بیشتر از یک چهارم تولید ناخالص داخلی کشور، ارزش کار خانگی زنان است

ایرنا نوشت: معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با اعلام این خبر که ۲۲ تا ۳۰ درصد تولید ناخالص داخلی کشور ارزش کار خانگی زنان بوده که رو به رشد است، گفت: استانداردسازی مشاغل خانگی برای رونق و سودآوری این مشاغل ضروری است.

معصومه ابتکار روز شنبه در نشست استانداردسازی مشاغل خانگی با تاکید بر اینکه  باید حق و شأن زن ایرانی را چه در عرصه ملی و چه در سطح بین المللی حفظ کنیم، افزود: وقتی صحبت از اشتغال زن ایرانی می شود عددی که به آن اشاره می شود حدود ۱۶ درصد است، در حالی که اشتغال غیررسمی زنان بسیار بالاتر از این بوده و وزارت کار هم این را تایید می کند اما می گویند ما نتوانسته ایم اشتغال غیررسمی را وارد آمارهای اقتصادی کنیم.

ابتکار ضمن انتقاد از عدم انعکاس فعالیت خانم های خانه دار در آمار موجود و به رسمیت نشناختن خانه داری به عنوان یک کار، به تحقیق انجام شده در سال های ۸۵ و ۹۵ در مورد ارزش گذاری کار خانگی زنان اشاره کرد و گفت: نتیجه این تحقیق نشان می دهد بین ۲۲ تا ۳۰ درصد تولید ناخالص داخلی کشور ارزش کار خانگی زنان بوده که رو به رشد است.

وی افزود: در گفت و گوهایی که حین بازدید از کارگاه های مناطق روستایی و شهری با صاحبان مشاغل خانگی داشتم بسیاری از آنها خواهان همکاری وزارت بهداشت و سازمان استاندارد بودند.

معاون رییس جمهور در ادامه پیشنهاد کرد تا وزارت تعاون و سازمان استاندارد به همراه معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده طرحی سه جانبه را به منظور راهبری صاحبان مشاغل خانگی به اجرا بگذارند و با ارائه آموزش های لازم و اولیه به فرآیند استانداردسازی مشاغل خانگی کمک کنند.

به اعتقاد ابتکار این همراهی می تواند در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی صورت پذیرد و برای استاندارد شدن و برند سازی این نوع مشاغل کمک موثری باشد.

در ادامه جلسه، «سوسن باستانی» معاون بررسی های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: علت ورود ما به بحث مشاغل خانگی اینست که آن را فقط زنانه نمی بینیم بلکه در اینجا زن و خانواده مد نظر است و باید بیشتر جهت هم افزایی بین دستگاهی تلاش کنیم.

باستانی افزود: معتقدیم در زمان تحریم، نقش زنان پررنگ تر و بحث مشاغل خانگی برای زنان و مردان از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد شد.

در بخش دیگری از این نشست، «زهرا جواهریان» مشاور معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به تشکیل کارگروه استاندارد سازی مشاغل خانگی گفت: برای شکل گرفتن این کارگروه از سازمان ملی استاندارد، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان میراث فرهنگی، وزارت تعاون، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دعوت کردیم.

وی تصریح کرد: متولی مشاغل خانگی وزارت تعاون است و معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده به عنوان سیاستگزار در حوزه زنان و خانواده وارد می شویم تا اگر خلایی موجود است آن را پر کنیم و فاصله ها و شکاف ها را برداریم و کار را تسهیل کنیم.

۲۳۲۳۵۲۳۷

کد خبر 1288363

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =