گزارش صندوق بین‌المللی پول  درباره فرار مغزها چقدر صحت دارد؟

ایسنا نوشت: موضوع فرار مغزها یکی از مسائلی بوده که هر از چند گاهی مطرح می شود؛ مسئله ای که گاهی درباره آن بزرگ نمایی می شود. اما معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با انتقاد از ارائه برخی آمارهای مهاجرت نخبگان و فرار مغزها از کشور، گفت: تلاش داریم تا پایه اقتصاد کشور را بر نیروهای انسانی قرار دهیم. در همین زمینه در چهار ماهه اول امسال بیش از ۱۳۰ نفر از دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا به کشور بازگشتند و بر اساس برآوردها تا پایان سال بیش از هزار نفر از این افراد به کشور بازخواهند گشت.


سورنا ستاری در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر این که ادامه تحصیل نخبگان در دانشگاه‌های دیگر کشورها به عنوان چرخش مغزها مطرح است نه مهاجرت، افزود: کشور ایران چهار میلیون دانشجو دارد که تنها ۵۰ هزار نفر آن ها در خارج از کشور تحصیل می‌کنند درحالی که باید حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار دانشجو در خارج از کشور داشته باشیم؛ چراکه میانگین جهانی در این زمینه ۳ درصد تعداد دانشجویان را شامل می‌شود ولی تعداد ۵۰ هزار دانشجو در دنیا به این معناست که 1.1 درصد از کل دانشجویان ایران، در خارج از کشور تحصیل می‌کنند.
وی با تاکید بر این که در بیشتر کشورهای عربی منطقه بیش از ۳۰ درصد دانشجویان در خارج از کشور تحصیل می‌کنند، ادامه داد: ما برای ادامه‌دار کردن چرخش نخبگان نیاز به پلتفرم خاصی داریم.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور تصریح کرد: آمار کذبی به نقل از گزارش صندوق بین‌المللی پول ارائه شده است که اعلام می‌کند ایران در سال ۲۰۰۹ رتبه اول را در فرار مغزها دارد؛ این آمار در حالی منتشر شده که اصلاً چنین گزارشی وجود ندارد و حتی ما اعلام کردیم که هر کس این آمارها را برای ما پیدا کند، به او تشویقی می‌دهیم!
وی با تاکید بر این‌که IMF اصولاً آماری به عنوان فرار مغزها منتشر نمی‌کند، یادآور شد: گزارش‌های مرتبط با مهاجرت نخبگان از سوی نهادهایی چون سازمان ملل و سازمان مهاجرت آمریکا ارائه می‌شود و چنین گزارش‌هایی در سایت‌های سازمان مهاجرت آمریکا، کانادا و کشورهای اروپایی وجود دارد و بر اساس آخرین اطلاعات این سایت در سال گذشته، ۱۴۰۰ دانشجوی ایرانی روادید F1 و ۴۵۰ نفر روادید J1 از آمریکا دریافت کرده‌اند که روند نزولی شدیدی را داشته است.
ستاری تعداد دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در آمریکا را حدود ۱۲هزار نفر اعلام کرد و گفت: آمارهای مربوط به مهاجرت نخبگان در سایت‌ها وجود دارد، آدم بدبینی نیستم ولی آمارهای نادرستی که در این زمینه ارائه می‌شود، با نیت خاصی است.
وی با بیان این که در چنین شرایطی نمونه‌های موفق از بازگشت مغزها به کشور یا پروژه‌های موفقی که آن ها اجرایی کرده‌اند دیده نمی‌شود، افزود: بر اساس آمارهای چهار ماه اول امسال، بیش از ۱۳۰ دانشجوی ایرانی شاغل به تحصیل در ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا به کشور بازگشتند، در حالی که به صورت سنتی آمار بازگشت در چهار ماه اول سال نسبت به کل سال کمتر است.
ستاری با تاکید بر این که آمار بازگشت ۱۳۰ دانشجوی ایرانی به کشور طی امسال تنها مربوط به دانشجویان ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیاست، گفت: افراد دیگری هستند که بر اساس پلتفرمی که ما تعریف کرده‌ایم، به کشور باز می‌گردند ولی بر اساس شاخص‌هایی که ما تعریف کرده ایم، تعداد ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیاست، افزود: بر اساس برآوردها تا پایان سال بیش از هزار نفر از این افراد به کشور بازخواهند گشت.

2323

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1291617

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =