تحریم‌های ایران برای امارات کمرشکن بوده است

ایرنا نوشت: سردبیر تارنمای درون جهان عرب گفت هزینه تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا برای امارات عربی متحده کمرشکن بوده و تعجبی نیست که ابوظبی تلاش کند دوباره به ایران نزدیک شود.

"الیزابت مایرز" روز چهارشنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با ایرنا افزود تحولات بلند مدت دست به دست هم داده است تا امارات در سیاست‌های خود تجدید نظر کند که هم در یمن و هم در خلیج فارس و رابطه با ایران شاهد آن هستیم.

این صاحب نظر مسایل جهان عرب درباره سقوط عدن در یمن به دست شبه‌نظامیان وابسته به امارات اظهار کرد: تحولات در جنوب یمن جالب توجه است. به نظر من نشان‌دهنده تضادهای نهان در راهبرد و برنامه‌های عربستان و امارات در یمن است.

مایرز ادامه داد: به نظر می رسد که سعودی‌ها در جریان عقب‌نشینی امارات از یمن و تحولات نظامی عدن قرار نداشتند. اماراتی‌ها با حمایت از جدایی‌طلبان جنوب، منافع اقتصادی خود را در یمن و دسترسی به تنگه باب المندب تامین می‌کنند.

این روزنامه‌نگار آمریکایی وضعیت انسانی در یمن را فاجعه بار توصیف کرد و گفت تحولات تازه در عدن، وضع را بیش از پیش بدتر می‌کند. ۲۰ میلیون نفر، یعنی دو سوم مردم یمن نیازمند کمک‌های انسانی هستند و به دلیل حملات ائتلاف، سه میلیون نفر آواره و بی خانمان شده‌اند.

به گفته دبیرکل سازمان ملل، بحران یمن بزرگترین فاجعه انسانی دست ساخت بشر است.

هزینه هنگفت تحریم برای اقتصاد امارات

این روزنامه نگار آمریکایی به وضعیت اقتصادی امارات متحده عربی هم اشاره کرد و گفت: بر اساس آمارهای تازه، امارات متحده عربی میزان بالایی از درآمد خود در سال جاری میلادی را به دلیل تحریم‌های ایران از دست می‌دهد و این مقدار کمتر از میزانی است که پیش‌بینی می‌شد در شرایط عادی درآمد داشته باشد.

مایرز افزود: بر اساس آماری که من اواخر ماه گذشته (ژوئیه) دیدم، پیش‌بینی می شود رشد اقتصاد امارات به نصف میزان شرایط عادی کاهش یابد. سال گذشته آنها ۱۹ میلیارد دلار با ایران تجارت کرده‌اند اما پیش‌بینی می‌شود که امسال (۲۰۱۹) به دلیل تحریم‌های آمریکا، به نصف کاهش یابد.

وی خاطرنشان کرد: به نظر من آنها وضع اقتصادی خود را در این شرایط بحرانی ارزیابی کرده و در حال بازنگری آن هستند.

امارات و فشار حداکثری آمریکا

 سردبیر تارنمای  درون جهان عرب در پاسخ به این پرسش که آیا می توان گفت امارات به طور جدی در حال بازنگری در سیاست های خود است،  گفت: تحریم‌های گذشته در زمان اوباما، تجارت و روابط مالی با امارات را متوقف نکرده بود اما تحریم‌های این دوره روابط مالی، حتی غیر رسمی میان دو کشور را مختل کرده است.

مایرز افزود: در این میان، شاید اختلاف های درونی امارات موثر باشد، به خصوص که امارت دبی از لحاظ اقتصادی حساس تر بوده است تا ابوظبی که به مسایل سیاسی توجه دارد.

وی ادامه داد: همچنین مقام‌های اماراتی برای گفت‌وگو درباره وضعیت آب‌های منطقه و امنیت آن به ایران آمده اند. هر چند لزوما این تحولات به معنای پشت پا زدن به سیاست فشار حداکثری ایالات متحده نیست اما بی تردید حکایت از آن دارد که امارات، منافع خود را در اولویت قرار داده است.

این روزنامه نگار آمریکایی خاطرنشان کرد: این در حالی است که ایالات متحده در حال تلاش برای تشکیل یک ائتلاف دریایی برای تنگه هرمز است.

انگلیس و ائتلاف دریایی آمریکایی

سردبیر تارنمای درون جهان عرب درباره سفر "جان بولتون" مشاور امنیت ملی ترامپ به انگلیس و واکنش دولت‌های اروپایی به تلاش آمریکا برای ایجاد یک ائتلاف دریایی در منطقه خلیج فارس هم گفت: واکنش‌ها تا به اینجا متفاوت بوده است. آلمان با این طرح مخالفت کرده است اما دولت جدید بریتانیا به سیاست های تندروها در دولت ترامپ نزدیک است و ما شاهد تغییر سیاست‌های آن هستیم.

مایرز افزود: بریتانیا از لحاظ سیاسی و اقتصادی با دولت ترامپ در حال تعامل است و برای خروج از اتحادیه اروپا، به آمریکا نزدیک می شود. وضعیت در منطقه بسیار خطرناک است و این سیاست‌ها می تواند به جرقه‌ای برای انفجار تبدیل شود.

وی تاکید کرد: اما کشورهای منطقه همچون امارات متوجه شده‌اند آنچه که برای دونالد ترامپ اهمیت دارد، نه متحدان وی در منطقه بلکه منافع خاص مالی خودش است. ترامپ در واقع رئیس یک قبیله است که خویشاوندانش را در راس امور قرار داده است.

310 310

کد خبر 1289407

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =