مالکی قطر را به برهم زدن ثبات عراق و سوریه متهم کرد

ایسنا نوشت: دبیرکل حزب الدعوه عراق و نخست‌وزیر پیشین این کشور قطر را به برهم زدن ثبات عراق و سوریه متهم کرد.

به گزارش سایت ارم نیوز، نوری مالکی، دبیرکل حزب الدعوه و نخست وزیر پیشین عراق دولت قطر را به برهم زدن ثبات این کشور و سوریه به دلیل رویاهای توسعه طلبانه خود برای منزوی کردن عراق در منطقه خلیج فارس متهم کرد.

این اظهارات نوری مالکی در پاسخ به سوالی درباره صحبت اخیر وزیر خارجه قطر مطرح شدند که به تازگی مدعی شده، اهل تسنن در عراق طی دوره نخست وزیری مالکی در سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ به حاشیه رانده شده بودند.

نوری مالکی گفت: قطر از تروریسم حمایت کرده و آن را تشویق می‌کند و هر کجا که بتواند چه در عراق و چه سوریه از شورشیان پشتیبانی می‌کند و در راستای تشکیل گروهک‌های تروریستی و گروه‌های شبه نظامی با هدف سرنگونی دولت‌های عراق و سوریه و اجرای دخالت‌های توسعه طلبانه خود همکاری می‌کند.

نخست وزیر پیشین عراق که ریاست ائتلاف دولت قانون در پارلمان این کشور به دست دارد، افزود: آنهایی که قطر گمراهشان کرده می‌دانند مالکان کشوری هستند که بزرگتر از آن است که دوحه بتواند آنها را بازی دهد، آنها می‌دانند در جهت مخالف با تعلقات ملی کشور حرکت می‌کنند. دوحه گمان می‌کند کشور بزرگی در منطقه است و به دنبال تغییر ساختارها و معادلات ثبات و قدرت در کشورهای بزرگ خاورمیانه است تا جایی که این سیاست‌ها و توهمات آن را به انزوا و اختلاف نظر با تمامی کشورهای عربی و به طور خاص کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس رسانده است.

مالکی همچنین درباره تکرار حوادثی نظیر انفجار انبار مهمات وابسته به حشد شعبی یا نیروهای مسلح عراق توییت کرد و خواستار مجازات عوامل پشت پرده این انفجار شد.

وی افزود، تکرار چنین حوادثی مستلزم دخالت قاطع دولتی است و باید اسباب این اتفاق مشخص شوند.

310 310

کد خبر 1289824

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =