واشنگتن‌پست بررسی کرد: تحقیر کارکنان وزارت خارجه آمریکا در دوره ترامپ

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: بازرسی کل وزارت امور خارجه آمریکا در گزارشی فاش کرد مقامات ارشد این وزارت‌خانه در دوره دونالد ترامپ مکررا کارکنان را تحقیر کرده و علیه آن‌ها دست به اقدامات تنبیهی زدنده‌اند.

 روزنامه واشنگتن پست نوشت گزارش بازرسی کل وزارت امور خارجه آمریکا نشان می‌دهد که مقامات ارشد یکی از ادارات این وزارتخانه ضمن آزار و اذیت کارکنان خود، آن‌ها را به عدم وفاداری سیاسی به دولت ترامپ متهم کرده است و علیه آن‌ها اقدامات تنبیهی انجام داده‌اند.

در این گزارش آمده است: کوین مولی، دستیار وزیر امور خارجه در امور بین‌الملل، در پاسخ به توصیه‌های مکرر مقامات ارشد وزارت امور خارجه جهت رسیدگی به نگرانی‌های کارکنان، دست به اقدام خاصی نزد.

این گزارش که روز پنجشنبه منتشر شد به منزله انتقادی شدید از مولی و مشاور ارشد سابق وی ماری استول می‌باشد. استول در ماه ژانویه و بعد از آنکه گزارش‌های رسانه‌ای نشان داد وی در میان اقدامات متعدد خود، فهرستی از افرادی را که تهیه کرده است که به حد کافی نسبت به دولت وفادار نیستند، از این وزارتخانه کنار رفت.

این گزارش سی صفحه‌ای که مبتنی بر مصاحبه با ده‌ها تن از کارکنان فعلی و پیشین و نیز اسناد موجود است به موارد متعددی اشاره کرد که در آن استول به تحقیر و توهین به کارکنان می‌پردازد و مولی نیز از رسیدگی به شکایت‌های متعددی که به دست وی می‌رسد، عاجز است.

بر اساس این گزارش، هم استول و هم مولی ”مکررا کارکنان را تحقیر کرده و ضمن بالا بردن صدای خود، وارد رفتار غیرحرفه‌ای در قبال کارکنان شدند“ و علیه آن‌هایی که در دولت قبلی سمت‌هایی داشتند دست به اقدامات تلافی‌جویانه زدند.

این گزارش اشاره می‌کند که استول برخی از کارکنان را با عناوینی، چون ”بازمانده‌های اوباما“ یا ”خائنین“ معرفی کرده است. برخی از کارکنان گفتند که مولی آن‌ها را به ضربه زدن به دستور کار ترامپ متهم کرده است.

مولی در پاسخ به این گزارش گفت که بیشتر این موارد را به یاد ندارد و توصیف صورت گرفته از رفتار او نسبت به کارکنان با ”شخصیت من“ سازگاری ندارد. وی کنار رفتن دو مقام ارشد اداره تحت نظارت خود را نادرست خواند و گفت شاهد رفتارهای گزارش شده استول نبوده است.

بر طبق این گزارش، استول از صحبت کردن با بازجویان خودداری کرده است.

در توصیه‌هایی که در این گزارش آمده است از دیوید هیل، معاون وزیر امور خارجه در امور سیاسی که مسئول نظارت بر اداره امور بین‌الملل است، خواسته شده است برای رفع نواقص مدیریتی و رهبری، طرحی اصلاحی در پیش گیرد و از اقدامات دیگر نظیر اقدامات انضباطی نیز غافل نشود.

وزارت امور خارجه در واکنش به این گزارش اعلام کرد که این توصیه‌ها را پذیرفته است. وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه استول دیگر در این وزارتخانه حضور ندارد، افزود ظرف شصت روز طرحی اقدامی اصلاحی را تدوین و ارائه خواهد کرد.

مولی در دولت‌های قبلی سمت‌های متعدد دولتی داشت از قبیل نماینده دائم آمریکا در دفتر سازمان ملل در ژنو در دوره دولت جرج دبلیو بوش.

اداره سازمان‌های بین‌المللی وزارت امور خارجه مسئول روابط آمریکا با سازمان‌های بین‌المللی است. با اینکه مولی در دوره وزارت امور خارجه رکس تیلرسون (وزیر خارجه پیشین آمریکا) برای این سمت نامزد شده بود، سنا یک هفته بعد از آنکه ترامپ، تیلرسون را در ماه مارس ۲۰۱۸ اخراج کرد، انتصاب وی را تایید کرد. استول هم در ماه آوریل آن سال از سوی مولی و زمانی که مایک پمپئو به سمت وزارت امور خارجه رسیده بود، منصوب شد و ژانویه گذشته نیز کنار رفت.

بعد از اینکه نشریه پولیتیکو در ژوئیه ۲۰۱۸ گزارش‌هایی از وجود مشکلات کارکنان این دفتر را منتشر کرد دموکرات‌ها کنگره نگرانی‌هایی را با پمپئو در میان گذاشتند. پمپئو نیز این مسئله را به بازرسی کل ارجاع داد.

استیو لینیک، بازرس کل، هم در کنگره گفت تصمیم گرفت این مسئله را به دو گزارش مجزا تقسیم کند. یکی از این گزارش‌ها درباره اداره سازمان‌های بین المللی است و گزارش دیگر به بخش‌هایی از وزارت امور خارجه مربوط می‌شود که مستقیما در برابر دفتر وزیر پاسخگو هستند. گزارش دوم او هنوز منتشر نشده است.

310311

کد خبر 1290067

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =