درآمد سرانه کره‌ای ها چند برابر ایران شده است؟

فرشاد مومنی در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد انتقاداتی جدی را به نظام مالیاتی ایران وارد کرد .

به گزارش خبرآنلاین، وی با تاکید بر اینکه سهم مسکن و خرده فروشی در پرداخت مالیات بسیار اندک است، این وضعیت را عاملی برای عدم رونق تولید در ایران دانست .

 بخش‌هایی از مهمترین سخنان فرشاد مومنی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی در این خصوص در پی می‌آید:

*وقتی گروه هاروارد در سال ۱۳۳۸ گزارشی در مورد ایران منتشر کردند اشاره کرده بودند که محال است ایران توسعه پیدا کند چون تا زمانی که از طریق سوداگری زمین و مستغلات و تجارت پول که بیان محترمانه رباخواری است درآمدهای بیشتر با ریسک اندک دارد دیگر کسی دردسرهای تولید را به عهده نخواهد گرفت.

*براساس برآوردهای صورت گرفته از کل مالیات‌های اخذ شده برای سال ۹۵ بیش از ۶۰ درصد آن را صنایع کارخانه‌ای یعنی تولیدکنندگان پرداخت کرده‌اند که بیش از ۴ برابر سهم صنعت در GDP است در حالیکه سهم املاک و مستغلات کمتر از ۶ درصد و عمده‌فروشی و خرده‌فروشی ۷.۵ درصد بود. بنابراین در این زمینه نیازمند بازآرایی بسیار اساسی هستیم.

*واقعا مایع دریغ و تاسف است در سرزمینی که در سطح ادعا می‌گوید عدالت در زمره اصول دین است، کمترین گفت‌وگو و دغدغه در این مورد است. بنابراین بیشترین هزینه و خسارت ناشی از بازتولید نظام‌وار نابرابری‌های ناموجه را نظم اقتصادی و اجتماعی می‌پردازد. وقتی وارد جزییات شویم، در جایی که نابرابری‌های ناموجه افزایش یابد الگوی مسلط در مناسبات اجتماعی همکاری و اعتلابخشی نخواهد بود بلکه ستیز و حذف است و وقتی الگوی مسلط ستیز و حذف است همه نسبت به هم بدگمان می‌شوند که مبادا اموال‌شان سرقت شود.

*دولتی که در این نظام با اشکالات اساسی مواجه است در شیوه هزینه‌کرد و رفتارهای مصرفی خود دچار ناهنجاری خواهد شد و زمانی که نوبت به انتخاب برسد هزینه‌های تجملی حیاتی می‌شود و وقتی با کمبود درآمد روبه‌رو می‌شود آن را از بخش سلامت و آموزش مردم جبران می‌کند.

فرشاد مومنی

*تغییر و اصلاح نظام مالیاتی باید مد نظر قرار گیرد چرا که  اگر این سیستم که مشوق رانت، ربا، دلالی و واردات است جای خود را به سیستم مشوق تولید دهد و در الگوهای مالیات‌گیری تشویق‌ها و تنبیه‌ها معکوس شوند در آن صورت شاهد دو اتفاق خواهیم بود، اولا درآمدهای دولت جهش خواهد داشت و دیگر نیازی به سیاست‌های تورم‌زا و تعرض به دارایی‌های فکری و مادی مردم ندارد. دوماً خود رونق اقتصادی برای جامعه‌ای که ادعای فرهنگی دارد یک مسئله حیاتی است چون این جامعه در ساحت معرفت دینی ادعا دارد یک پیوند تمام عیار بین معاش و معاد وجود دارد موضوعی که بسیاری از متفکران بزرگ به بیان های دیگر به آن اشاره کرده‌اند.

* در این نظم مالیاتی که مثلا سود سپرده‌ها و عایدی سرمایه معاف است حداکثر فشار ممکن روی حقوق بگیران ثابت است و در نهایت نابرابری‌های شدید را ایجاد و کل سیستم  مانند مرگ مغزی خواهد شد و واکنش‌های که از سیستم اقتصادی انتظار داریم را مشاهده نخواهیم کرد. مثلا در سال ۹۳ وقتی قیمت نفت برای هر بشکه ۷۰ دلار کاهش داشت، نه رفتارهای هزینه‌ای دولت و نه رفتارهای وارداتی دولت تغییر نکرد.

*همچنین براساس مطالعه‌ای برای دوره ۹۲ تا ۹۵ و مقایسه قانون بودجه آن نشان می‌دهد که در این دوره ۴ ساله افزایش بار بنگاه‌های کوچک و متوسط ۵ برابر عمده‌فروشان و خرده‌فروشان، ۳۱ برابر مالیات بر ثروت و ۲۵ برابر مالیات بر مستغلات بود.

* متاسفانه به اعتبار کژکارکردی که در نظام مالیاتی وجود دارد، صاحبان درآمدهای انبوه و بی‌زحمت تشویق و درآمدهای کوچک و متوسط تنبیه می‌شوند و واقعاً هزینه‌های غیرعادی می‌پردازد که به اندازه و اهمیت جوانب آن پرداخته نمی‌شود. در حالیکه کل سود سپرده‌ها در سال ۹۴ معادل دستمزد ۱۱ میلیون کارگر با استاندار حداقل دستمزد بود، صفر بودن مالیات بر سود سپرده‌ها در واقع رها بودن این هیولا است. همچنین این سود پرداخت شده در آن زمان معادل ۱۴ درصد GDP یعنی فراتر از سهم بخش صنعت در تولیدناخالص داخلی بود.

*با استانداردهای متداول تا اواخر سال ۱۹۶۰ درآمد سرانه ایران بیش از ۳ برابر کره جنوبی بود اما در حال حاضر حتی با وجود رونق در درآمدهای نفتی درآمد سرانه کره جنوبی ۳ برابر ایران است. با رمزگشایی این موضوع می‌توان پی‌برد که کره استراتژی تشویق تولید توسعه‌گرا را در دستور کار داشته است.بررسی ها نشان می‌دهد انها انگیزه سوداگری املاک و مستغلات را قویا نابود کرده‌اند و ما تشویق کرده‌ایم. 

223223

کد خبر 1290076

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 30
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مومیایی IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
  133 6
  نهادهای بسیار بزرگ و پولداری هستند که مالیات نمی دهند و جهت اعتماد سازی از آنها شروع کنید
  • IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
   63 0
   دقیقا درست گفتید
 • IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
  65 4
  آخه استاد عزیز الان با اینهمه تورم به نظر حضرتعالی اصلا سپرده گذاری از نظر اقتصادی درسته؟ که شما به مالیاتش گیر دادی؟ بله درست میگی باید بجای تولیدکننده، از دلال ها مالیات گرفت که بیشترین سود رو میبرند. ضمنا سپرده گذاری پشتیبان تولید کننده هست و نباید زیاد تیشه به ریشه اش زد.
  • IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
   20 7
   سپرده گذاری اشتباه ترین کار ممکنه
  • IR ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
   23 1
   استاد بفرمایید شما چطور سرمایه گذاری میکنید؟ بصورت سپرده بانکی، دلار، طلا، املاک؟! فکر کنم شما هم در حال انتقال سرمایه ها به خارج از مرزها هستید که از این تزها میدهید.
  • IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
   13 31
   آقا یا خانم 16:11 حرفتان خیلی مسخره است . استاد مومنی رو همه می شناسند . خیلی راغبید بدونید کجا سرمایه گذاری می کنند تشریف ببرین دانشگاه از شاگردانشان بپرسید . ایشون سوداگر و سرمایه گذار نیستند . قناعت کارند و زندگی معمولی دارند. شما فکر می کنید همه باید در حال سرمایه گذاری مداوم باشند. خیر ایشون باید الگوی ما باشند اما متاسفانه در ایران همه بدبین هستند . من اصلا این توهین را نمی تونم به ایشون تحمل کنم . خبرانلاین لطفا نظر ایشون را پاک کنید
  • IR ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
   22 15
   واقعا که . تا یکی حرف حساب می زنه میگن تو سرمایه ات رو داری می بری خارج !!!!!
  • IR ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
   23 0
   جرا باید نظر ایشون پاک بشه دوست عزیز ؟ نظرشون را گفتند شما هم جواب دادی . چه توقعاتی دارید .
  • IR ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
   32 3
   آقا یا خانم 16:27 من استاد شما رو نمیشناسم ولی میدونم حقوق استادتون چقدره و مفهوم قناعت رو اینجا متوجه نمیشم. من هم بیسواد نیستم و دکترا دارم و به شدت از اوضاع کشورم و سوء مدیریت ها و فسادها انتقاد دارم. انتقال سرمایه از کشور هم کنایه ای به خیلی دیگر بود نه ایشون. ضمنا یاد بگیرید که همه نظرها رو تحمل کنید. شماهم مثل من میتونید انتقاد کنید. استاد شما بدون در نظر گرفتن شرایط تورمی کشور نظری دادند که اصلا با شرایط ایران همخوانی نداره. بفرمایید الان سپرده گذاری اصلا منطقیه که ایشون از مالیاتش صحبت کردند؟
 • IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
  69 2
  دکتر جان درآمد سرانه کره ای ها خیلی بیش از سه برابر ماست
 • IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
  63 0
  یک روز درآمد سرانه ما سه برابر کره بود . کاش روزی برابر اون ها بشیم
 • IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
  32 0
  ببخشید اگر اون روز این ها سود گرفتند سال 97 همه وسدشان پوچ شد . من سپرده گذاران را میگم . رد اقتصاد تورمی همه متضرر هستند . حالا میخواهید مالیاتی هم بگیرید؟
  • IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
   3 14
   راه غلبه بر تورم مهار سوداگری از طریق پرداخت مالیاته
 • IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
  14 0
  گیر دادین به مالیات ها . بیایید زا سود سپرده هم مالیات بگیرید .
 • IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
  50 3
  خوش به حال کره ای ها
  • IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
   10 58
   هر وقت به اندازه کره ای ها کار کردید حسرتشون را بخورید
  • IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
   3 26
   درست میگین باید ما هم تلاش می کردیم
  • IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
   2 73
   نکته مهمی است . ما خیلی کار کردیم اما نظام سلطه به سرکردگی امریکا نمی خواهد ما پیشرفت کنیم برای همین انواع تحریم و محدودیت را علیه ما اعمال می کنه
  • US ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
   66 1
   شما را نمیدونم ولی ما که تو پروژه های عمرانی کار میکنیم از کره ای ها هم بیشتر کار میکنیم. از 6 صبح تا 7 بعد از ظهر مدام کار میکنیم و وقت سر خاروندن هم نداریم
  • IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
   42 1
   والا ما هم صبح تا شب داریم می دویم اما اقنتصادمان مثل ترید میله . به هیچ کجا نمی رسه
 • IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
  19 0
  آقای مومنی مشکل سپرده گذاران نیستند و مشکل اینه که پئل سپرده گذاران در بازار مسکن هزینه سوداگری میشه
  • IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
   7 0
   بله بانک ها باید به پول سپرده گذاران درست عمل کنند
 • IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
  28 0
  دقت کردید همه پیشنهادات به ضرر ماست
 • IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
  25 1
  بیچاره بازنشسته ای که سپرده گذاشته چندرغاز کمک هزینه بگیره رد قالب سود بانکی باید بره مالیات بده
 • IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
  3 16
  درود، این پیشنهاد که از هر درآمدی ولو اندک مالیات ردیافت شود، عالی است . جناب اقای مومنی لطفا درباره مکانیزم سرکوب دلالی مسکن در اروپا هم مصاحبه ای بفرمایید . شاید چراغ راه شد
  • IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
   2 6
   وقتی قیمت مسکن در انگلیس بالا رفت، تا 95 درصد مالیات بر مابه التفاوت قیمت یعنی سود فروش خودرو بسته شد در نتیجه به سرعت ماجرای دلالی جمع شد . در ایران اما چه شد؟ این که می بینید
  • IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
   7 0
   وقتی بانک وارد خرید و فروش مسکن میشه چه باید کرد؟
 • IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
  16 0
  آقای مومنی لطفا بفرمایید رد دوره ای مثل حالا که سپرده گذار ضرر میکنه چه باید کرد؟وقتی الان سپرده گذار داره زیان میده همون مالیات را پرداخته دیگر .
 • IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
  11 0
  بهتر است خبر انلاین با استاد هم اهنگ کند تا ایشان پاسخ سوال کنندگان را بدهند .درست نیست هرکه هرچه می خواهد بگوید . و پاسخگو هم نباشد .اولین سوال اگر سود بانکی کمتر از تورم باشد چه باید کرد
  • IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
   17 0
   جناب اقای مومنی لفا به این سئوال جواب بدین . من سال 94 تا 98 سپرده گذاشتم بانک . اگر همون 94 رفته بودم سکه خریده بودم الان پولم 10 برابر شده بود اما در حال حاضر دو برابر شده . من باید مالیات بدم؟؟؟