توضیحات رئیس کمیته ملی المپیک درباره اتفاق بد در وزنه‌برداری

وزنه‌برداری ایران که همواره جزو مدال‌آوران المپیک برای ایران بوده، در توکیو فقط دو سهیمه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ دکتر صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک صبح امروز میهمان برنامه سلام صبح بخیر شبکه سوم سیما بود و توضیحاتی درباره آخرین شرایط رشته های مختلف برای حضور در المپیک توکیو داد. او در بخشی از حرف هایش به یک اتفاق بد در وزنه برداری اشاره کرد و گفت: «کمیته ملی المپیک قوانین سختی را وضع کرده و ما باید بدانیم دنیا به سمت ورزش پاک می رود. در گذشته مشکلاتی درباره دوپینگ داشتیم. برای 2020 متاسفانه دو سهمیه بیشتر نداریم و باید دقت کنیم.»

وی در ادامه با اشاره به نام ستاره وزنه‌برداری ایران اضافه کرد: «برای سهراب مرادی اکنون در آلمان است طلب شفا دارم. روز شنبه با پزشک ایشان جلسه ای داشتم و از وضعیت سهراب خیلی راضی بود. ایشان قول داد سهراب را بدون جراحی به المپیک برساند.»

دکتر صالحی امیری درباره راه اندازی گروه تلگرامی که در آن اکثر قهرمانان به نام ایران در آن حضور دارند،توضیح داد: «جامعه ورزش هویت خود را از قهرمانان می گیرد، از تختی انسان بزرگ و بامعرفت و بافضیلت که پهلوان ما است تا سایر عزیزانی که در عرصه ها می درخشند. بنابراین نمی شود ورزش را بدون قهرمان توصیف کرد. ما گروهی داریم که احوال قهرمانان ورزشی را می پرسیم ورزش بدون قهرمان معنایی ندارد و نمی شود از احسان حدادی بخواهید در 2020 سکو برود اما مسائل او را نبینید یا سهراب مرادی قهرمان طلایی شما باشد اما احوالش را نپرسید.»

او در پاسخ به این سوال مجری که اختلافات در لایه های بالای ورزش ک متر شده است، گفت: «اختلافات دیگر نیست و از لفظ کم هم استفاده نکنید. همیشه حاشیه های ورزش فربه و متن آن لاغر بود اما در این دوره سیاست های ما بر این قرار گرفت که حاشیه ها که انرژی را کم می کنند کنار بگذاریم و به متن که ما را به قله می رساند بپردازیم. کنار گذاشتن حاشیه ها و داشتن برنامه برای رسیدن به وفاق مهم است. ما کسی را مقصر نمی دانیم و همه در کنار هم تلاش می کنیم. چالش ها و موانع هم مسئولیت دارد. ما همیشه دنبال مقصر می گردیم ولی در این دوره دنبال مقصر نمی گردیم و وظیفه ما وفاق برای آماده سازی تیم ها و رسیدن به قله ها و سکوها است و مسئولیت چالش ها را هم می پذیریم. چرا که مشکلات همواره از جایی شروع می شود که ما فرافکنی کنیم و تقصیر را دیگران بیندازیم.»

رییس کمیته المپیک میزان سهمیه ایران در المپیک سال آینده و مقام ایران را اینگونه پیش بینی کرد: «منطق پیش بینی منطق خوبی نیست. اگر بپرسید برای کسب سهمیه چه می کنید، باید بگویم ما تصمیم گیر نیستیم و هرکسی کسب سهمیه کرد اعزام می شود. برخی رشته ها تا اردیبهشت 99 برای کسب سهمیه فرصت دارند. پیش بینی ما این است که کسب سهمیه ما از دور قبل بیشتر باشد اساسا بحث مدال به سه عامل کسب سهمیه، وضعیت رقبا و آمادگی 206 کشور دیگر برمی گردد. آنجا عرصه ثانیه ها است و در دومیدانی صدم ثانیه هم ارزش دارد، امید ما این است که کاروان ما در 2020 بدرخشد.»

صالحی امیری در خصوص راه اندازی موزه ورزش و تاریخ شفاهی ورزش توضیح داد: «همواره موزه ها نمایانگر غرور ملت ها هستند. همانطور که یک ایرانی در موزه ایران باستان احساس غرور می کند، برای موزه ورزش نیز احساس نیاز کردیم و در 2500 متر فضا آن را راه اندازی کردیم تا کنون بیش از 200 مدال و کاپ اهدا شده و از همه پیشکسوتان، ورزشکاران، خبرنگاران و مردم می خواهیم آثار، اسناد، عکسها، لباس و... را به موزه قرض بدهند و ما به آنها سند می دهیم و محفوظ است.» او اضافه کرد: «درباره تاریخ شفاهی ورزش ایران هم یک نکته خیلی مهم این است که این ملت پرخاطره است. از سال 1306 ورزش مدرن ایران آغاز شده و جام ارجان مربوط به 3200 سال قبل است و 5 حلقه است که برخی معتقدند 5 حلقه المپیک از آن گرفته شده و همه ورزشی است. این تاریخ نیازمند بازگویی و بازنویسی است. بنابراین یک تیم قوی شروع به کار کرده اند و ما در مجموع برای همه رشته های ورزشی و همه قهرمانان فایل باز کرده ایم و تاریخ شفاهی بیانگر تلخی ها و شیرینی های جامعه ورزش در یک صد سال گذشته است.»

252 251

کد خبر 1289074

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =