۱ نفر
۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۲
 اعلام جزئیات دستگیری سارقان حرفه‌ای

فارس نوشت: رئیس پلیس پایتخت از دستگیری ۱۸۸ سارق حرفه‌ای و سابقه‌دار که در قالب چهل و پنج باند اقدام به زورگیری، گوشی قاپی و سرقت از خودرو و منازل می کردند،خبر داد.

سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی پایتخت در حاشیه اجرای سومین مرحله از طرح کاشف و برخورد با سارقان حرفه‌ای، سابقه‌دار و باندی با اشاره به بازداشت ۱۸۸ سارق حرفه‌ای و سابقه‌دار اظهار داشت: این سارقان در قالب ۴۵ باند اقدام به زورگیری، گوشی‌قاپی، سرقت به عنف و سرقت از خودرو و منازل می‌کردند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ تصریح کرد: یکی از این باندها با پنج نفر به عنوان مأمور از صرافی‌ها سرقت مسلحانه می‌کردند؛ این باند در یکی از سرقتها ۱۳ هزار یورو و ۳ هزار دلار را به سرقت برده بودند.

وی گفت: سارقان بازداشت شده در طرح کاشف تا شب گذشته به ۲ هزار و ۴۰۰ فقره سرقت اعتراف کرده‌اند.

سردار رحیمی گفت: به طور میانگین ۷۰ تا ۸۰ درصد اموال مسروقه مکشوفه به مالباختگان تحویل می‌شود؛ مابقی اموال نیز یا توسط سارقان به فروش رسیده یا دسترسی به آن وجود ندارد.

رئیس پلیس پایتخت با اعلام اینکه ۵۶ درصد از سارقان بازداشت شده در طرح کاشف سابقه‌دار هستند به طرح صاعقه یک اشاره کرد و افزود: طرح صاعقه به منظور برخورد با موتورسیکلت‌سوارانی که اقدام به موبایل‌قاپی و کیف‌قاپی می‌کنند، با بهره‌گیری از ۵۰۰ موتورسوار پلیس به صورت نامحسوس به اجرا درآمد و تلاش پلیس این است که   این طرح چندین بار در هر ماه اجرا شود.

وی گفت: در مرحله نخست طرح صاعقه ۱۷۱ نفر بازداشت شدند که۷۱ نفر از آنها سارق بوده و مابقی مظنون به سرقت هستند؛ همچنین این افراد تاکنون به هزار و ۲۰۰ فقره قاپ‌زنی اعتراف کرده و از آنها ۱۲۳ دستگاه تلفن همراه مسروقه و ۷۱ موتورسیکلت پلاک مخدوش که با آن سرقت انجام می‌دادند، کشف و ضبط شد.
سردار رحیمی ادامه داد:از ابتدای زمان اجرای طرح صاعقه یک، موبایل‌قاپی در پایتخت ۳۵ تا ۴۰ درصد کاهش یافته است.

سردار رحیمی با تاکید بر برخورد جدی پلیس با سارقان و مخلان نظم، اعلام کرد:طرحهای پلیس برای برخورد با مجرمان روز به روز بیشتر می‌شود.

رئیس پلیس پایتخت ادامه داد:حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد مجرمان بازداشت شده در طرحهای پلیس تهران بزرگ،مالخران هستند که بعضاً خود مالخرها علاوه بر مالخری مرتکب سرقت نیز می‌شوند اما همانگونه که بارها اعلام شده جرم مالخر کمتر از سارق نیست.

وی با اشاره به تشکیل قرارگاه مبارزه با سرقت توسط پلیس و دادستانی خاطرنشان کرد: در جلسات مشترک با دادستانی به طور مرتب شیوه برخورد جدی با سارقان پیگیری می‌شود و در این جلسات نتایج خوبی به دست آمده است.

سردار رحیمی با بیان اینکه در دو ماه گذشته افزایش وقوع سرقت از ۹ درصد به پنج درصد رسیده است، گفت:در مدت مذکور ۱۳ درصد نیز افزایش کشفیات سرقت را داشته‌ایم.   

فرمانده انتظامی پایتخت در واکنش به انتشار فیلمی مبنی بر آزار و اذیت سگ‌ها در فضای مجازی گفت: پلیس حامی صیانت از حقوق حیوانات بوده و با افرادی که اقدام به حیوان‌آزاری می‌کنند، برخورد می‌کند.

وی با بیان اینکه فیلم مربوط به آزار سگها مربوط به چند سال گذشته بود، خاطرنشان کرد: منتشرکننده این فیلم باعث تشویش اذهان عمومی شده و بزودی بازداشت می‌شود.

۴۷۲۳۷

کد خبر 1291735

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =