۹۸ نفر در انتخابات ریاست‌جمهوری تونس نامزد شدند

ایرنا نوشت: شمار نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در تونس با پایان یافتن زمان تعیین شده برای ثبت نام در ساعت ۱۸ روز جمعه به وقت محلی به ۹۸ نامزد رسید. این تعداد نامزد در تاریخ این کشور بی سابقه است و یک رکوردشکنی به شمار می رود.

به گزارش روزنامه تونسی "الشروق"، این رقم پس از انتقال دمکراتیک حاکمیت در تونس در سال ۲۰۱۱ تا کنون بی نظیر است اما پیش بینی می شود پس از بررسی پرونده کاندیداها توسط هیات عالی مستقل انتخابات شمار نامزدهای نهایی و واقعی انتخابات ریاست جمهوری تونس کاهش یابد.

رئیس جمهوری در تونس پس از انتخابات مجلس ملی موسسان در سال ۲۰۱۱ توسط پارلمان انتخاب شد . این مجلس موظف شد قانون اساسی جدیدی برای کشور پی ریزی کند و بر همین اساس انتخاب رییس جمهوری در سال ۲۰۱۴ به طور مستقیم توسط مردم انتخاب شد و این امر در انتخابات امسال هم تکرار خواهد شد. 

شمار کاندیداها در انتخابات سال ۲۰۱۴ به ۷۲ نفر رسید و هیات عالی مزبور در مرحله اول از میان آنان ۲۷ نامزد را انتخاب کرد و در نهایت باجی قاید سبسی در مرحله دوم انتخابات با پیشی گرفتن بر منصف المرزوقی به عنوان رئیس جمهور این کشور انتخاب شد.

۹۸ نفر در انتخابات ریاست‌جمهوری تونس نامزد شدند

اکثر احزاب بزرگ تونس برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور نامزد معرفی کرده اند. در فهرست نامزدها نام افراد برجسته ای همچون یوسف الشاهد نخست وزیر کنونی از حزب " جنبش زنده باد تونس" و عبدالفتاح مورو"نائب رئیس جنبش اسلامی النهضه و عبدالکریم الزبیدی وزیر کنونی دفاع به چشم می خورد.

همچنین منصف مرزوقی رئیس جمهور پیشین مورد حمایت " ائتلاف تونس دیگری " و مهدی جمعه نخست وزیر سابق از حزب " جایگزین تونسی " و حمادی الجبالی نامزد مستقل و نبیل قروی بازرگان و صاحب شبکه تلویزیونی خصوصی " نسمه" خود را برای انتخابات کاندید کرده اند.

به نوشته الشروق، محمد المنصوری عضو هیات انتخابات گفت: ما نمی توانیم مانع از کاندیداتوری افراد بشویم اما موارد غیر جدی و فاقد شرایط لازم حذف خواهند شد.

23310311

کد خبر 1288291

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =