معادلات منطقه، زمین بازی امارات را تغییر داد

کارشناس مسائل خاورمیانه عوامل اثرگذار بر تغییر سیاست امارات را مورد بررسی قرار داد و پیش بینی کرد که عربستان نیز در نهایت در قبال یمن تغییر سیاست خواهد داد.

به گزارش خبرآنلاین، محمدعلی مهتدی درباره عوامل تاثیرگذار بر چرخش امارات گفت: تغییر معادلات منطقه ای نیز نقش بسزایی در چرخش امارات داشت. سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همچنین توقیف نفتکش انگلیس در خلیج فارس از جمله رویدادهای تاثیرگذار در این بین بودند. در این راستا کشورهای عربی دریافتند که جمهوری اسلامی ایران و هم پیمانانش در محور مقاومت اهل بلوف نیستند و اقدامات خود را عملی خواهند کرد. این موارد سبب شده تا امارات به دنبال سیاستی برود که منافعش را تأمین کند. ما در حال حاضر شاهد تحولی در سیاست خارجی امارات هستیم که برای نتیجه بهتر نیاز است تا مذاکرات سیاسی با ایران را آغاز کنند. در این مذاکرات طیف گسترده ای از مسائل مختلف مانند امنیت خلیج فارس و همچنین حضور نیروهای بیگانه در منطقه باید مورد بحث قرار گیرد.

این کارشناس همچنین درباره سیاست آینده عربستان در قبال یمن گفت: عربستان سعودی به خوبی به این نتیجه رسیده است که در جنگ یمن ناکام بوده است و در آینده نزدیک نیز مجبور خواهند شد تا راه امارات را در پیش بگیرند. سیاست شکست خورده عربستان تنها شامل یمن نمی شود؛ این کشور در هر کشوری مانند عراق، سوریه، لبنان و غیره حضور داشته نتوانسته دستاوردی را کسب کند.

مهتدی در پایان درباره اعزام نیروهای آمریکایی به عربستان نیز گفت: اعزام نیروهای آمریکا به پایگاه هوایی شاهزاده سلطان در شرق ریاض نیز می تواند بیانگر ترس و وحشت حاکمان سعودی از اوضاع منطقه باشد. با توجه به مشکلات داخلی عربستان به نظر می رسد این اقدام آمریکا تنها جنبه روانی دارد. هدف ترامپ نیز می تواند دلگرمی دادن به مقام های عربستان باشد اما نکته ای که حائز اهمیت بوده پی بردن سعودی ها به این مساله است که آمریکا و رژیم صهیونیستی قادر نیستند امنیت آنها را در برابر محور مقاومت حفظ کنند و اعزام 500 نیروی نظامی نیز نمی تواند درروند معادلات منطقه تاثیر بگذارد.

مشروح این یادداشت را ایـــنــجـــا بخوانید.

310311

کد خبر 1288064

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =