حمایت از چنین مونتاژکارانی خیرات کنیم
 • IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  87 2
  چه کمپینی؟ کافیه قیمت یه کالایی گرون بشه حتی اگه کاه هم باشه مردم انبار انبار ازش می خرن و توی خونه نگه میدارند
 • علی IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  77 1
  چون از تولید داخل آبی گرم نمیشه دلیلش هم نه فقط کارخانه دارها بلکه دولت هست که نه نظارتی بر کیفیت داره و نه کنترلی بر واردات کالاهای مشابه تولید داخل.
 • موحد IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  141 7
  به امید خدا همه لوازم خانگی تون میمونه و میپوسه.... درود بر مردمی که از نخریدن حمایت میکنن .... مسکن خودرو لوازم خانگی اینقدر نخرید تا قیمتها به سال 90 برگرده ....
 • امیرحسین IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  114 2
  آقا ماتولید نخواهیم به کی باید بگیم! اون از خودزو اینم از لوازم خانگی
 • عباس IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  114 1
  فقط نخرید.تنها راه مقابله با گرانی نخریدن وکم خریدن هست.سعی کنیدتا امکان دارد از لوازم وخودروی قدیمی تان استفاده کنید.
 • IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  104 1
  همین تولیدکننده ها تا دیدن ارز داره گرون میشه در کارخانه ها رو بستن و به بهانه گرون شدن مواد اولیه کلی کارگرا رو تعدیل کردند. اتفاقا برای این تولیدکننده نماها حتما باید کمپین نخریدن رو دنبال کرد
 • IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  85 0
  لوازم خانگی ما فقط مونتاژ میشه چرا اینا اسم خودشون رو گذاشتن تولید کننده؟ اون آقا راست میگه که حتی نمی تونیم خرطوم جاروبرقی تولید کنیم
 • IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  85 0
  جالبه که اون بخش از تولید که داغون تر و بی کیفیت تره طلبکار تر هم هست هم خودرویی ها و هم لوازم خانگی ها . در حالی که ما در تولید محصولات کشاورزی مثل زعفرون و پسته و مرکبات و .... اینقدر آدمهای نجیب داریم که هیچکس اسمشون رو هم نمیشناسه و هیچ طلبی هم از مردم و دولت ندارند
 • IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  98 0
  شب عید یخچال خونمون سوخت جایی نبود که نرفته باشم ولی اونایی که می فروختند قیمت رو به دلار روز حساب می کردند بقیه هم که اصلا می گفتند جنس نداریم. حالا اینهمه هم وام میخوان لابد بلاعوض هم باشه!!!!
 • محمد DE ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  76 2
  من به عنوان یک فرد آشنا با عرصه تولید بهتون عرض میکنم که حمایت نکردن از تولید داخل بسیار هم کار خوبی است، چون چیزی به اسم تولید وجود ندارد. کافیست از ترخیص کاران گمرک سوال کنید تا همگی شهادت دهند که محصول نهایی به اسم قطعات تولید وارد کشور میشود و در ایران فقط برچسب فارسی چسبانده میشود یا نهایتا پیچ دستگاه بسته میشود. به این ترتیب نه اشتغالی در بخش تولید ایجاد می شود نه تکنولوژی وارد کشور می شود. تولیدکنندگان از رانت حمایت از تولید داخل و معافیت مالیاتی هم بهره مند میشوند. جنس بی کیفیت چینی را هم جای تولید داخل به چند برابر قیمت به مردم تحمیل می کنند. بنابراین تولیدی که در حال حاضر وجود دارد تماما به ضرر کشور است
 • IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  58 3
  ما نمیتونیم بنجل های ایرانی رو به زور به خلق الله بفروشیم فقط برای حمایت از تولید . جمله آخر مطلب خیلی خوبه حمایت از تولید رو از خط تولید آغاز کنید.
 • IR ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  40 1
  این هم از برکات سودجویی و سفته بازی است. درست زمانی که تولیدکننده باید هوای خریدار رو داشته باشه جوری نقره داغش می کنه که راضی باشه جنس بنجل چینی بخره. اصلا از این تولیدکنندگان عزیر بپرسید چی شد که مردم به سمت جنس چینی بی کیفیت گرایش پیدا کردند؟ قیمت پایین و کیفیت بالاتر از تولیدات داخل.من مطمئنم تولید بی کیفیت و هدر دادن منابع ملی جز خیانت نمی تونه چیز دیگه ای باشه
 • IR ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  47 3
  مردم قدرت خرید ندارند زیرا دولت محترم نتوانست دلارها را درست مدیریت کند همه قیمت ها به شدت افزایش یافت
 • IR ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  62 0
  باز هم خدا پدر قاچاقچی ها را بیامرزد اگر اینها نبودند تولید کننده ایرانی پدر مردم در می آورد
 • IR ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  66 0
  من چند قلم کالا برای خونه گرفتم که به جز یکی دو تا بقیه‌شون همه از تولید کننده های مطرح ایرانی بود. همشونم از نمایندگی اصلیشون تو تهران خریدم. بدون اغراق هیچ کدوم حتی خدمات اولیه پس از فروش نداشتند. یعنی تمام مراکزی که به عنوان فروش معرفی میکردن صرفا یک فروشنده بودن. حمل و نقل هیچ کدوم رایگان نبود. برای نصب حتما باید فنی کار خود شرکت مراجعه میکرد و جالب بود که شماره پشتیبانی ۳ تا از این شرکت ها روی کارت گارانتیشون اشتباه چاپ شده بود. نصاب شرکت هزینه ایاب و ذهاب رو از مشتری میگیره که ظاهرا حدود ۳۰-۴۰ هزار تومن با موتورسیکلت هزینه داره واسش!! هزینه نصب فقط یکی به اصطلاح رایگان بود که همون یکی هم هزینه ایاب و ذهابش رو بالاتر برده بود. گارانتیاشونم که مفت نمی ارزه. چرا من باید به چنین شرکت هایی اعتماد کنم اصلا؟
 • IR ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  67 0
  هر چی از تولیدات ملی خریدیم پشیمون شدیم نمونه ی اخرش تابه ی چدنی اگرین که زنگ زد!!!
 • IR ۱۸:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  4 42
  ایرانی جنس ایرانی بخر این کسانی که میخواهند تولید کنندگان وطنی را تحریم کنند میدانند که
 • IR ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  52 0
  تولید لوازم خانگی رو اینقدر ساده گرفتن که انگار می خوان رنده و چاقو بسازن . آقا لوازم خانگی روز دنیا همه چیش دیجیتال و کامیوتریه دیگه هیچ وسیله دستی تولید نمیشه
 • IR ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  62 0
  باید فاتحه تولید رو خوند وقتی حتی تولید کننده هم خودش از لوازم کارخانه خودش استفاده نمی کنه