خبرنگار کانادایی: رسانه‌های غربی نقش کثیفی در بحران سوریه بازی کردند

ایرنا نوشت: "ایوا بارتلت" خبرنگار مستقل کانادایی که برای پوشش اخبار جنگ بارها به سوریه رفته است، جمعه شب گفت: رسانه های غربی و متعلق به حاشیه خلیج (فارس) نقشی کثیف و خونین در حوادث سوریه بازی کرده اند.

وی در گفت وگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه از نقش مخرب رسانه ها در وارونه جلوه دادن نقش تهران و مسکو در سوریه، پرده برداشت و افزود: من رسانه های کانادایی را زیاد نمی بینم چرا که دروغ در آن موج می زند؛ آنها همواره نقش این دو کشور را در سوریه وارونه نشان می دهند؛ به نظر من، حق مسلم دمشق است که از  ایران، روسیه و  گروه حزب الله لبنان بخواهد از سوریه در مقابله با تروریسم حمایت کنند.

بارتلت افزود: در مدت اقامتم در غزه، حوادث سوریه را دنبال می کردم؛ پس از گفت وگو با برخی دوستان، فهمیدم که رسانه ها دروغ می گویند؛ آنان این جریانات را یک انقلاب معرفی می کردند؛ درحالی که سوری ها چنین اعتقادی نداشتند و من هم به این موضوع اعتقادی نداشتم تا این که به سوریه رفتم و مطمئن شدم که حوادثی که در این کشور روی می دهد، اصلاً انقلاب نیست.

خبرنگار مستقل کانادایی به نقش مخرب رسانه ها در بحران سوریه اشاره کرد و افزود: رسانه های غربی و حاشیه خلیج فارس نقشی کثیف و خونین در این ماجرا بازی کرده اند.

بارتلت با ذکر مثالی به وارونه جلوه دادن حقایق توسط رسانه های غربی بویژه بی بی سی، پرداخت و افزود: تروریست ها در سال ۲۰۱۴ به مدرسه دبستان "المنار" در منطقه غوطه شرقی دمشق حمله کردند که در جریان آن، یک کودک کشته و ۶۰ نفر دیگر زخمی شدند، اما خبری که بی بی سی منتشر کرد حکایت از آن داشت که این کودکان توسط دولت دمشق هدف حمله قرار گرفته اند که این خلاف واقع بود.

وی اضافه کرد: رسانه ها هیچ سخنی از حضور ۷۰ هزار تروریست در استان ادلب (در شمال سوریه) نمی زنند؛ اما دائماً از حمله هوایی ارتش سوریه و روسیه به این استان سخن می گویند و چنین وانمود می کنند که غیر نظامیان بمباران می شوند.

خبرنگار کانادایی همچنین به حمایت های بی دریغ غرب از نیروهای موسوم به "کلاه سفیدها" اشاره کرد و گفت: دلیل اصلی حمایت غرب از این گروه برای تأمین منافع غربی هاست؛ چرا که کلاه سفیدها در خدمت آنها هستند.

بارتلت ادامه داد: کلاه سفیدها نقش دوگانه داشتند؛ از یک سو به دنبال آن بودند که تصویر مثبتی از تروریست ها نشان دهند و از سوی دیگر در تلاش بودند، وجهه دولت های روسیه و سوریه را خراب کنند.

وی همچنین به موضوع ونزوئلا پرداخت و با دروغ خواندن تصویری که رسانه های غربی از این کشور ارائه می دهند، گفت: این رسانه ها اوضاع ونزوئلا را این گونه به تصویر می کشند که همه در این کشور از فرط گرسنگی در حال جان دادن هستند؛ اما من به مناطق بسیار فقیر سر زده و دیده ام که مواد غذایی فروخته می شود و به این نکته پی بردم که رسانه های غربی، حوادث را جعل می کنند.

بارتلت اضافه کرد: در ونزوئلا فقر وجود دارد، اما اوضاع به این صورتی که رسانه های غربی از آن سخن می گویند، نیست.

وی درباره سکونت سه ساله اش در نوار غزه نیز  گفت: در این مدت، برق در بیشتر روزها قطع می شد و زیرساخت ها وضع اسفناکی داشت. کشاورزان و ماهیگیران هر روز از سوی (اسرائیلی ها) مورد حمله قرار می گرفتند، ما در صدد حمایت از آنان برآمدیم که ارتش اسرائیل به سوی ما نیز آتش گشود.

خبرنگار کانادایی در پایان افزود: زندگی در نوار غزه به خاطر اشغالگران اسرائیلی و بالاتر از آن به دلیل تصویری که رسانه های غربی از فلسطین نشان می دهند و آنان را تروریست می دانند، بسیار سخت و طاقت فرساست.

310 310

کد خبر 1288160

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =