توضیحات کدخدایی درباره کمک گرفتن از اطلاعات سپاه برای بررسی صلاحیت‌ها، احتمال تحریم آیت‌الله جنتی و رایزنی انتخاباتی با اصلاح‌طلبان

سخنگوی شورای نگهبان گفت: ملاک شورای نگهبان قانون خواهد بود و با اصلاح طلبان در خصوص صلاحیت‌ها بحث نکردیم. آنهایی که از وضعیت خود نگرانی ندارند قانون هم برای آنها مانعی ایجاد نخواهد کرد و سیاست شورای نگهبان هم همین خواهد بود. در شورای نگهبان به روی همه باز است و فارغ از هر جناح گروهی، از هر کسی حرفی برای گفتن دارد استقبال می‌کنیم.

به گزارش خبرآنلاین، عباسعلی کدخدایی در نشست خبری خود با خبرنگاران ضمن تبریک مناسبت های روز خبرنگار و اعیاد قربان و غدیر، گفت: همایشی به مناسبت چهلمین سالگرد تاسیس قانونی اساسی به حمایت دوستان علمی و دانشگاهی سراسر کشور در حال انجام است.

وی با شاره به رونمایی از پوستر همایش چهل سال قانون اساسی، گفت: دوستان توضیحات لازم را در مورد این همایش اطلاع رسانی می کنند.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه با ارائه گزارشی از طرح‌ها و لوایح بررسی شده در این شورا، اظهار داشت: 3 مصوبه داشتیم که عدم مغایرت آن با شرع و قانون اساسی اعلام شد. مصوباتی هم در شورای نگهبان با ایراد مواجه شد مانند طرح دو فوریتی تسهیل تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی کشور. لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی و طرح الحاق موادی به قانون نحوه اجرای اصل 49 قانون اساسی از دیگر مصوباتی است که با ایراد و ابهام شورای نگهبان مواجه شده است.همچین عدم مغایرت طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی بود که عدم مغایرت آن با شرع مقدس و قانون اساسی اعلام شد

اهم اظهارات سخنگوی شورای نگهبان را در ادامه بخوانید؛

* لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابیعت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی مورد بررسی قرار گرفت که در نوبت قبلی ایراد امنیتی مطرح شد که اصلاحی در مجلس صورت گرفت، اما همچنان این ایراد پا برجاست.

*{ درخصوص هیات نظارت بر انتخابات}:روز سه شنبه بعد از ظهر اولین جلسه را برگزار کردیم. چند دستور داشت که بعد از تعیین رییس و سخنگو تعیین شاخص‌ها صورت گرفت و گزارش کل اداره انتخابات را داشتیم. شکل تعرفه‌هایی که از سوی وزارت کشور ارسال شده بود مورد تصویب هیات مرکزی قرار گرفت و در جلسه شورای نگهبان هم تعرفه‌های انتخابات مجلس و مجلس خبرگان برای اسفند سال جاری به تایید رسید و مراتب به وزارت کشور هم اعلام شد.

*{ درپاسخ به سوالی درباره وضعیت تحصیل فرزندان مقام‌ها در خارج از کشور}: نمی‌دانم، در حال حاضر چیزی برای ما ارسال نشده است. ان‌شاالله واصل شود بعد پاسخ می‌دهیم.

*{در پاسخ به سوالی در رابطه با انتخابات شورایاری و برگزاری الکترونیکی این انتخابات و اینکه آیا شورای نگهبان قصد ورود به آسیب شناسی در این حوزه را دارد؟}: دوستان ما در دفتر تهران بازبینی‌هایی داشتند و گزارش‌هایی به ما دادند اما ما باید همکاری‌های خود را با دوستان وزرات کشور تنظیم کنیم. پس از فراهم شدن مقدمات از سوی وزارت کشور برای نظارت بر انتخابات الکترونیک آماده هستیم.

*{در پاسخ به این سوال که این شورا برای بررسی صلاحیت بیش از ۱۲ هزار کاندیدای انتخابات مجلس از  چه تعداد نیروی انسانی در هیات نظارت استفاده می‌کند}: اگر مقصودتان در ستاد شورای نگهبان است حدود 100 نفر وجود دارند. در قسمت‌های دیگر می‌شوند مردم کوچه و بازار. افرادی مانند خود شما که ان‌شاءالله می‌شوید ناظر ما و بر سر صندوق‌ها حضور خواهید داشت. این دیگر به تعداد شعب و صندوق‌هایی که در کشور موجود است بستگی دارد. درباره آمار دقیق تعداد افرادی که بر سر صندوق‌ها حضور دارند، هم آنچنان روشن نیست چون در هر دوره انتخابات متفاوت است.

قانون تاکید کرده دلایل ردصلاحیت را به خود افراد بگوییم

*{ در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا دلایل رد صلاحیت‌ها علنی اعلام نمی‌شود تا زمینه برای سوءاستفاده عده‌ای ایجاد نشود}: ما آماده هستیم هرگونه منع قانونی را گزارش کنیم. امروز هم اگر افراد تشریف بیاورند ما موارد رد صلاحیت را به خودشان می‌گوییم. قانون به ما تاکید کرده است که دلیل رد صلاحیت به خود فرد گفته شود.

سکوت درباره انصراف یکی از حقوقدان های شورای نگهبان

*{ در خصوص انصراف یکی از نامزدهای حقوق‌دان شورای نگهبان}: ترجیح می‌دهم اظهار نکنم و جز نامه‌ای از ایشان فعلا چیزی نداریم و ترجیح می‌دهیم که خودشان ابتدا سخن بگوید.  

*{ در پاسخ به این سوال که علی مطهری نسبت به انصراف غلامی موضع گیری داشته است}: من وظیفه ندارم در مورد صحبت‌های هر فردی اظهار نظر کنم.   

یاوه گویی ترامپ را جدی نمی‌گیریم
 

*{ در پاسخ به سوالی درباره احتمال تحریم آیت الله جنتی}: اصولا یاوه گویی‌های ترامپ و رژیم آمریکا را جدی نمی‌گیرم. دیدیم در تحریم ها هم همبستگی خوبی بین دولت و مردم ایجاد شد که نشان از پاسخی بر ناکارآمدی دولت آمریکا دارد و در همه عرصه ها پاسخ واحد و کوبنده ای به این مواضع خواهیم داشت.

*{با اشاره به  تحریم وزیر امور خارجه }: مشاهده کردیم که چگونه باهم در برابر تحریم دکتر ظریف متحد شدند.

با اصلاح طلبان مذاکره نمی‌کنیم

*{ در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا دولت رایزنی‌هایی درباره بررسی صلاحیت ها در انتخابات داشته است}: خیر چنین رایزنی نداشته‌ایم، ملاک شورای نگهبان قانون است و رویه ما مُر قانون است و بر همین ملاک هم اقدام خواهیم کرد.

*آن چیزی که در گذشته و حال گفته‌ایم تاکید بر اصلاح قانون انتخابات است و ما قول خودمان را انجام می‌دهیم و به دنبال این هستیم فارغ از استانی شدن انتخابات این قانون اجرایی شود.

*{ در پاسخ به سوالی درباره مذاکره شورای نگهبان و اصلاح‌طلبان برای بررسی صلاحیت ها}: ملاک شورای نگهبان قانون خواهد بود و با اصلاح طلبان در خصوص صلاحیت‌ها بحث نکردیم.
آنهایی که از وضعیت خود نگرانی ندارند قانون هم برای آنها مانعی ایجاد نخواهد کرد و سیاست شورای نگهبان هم همین خواهد بود. در شورای نگهبان به روی همه باز است و فارغ از هر جناح گروهی، از هر کسی حرفی برای گفتن دارد استقبال می‌کنیم.

*{در پاسخ به سوالی درباره قول‌هایی که به فراکسیون امید درباره بررسی صلاحیت‌ها داده}: همکاری تنگاتنگی برای تدوین قانون داشتیم. همچنان هم پیگیر هستیم که تا قانون را برای استانی شدن قسمتی که ممکن باشد اجرایی کنیم.

اطلاعات سپاه نقشی در بررسی صلاحیت کاندیداها دارد؟
 
*{ در پاسخ به سوالی درخصوص اینکه آیا از سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در بررسی صلاحیت‌ها استفاده خواهد شد یا خیر}: چهار مرجعی که در قانون آمده روشن است اما منع نشده که از مراجع دیگر استفاده نشود و شورا می‌تواند از آنها استفاده کند.

در بررسی صلاحیت ها تحت فشار قرار نمی گیریم
 
*{در پاسخ به سوالیمبنی بر اینکه اعمال فشارها بر شورای نگهبان در خصوص برررسی صلاحیت‌ها تاثیرگذار خواهد بود یا خیر؟}: ملاک ما در بررسی صلاحیت‌ها قانون است و تحت فشار قرار نخواهیم گرفت.

 *{در پاسخ به این سوال که اسناد و مدارکی مبنی بر تخلفات کاندیداهای مجلس منتشر شده است پاسخ شورای نگهبان در خصوص رد صلاحیت این افراد برای دوره بعد چیست}: قطعا اگر این اسناد و مدارک صحت این تخلفات را احراز کند در بررسی صلاحیت‌ها تاثیر خواهد داشت.

* در خصوص هیات مرکزی نظارت بر انتخابات که شکل گرفته است.

*{در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با اینکه آیا وقت آن نرسیده است که در انتخابات تغییر رویه‌ای داشته باشیم؟}: ما برای هر کار دیگری غیر از کاری که تا کنون در رابطه با انتخابات انجام شده است نیازمند قانون هستیم و قانون مربوط به این مساله باید در مجلس به تصویب برسد. در رابطه با افراد و رویه شورای نگهبان، آماده هستیم به خود افراد هر گونه منع قانونی را گزارش بدهیم. ما هر هفته مراجعاتی از افراد که در گذشته صلاحیتشان تایید نشده داریم که به آنها توضیحاتی را ارائه می دهیم.

۲۷۲۱۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1288266

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =