حضور اسرائیل در ائتلاف دریایی آمریکا و حضور حماس در تهران/ نبردی سرنوشت ساز در راه است؟

یک روزنامه صهیونیستی و یک روزنامه لبنانی از دو نگاه متفاوت به تحرکات اخیر رژیم صهیونیستی و حضور حماس در تهران پرداخته اند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، روزنامه تایمز آو اسرائیل در مطلبی با عنوان «ایران حضور اسرائیل را در ائتلاف چند ملیتی ناوگان دریایی به سرکردگی آمریکا تهدید برای امنیت خود خواند» به حضور رژیم صهیونیستی در ائتلاف دریایی به سرکردگی آمریکا و تبعات آن اشاره کرد و نوشت:

پس از انتشار گزارش هایی درباره سخنان وزیر خارجه اسرائیل درباره کمک به تأمین امنیت تنگه هرمز از جمله کمک های اطلاعاتی به ائتلاف چندملیتی ناوگان دریایی به سرکردگی آمریکا و نیز سخنان وی درباره همسویی حضور در این ائتلاف با منافع راهبردی اسرائیل در زمینه مقابله با ایران و تقویت روابط با کشورهای عرب، ایران حضور اسرائیل را در این ائتلاف تهدید برای امنیت ملی خود خواند و اعلام کرد در دفاع از خود با حضور اسرائیل در منطقه مقابله خواهد کرد.

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، با اعلام این خبر بر حق دفاع از خود در مقابل تحرکات اسرائیل و آمریکا در منطقه تأکید کرد.

وزیر دفاع ایران نیز تشکیل چنین ائتلافی را عامل افزایش بی ثباتی و حضور اسرائیل را اقدامی به شدت تحریک آمیز از پیامدهای فاجعه بار آن خواند.

تا کنون کشورهای اروپایی غیر از انگلیس از پیوستن به این ائتلاف خودداری کرده اند.

حاتمی، وزیر دفاع، آمریکا را عامل اصلی تنش در منطقه خواند و از کشورهای خلیج فارس خواست برای تأمین امنیت دریایی گفتگوهای سازنده ای را آغاز کنند.
فرمانده سپاه پاسداران نیز روز پنج شنبه گفت اگرجنگ جدیدی در منطقه آغاز شود، جغرافیای گسترده ای خواهد داشت و گروه های وابسته به ایران در منطقه در آن شرکت خواهند داشت که نتیجه آن نابودی اسرائیل خواهد بود.

وی با اشاره به قدرت و تجربه ای که حزب الله در سال های اخیر به دست آورده است، پیش بینی کرد در جنگ آینده حزب الله قادر به شکست اسرائیل خواهد بود.

به گزارش منابع اطلاعاتی اسرائیل در نتیجه قعالیت های ایران در نوار غزه، در صورت وقوع جنگ جبهه جدیدی در مرز جنوبی اسرائیل از سوی حماس و جهاد اسلامی تشکیل خواهد شد.

شبکه ١٢ اسرائیل درباره افزایش قابل توجه کمک  ایران به حماس در ازای انتقال اطلاعات مربوط به توانمندی های موشکی اسرائیل خبر داد.

روزنامه تایمز آو اسرائیل در حالی به  وضعیت نوار غزه و حماس و حزب الله اشاره می کند که هیائت حماس در هفته اخیر به دیدار مقامات ایران آمد روزنامه لبنانی الاخبار در اینباره با عنوان جزئیات سفر حماس به تهران:نبرد برای سرنوشت واحد در اینباره نوشت:


برای نخستین بار از سال ٢٠١٢ تاکنون یک هیئت متشکل از رهبران حماس در اواخر ماه جولای با آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی ایران دیدار کردند. این دیدار آغاز مرحله جدید،اعلام ازسرگیری ائتلاف دو طرف و اطلاع رسانی درباره ساماندهی تصویر محور مقاومت و بازگشت آن به شرایط پیش از بحران سوریه بود.

پیش از این دیدار محرمانه، هیئت حماس از جانب اسماعیل هنیه به آیت الله خامنه ای نامه ای تسلیم کردند که دربردارنده چهار محور ؛خطرات معامله قرن، دیدگاه این جنبش برای چگونگی ایستادن کشورهای منطقه در برابر این معامله، خوانش حماس از تنش زایی کنونی منطقه و سازوکار مقابله با آن و در نهایت تشکر از ایران برای حمایت از مقاومت بود.

هیئت حماس دریافت نامه هنیه از سوی حضرت آیت الله خامنه ای و عدم دریافت پیام و نامه ترامپ از سوی وی را که توسط نخست وزیر ژاپن برای او آورده شده بود؛ نشانه قدردانی وی از این جنبش و عمق رابطه با حماس تعبیر کردند. 

پس از خواندن پیام هنیه، آیت الله خامنه ای بر ضرورت رویارویی با معامله قرن تا شکست دادن آن تاکید کرد. پس از خارج شدن رسانه ها، ژنرال قاسم سلیمانی،فرمانده سپاه قدس به این دیدار پیوست. همچنین در این دیدار بر یکی بودن جبهه ها و سرنوشت [محور مقاومت] به صورت رسمی تاکید شد و این مسئله به بخشی از سیاست این محور تبدیل شد.

در پایان دیدار آیت الله خامنه ای بر رویکرد حمایتگرانه ایران از فلسطین تاکید کرد.همچنین یکی از پیگیران جزئیات این دیدار در گفتگو با "الاخبار" گفت رهبر ایران پروتکل دفتر خود را نادیده گرفت. به این ترتیب که وی معمولا با رهبران عالی رتبه و طراز اول کشورها و سازمان ها دیدار می کند، اما به خاطر این که هنیه نتوانست از غزه خارج شود، وی در اقدامی مثبت این پروتکل را نادیده گرفت و با شخص دوم این جنبش دیدار کرد.

منبع: اداره کل رسانه های خارجی

310 310

کد خبر 1288851

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =