رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران: نقدینگی سرگردان کشور در معادن سرمایه‌گذاری شود

رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران با اشاره به تحت‌الشعاع قرار گرفتن اقتصاد کشور بدلیل وجود حجم نقدیگی گفت: وجود معادن مختلف و همراه با مواد معدنی مختلف نعمتی است که می‌توان با سوق دادن نقدینگی سرگردان و سرمایه‌گذاری در این بخش سبب بهبود اقتصاد کشور و ارزش افزوده شود.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، داریوش اسماعیلی رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران که به ارومیه سفر کرده است در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه امروزه جذب سرمایه‌گذاری در بخش معدن امکان ایجاد ارز و ارزش‌افزوده برای کشور داشته باشد، گفت: این سازمان امروز بیش از ۴۰۰۰۰ عضو دارد که ۱۰۰۰۰ عضو آن دارای پروانه اشتغال هستند.

وی افزود: هیات مدیره نظام مهندسی معدن کشور در دوره جدید خود سیاست سفرهای استانی به سراسر کشور را جزو اولویت‌های خود قرارداده و در ادامه این سفرها، امروز به آذربایجان‌غربی آمده و علاوه بر جلسه با هیات مدیره این استان و بحث و تبادل نظر در مورد مسائل و مشکلات آنها، با رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و استاندار آذربایجان‌غربی دیدار و گفت و گو کردیم.

وی ادامه داد: هیات مدیره جدید سازمان، برنامه و سند استراتژی بر اساس برنامه ۶ ساله برای نظام مهندسی معدن کشور در حال تدوین دارد و طی ۲ تا ۳ هفته آینده تکمیل خواهدشد.

رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران اظهار کرد: سازمان برنامه‌های خود را براساس ۳ محور کاری تدوین می‌کند که براین اساس، حفظ و صیانت از مواد معدنی و تلاش برای افزایش بهره وری در معادن، هوشمندسازی فعالیت ها از جمله ارتقا پایگاه اینترنتی کشور و ۳۱ سازمان استانی و جذب سرمایه‌گذار در بخش معدن و صنایع معدنی جزو محورهاست.

وی اضافه کرد: بر این اساس تا پایان سال بنا داریم ۳ فعالیت مسئولین فنی، ارجاع کار و پروانه اشتغال را بطور کامل هوشمند و اینترنتی کنیم.

اسماعیلی با اشاره به اینکه وجود ۱۸۰۰هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور، اقتصاد کشور را تحت الشعاع قرار داده است، خاطر نشان کرد: اعتقاد داریم بخش قابل توجه نقدینگی کشور می‌تواند جذب صنایع معدنی شده و براین اساس تفاهم‌نامه‌ای با ایمیدرو منعقد کرده‌ایم.

رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران تصریح کرد: میزان جذب سرمایه در بخش معدن در کل کشور رقمی حدود ۲۰۰هزار میلیارد تومان است که اعتقاد داریم این عدد می تواند تا ۳ یا ۴ برابر افزایش یابد.

وی یکی از همکاری‌های نظام مهندسی معدن با سازمان صمت را واگذاری بازرسی از ۱۸۰۰ معدن کشور با اولویت معادن ذغالی به اعضای سازمان نظام مهندسی برشمرد و افزود: ۷۷ معدن استان آذربایجان‌غربی از جمله معادنیست که بحث بازرسی از آنها به اعضای سازمان واگذار شده ضمن اینکه بررسی طرح‌های اکتشافی و بهره‌برداری بجز ارائه گواهی کشف بطور کامل به‌عهده سازمن نظام مهندسی معدن سپرده شده است.

وی ادامه داد: یکی از دستورهای کار امسال سازمان، برگزاری ۶۰۰ دوره آموزشی برای کارگران معادن خصوصی از جمله ۹۰ دوره برای آموزش رانندگان است که اعتبار آن از سوی ایمیدرو جذب و توسط سازمان انجام خواهدشد.

رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران استان آذربایجان‌غربی را یکی از استان‌ها با پتانسیل بالای معدنی کشور برشمرد و خاطر نشان کرد: معادنی چون طلا زره شوران و آق دره تکاب و سنگ های تزئینی بخصوص مرمر در این استان وجود دارد با این حال نسبت به پتانسیل موجود در استان صنایع معدنی در بخش صنعت و اشتغال استان سهم کمی‌ داشته است و در این خصوص علاوه بر اکتشاف و استخراج باید فراوری صنایع معدنی هم در استان گسترش یافته و برای این منظور باید از پتانسیل بخش خصوصی کمک گرفته شود.

اسماعیلی در مورد تاثیر تحریم‌ها در صنایع معدنی نیز گفت: خوشبختانه تحریم‌ها تاثیر آنچنانی در این بخش نداشته و کشور در بخش معدن شرایط خوبی در تولید و صادرات دارد و امکان استفاده از تکنولوژی‌های بروز نیز وجوددارد.

اسماعیلی مشکل خام‌فروشی را در صنایع معدنی از جمله مشکلات کشور دانست و اضافه کرد: اهمیت به فرآوری در بخش معدن باید مورد توجه قرار بگیرد تا بتوانیم از طریق آن شاهد ارزآوری و ارزش افزوده بالا برای کشور باشیم ضمن اینکه با تلاش‌های صورت‌گرفته، بحث عدم دریافت مالیات صادرات مواد خام را حذف کردیم.

رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد معادن کشور از نوع کوچک است اظهار کرد: بیش از ۸۵ درصد اشتغال در معادن، در معدن‌های کوچک کشور است و باید این معادن بیش از پیش فعال‌تر شوند.

وی به تصویب ایجاد شورای معادن استان‌ها در برنامه ششم جزو اتفاقات خوب برشمرد و افزود: بر این باوریم باید اختیارات بیشتری به شورای معادن استان‌ها محول شود.

انتقال بیکاران از فارغ‌التحصیلان کارشناسی به کارشناسی ارشد و دکترا، خیانت به کشور است.

اسماعیلی در مورد روند فعلی فارغ‌التحصیلان رشته معدن و سایر رشته‌ها را یکی از اشکالات اساسی بخش آموزشی کشور دانست و خاطر نشان کرد: افزایش فارغ‌التحصیلی باعث کاهش کیفیت آموزش و علمی کشور و کاهش ورود افراد به کارهای تکنسینی شده ضمن اینکه سیل بی‌رویه فارغ‌التحصیلان سبب واگذاری کارهای کارگری به خارجی‌ها شده است و من ادامه روند جذب دانشجو را به صلاح نمی‌دانم زیرا اعتقاد دارم انتقال بیکاران از فارغ‌التحصیلان کارشناسی به کارشناسی ارشد و دکترا، خیانت به کشور است.

رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران اضافه کرد: بدنبال تغییر قانون نظام مهندسی معدن هستیم و نهایتا تا مهرماه، این تغییر را بصورت طرح به مجلس ارائه خواهیم کرد.

آذربایجان‌غربی رتبه اول کشور از لحاظ دارا بودن مواد معدنی را دارد

محمدرضا عبدالله‌زاده رییس سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان‌غربی هم به خبرنگاران گفت: هم‌اکنون سازمان استان ۲۱۶۴ عضو دارد که از این تعداد ۶۱۷ عضو دارای پروانه اشتغال در زمینه‌های معدن، زمین‌شناسی، نقشه‌برداری و متالوژی استخراجی هستند و با توجه به این آمار آذربایجان‌غربی رتبه هفتم کشور را در اختیار دارد.
وی تعداد معادن استان را ۷۲۹ معدن برشمرد و افزود: از این تعداد ۴۶۸ معدن فعال هستند و استان آذربایجان‌غربی رتبه هفتم کشور را از لحاظ تعداد معادن فعال است ضمن اینکه استان با داشتن ۵۱ ماده معدنی، رتبه اول کشور را داراست.
رییس سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان‌غربی اظهار کرد: در جلسات صبح و ظهر با سازمان صمت و استاندار آذربایجان‌غربی علاوه بر بررسی و رایزنی در مورد مسائل استان درخصوص معدن، بر لزوم ایجاد واحدهای فراوری تاکید شد ضمن اینکه در مورد تعامل نظام مهندسی معدن و صمت و همچنین طرح احیا و فعال‌سازی معادن کوچک مقیاس توسط ایمیدرو نیز بحث و تبادل‌نظر شد.

46

کد خبر 1289892

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =